Stanisław Jajko z Mokrzyszowa żolnierz 2pp legionów Sandomie

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Leszek_mokrzyszow

Stanisław Jajko z Mokrzyszowa żolnierz 2pp legionów Sandomie

Post autor: Leszek_mokrzyszow » pt lut 12, 2010 10:26 pm

Oto zdjęcie:Stanisław Jajko brał udział w walkach pod Borową Górą w obronie Bełchatowa w dniach 2.09-5.09.1939r.Zmarł w skutek odniesionych ran 6.09.1939r i jest pochowany w Bełchatowie.Zdjęcie to jest z okresu służby w wojsku.Na kampanię wrześniową poszedł z mobilizacji w dniu 27.08.1939r.Stanisław to mój wujek.Proszę o informację na temat munduru,czy to piechota czy inna formacja.Zgóry dziękuje za informacje.
Załączniki
Kopia zdjecie zmienione.jpg
Kopia zdjecie zmienione.jpg (187.3 KiB) Przejrzano 2730 razy

Jerzy Berłowski

Re: Stanisław Jajko z Mokrzyszowa żolnierz 2pp legionów Sandomie

Post autor: Jerzy Berłowski » czw mar 04, 2010 10:10 pm

Trudno na podstawie tego zdjęcia ustalić w jakiego rodzaju formacji służył Twój wujek. Brak tu kolorów, które byłyby pomocne. Według mnie - nie była to piechota, która miała granatowe otoki na czapkach i patki na kołnierzu - a więc na tym zdjęciu byłyby ciemniejsze niż są. Obstawiałbym, że to jakaś jednostka konna /kawaleria, ułani, szwoleżerowie/, oni mieli otoki białe, żółte i inne jasne a więc podobne jak na tym zdjęciu.
Na prawej piersi u góry na mundurze wujek ma odznakę POS czyli Państwową Odznakę Sportową ustanowioną w 1931 r. Świadczyła ona o dobrej sprawności fizycznej posiadacza.
Niestety nie wiem co oznacza sznur na lewym ramieniu i jeszcze dwie odznaki na mundurze, trudne do odczytania.

qrak

Re: Stanisław Jajko z Mokrzyszowa żolnierz 2pp legionów Sandomie

Post autor: qrak » pt mar 05, 2010 10:17 am

A właśnie, że obstawiałbym za piechotą. Kawaleria, artyleria i tabory na łapkach kołnierzowych miały proporczyki. Tutaj takowych brak. Że otok czy łapki są za jasne na granatowy? Jest to czarno-białe zdjęcie, nie wiadomo w jakim stanie. Dodatkowo dochodzi zniekształcenie kolorów, odcieni itp. przez urządzenia jak skaner czy monitor.
Sznur na lewym ramieniu to sznur dla dobrego strzelca kb/kbk lub rkm. Tutaj założony nieregulaminowy, ale według panującego fasonu (z chwostem pod naramiennikiem a nie za guzikiem)

Leszek_mokrzyszow

Re: Stanisław Jajko z Mokrzyszowa żolnierz 2pp legionów Sandomie

Post autor: Leszek_mokrzyszow » pt mar 05, 2010 9:59 pm

Serdecznie dziękuję za te informacje i jeżeli ktoś może jeszcze coś dodać to bardzo proszę.A co do zdjęcia to jest ono wyjęte z ramki i takie ma rzeczywiste kolory.Proszę piszcie o wszystkim co wiecie.Dziękuję.

ODPOWIEDZ