Stefan Łucyszyn

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
PaJaC

Stefan Łucyszyn

Post autor: PaJaC » pn cze 14, 2010 7:08 pm

Witam.

Poszukuję grobu pradziadka. Wiem tylko tyle, że zmobilizowany został 2 września we Lwowie, oraz to, że prababcia otrzymała ostatni list 12 września z Sambora. Niestety cała dokumentacja rodzinna zaginęła w 1946 roku, kiedy prababcia musiała w ciągu godziny opuścić swoje mieszkanie we Lwowie.
W związku z tym poszukuję informacji o pułkach, wyruszających ze Lwowa 2-11 września i pułkach, walczących w okolicach Sambora 10-14 września. Czy jest wogóle możliwe uzyskanie takich informacji i jeżeli tak, to gdzie je można znaleźć? Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

qrak

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: qrak » pn cze 14, 2010 9:21 pm

Jeśli znasz dane pradziadka(imię, nazwisko, rok i miejsce urodzenia oraz wyznanie) to spróbuj w CAW lub PCK (ewentualnie w archiwum państwowym, które swoim zasięgiem obejmuje parafię gdzie pradziadek się urodził). Nie muszą być wszystkie dane, ale im więcej tym lepiej.
O oddziałach mobilizowanych we Lwowie lub walczących w okolicach Sambora poszukaj w literaturze okresu.

PaJaC

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: PaJaC » wt cze 15, 2010 12:14 pm

A jakieś konkretne pozycje?

qrak

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: qrak » śr cze 16, 2010 11:02 am

Rozumiem, że znalezienie książki, która ma w tytule lub temacie "kampania wrześniowa", a zwłaszcza spojrzenie do bibliografii jest poza zasięgiem Twym?

PaJaC

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: PaJaC » czw cze 17, 2010 1:52 am

nie jest poza zasiegiem tylko ze o kampanii wrzesniowej to sa setki, jesli nie tysiace pozycji. nie wiem, do czego konkretnie mam spojrzec

Jerzy Berłowski

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: Jerzy Berłowski » ndz lip 04, 2010 8:20 pm

Poszukiwaniami wszystkich zaginionych i poległych w czasie II wojny światowej, zajmuje się Polski Czerwony Krzyż. Poszukiwania samodzielne w książkach o Kampanii Wrześniowej jest nie realne. To tak jak "szukanie igły w stogu siana".

Podaję link do Biura Informacji i Poszukiwań PCK - http://www.pck.pl/pages,13.html

Tam przeczytasz - jakie są zadania tego Biura i dowiesz się jak i na jakiej podstawie będą mogli Tobie pomóc.

qrak

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: qrak » ndz lip 04, 2010 10:44 pm

W poszukiwaniach w monografii nie chodzi o znalezienie nazwiska przodka ale o znalezienie miejsca i czasu w których to jednostka przodka działała.

Jerzy Berłowski

Re: Stefan Łucyszyn

Post autor: Jerzy Berłowski » pt lip 09, 2010 10:01 pm

qrak pisze:W poszukiwaniach w monografii nie chodzi o znalezienie nazwiska przodka ale o znalezienie miejsca i czasu w których to jednostka przodka działała.
Pierwsze słowa Twojego pierwszego postu - to: "Poszukuję grobu pradziadka".

Teraz szukasz co innego. Więc zdecyduj się czego szukasz bo inaczej nic nie znajdziesz. Nie wiesz jaka jednostka WP. Data i miejsce wysłania listu wcale nie oznaczają, że pradziadek w ogóle był w Samborze. Jednostki ze Lwowa mogły walczyć w zupełnie innym rejonie. Mam wrażenie, że nie pojmujesz jaka wtedy była sytuacja i rozgardiasz.

Według mnie z taką wiedzą powinieneś jednak zacząć od poszukiwania przez PCK /wg linku jaki podałem/ - miejsca gdzie poległ pradziadek. . Jeżeli uzyskasz w PCK taką informację, to będzie to informacja, której szukasz powyżej t.j. "miejsce i czas w których jednostka przodka działała". A przede wszystkim jest bardzo możliwe, że uzyskałbyś równocześnie nazwę i numer jednostki WP w której był pradziadek - co umożliwiłoby Ci szukanie informacji o szlaku bojowym pradziadka i Jego jednostki.

Życzę owocnych wyników poszukiwania.

ODPOWIEDZ