Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Wladimir Z

Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Wladimir Z » pn lut 17, 2014 12:55 pm

Dzień dobry, panowie!

Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła (Mikołaj).
Dziad służył w armii Polskiej z 1925 do 1939 roku.
Data urodzenia :1904
Miejsce urodzenia : wsi Liczyny,gmina wiejska Kamień Koszyrski ( gmina wiejska Soszyczno),,
województwo Рoleskie
Miejsce dyslokacji: Warszawa (być może Kraków)
Rodzaj wojsk: kawaleria.
Wiadomości o służbie: służył ordynansem(adiutantem)
Bardzo proszę o jakąś wiadomość lub wskazówkę o tym, w którym mógł być pułku.

Przesyłam wyrazy należnego szacunku,
Vladimir

Jerzy Berlowski

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Jerzy Berlowski » ndz kwie 06, 2014 8:53 pm

Witaj Vładymir

Nazwisko Lewczuk Mikołaj można znaleźć w internecie. Są tam i księża o tym nazwisku, jest bokser i inni. Być może są to jacyś krewniacy - na przykład wnuki lub prawnuki Twojego dziadka.
Ja gdy służyłem w wojsku w latach 1952-54 - to też był w dywizji pułkownik Lewczuk.

Odszukanie losów dziadka jest bardzo trudne, bo właściwie nic nie wiesz o jego służbie w wojsku. Wiadomo tylko skąd pochodził. Piszesz, że służył w WP w latach 1925 do 1939. A skąd znasz te daty ? Posiadasz jakiś dokument czy ślad, że służył do 1939 roku ?
Porozmawiaj z rodziną - może gdzieś mają jakiś dokument w którym jest podane coś o losach dziadka w 1939 roku ? Wtedy można próbować pisać do odpowiedniego Archiwum Akt. Ale sprawa jest bardzo trudna.

Możesz też wpisać w wyszukiwarkę w internecie Lewczuk Mikołaj - wtedy pokaże się dużo wpisów z tym nazwiskiem. Jest tam również Twój wpis, który zmieściłeś na tej stronie i ten też będzie.
Poczytaj o tamtych Mikołajach Lewczukach. Możesz do nich też napisać. Kto wie - może trafisz na krewniaka ?

Pozdrawiam Ciebie i życzę powodzenia w poszukiwaniach - Jerzy.

Wladimir Z

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Wladimir Z » ndz kwie 06, 2014 11:10 pm

Witam, Jerzy!

Dziękuję za odpowiedź, lecz rozumiem, jak ciężko najść dane o żołnierzu Wojska Polskiego za przedwojenne lata.
Osobiście sam szukał w Internecie i całe powoływania wskazane Wami panie badał.
Dokumenty, jak i medale tylko widziała moja zmarła babcia. Dziad zaginął zapomnieniu nie 1939 roku, a później., Lecz wiadomo, że dziad wrócił do wsi po 1939 roku.I chociaż dokumentów o tym nie ma, lecz jak wojskowy on musiał brać udział w wydarzeniach 1939 roku.
Wiadomo, że wzywał się dziad na pilną służbę do 21 roku, tak i pozostał w Wojskie Polskim.
I u mnie pojawiła się nadzieja, jak gdzieś na tym forum naszły po spisom kursów podwyższenia dane o człowieku, tak i o moim dziadzie może gdzieś jest wspomnienie w dokumentach. On że otrzymywał medale, podwyższały w tytule, czy prosto przeszkalały na służbie.
Być może jest w spisach na współzawodnictwach kawalerii Wojska Polskiego do przedwojennych lat w Krakowie, , chociaż dziad służbę w Warszawie ze słów babci.
Mój dziad, to malutka część Dużej Polskiej historii i
ta część osobiście dla mnie jest bardzo ciekawa.

Jerzy Berlowski

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Jerzy Berlowski » śr kwie 16, 2014 12:02 pm

Witam Władimir.
Niczego nie mogę obiecać ale może wspólnymi siłami ustalimy, w którym
pułku służył dziadek Mikołaj ? Już trochę informacji uzupełniłeś. A każda
dodatkowa, nawet pozornie mało ważna informacja może być pomocna.
Z tego co już napisałeś – ja wyciągam do dalszych poszukiwań wnioski:

1/ Mykoła był powołany do służby w Wojsku Polskim w 1925 roku i po
odbyciu tej służby obowiązkowej 2 lata – pozostał dalej W.P. jako
żołnierz służby nadterminowej. Nazywało się to też – żołnierz zawodowy
albo kontraktowy.
2/ W czasie służby nadterminowej czyli zawodowej, odbył różne szkolenia
i kursy. Był na pewno awansowany do stopnia kaprala i dalej plutonowego.

3/ Służył w Warszawie albo w Krakowie.

4/ W czasie służby w WP prawdopodobnie pełnił obowiązki ordynansa.

5/ Walczył w wojnie 1939 r. a potem wrócił do wsi i później gdzieś zaginął.
Mógłbyś bliżej określić, kiedy dziadek wrócił do wsi przed zaginięciem ?

Posiadając tylko taką wiedzę o dziadku Mikołaju – imienne odnalezienie
jego śladów w WP byłoby chyba cudem. Ale może wspólnie damy radę
ustalić w którym pułku on mógł prawdopodobnie służyć – a tego szukasz.
W Wojsku Polskim było 40 pułków kawalerii. W tym 3 pułki szwoleżerów,
27 pułków ułanów i 10 pułków strzelców konnych.

Władimir. Ale jak widzisz sprawa jest bardzo trudna w wymaga czasu .
Forum nie dysponuje dokumentami. Tylko uczestnicy forum z własnej chęci
pomocy kolegom z forum, muszą poszukiwać odpowiedzi w różnych źródłach.
Będę szukał pomocy u kolegów, którzy mają wiedzę o kawalerii polskiej.
Może jeszcze coś podpowiedzą i pomogą.

Przeczytaj sobie artykuł z linka, który podaję niżej. Link długi ale artykuł
jest krótki i interesujący o kawalerii polskiej. Kliknięcie linku otworzy
stronę:
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/0 ... y-ludowej/

Władimir – pozdrawiam Ciebie – Jerzy.

Wladimir Z

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Wladimir Z » wt kwie 29, 2014 1:32 pm

Witam !

Na żal, o dziadzie nie mam dodatkowej informacji.
Informację, którą posiadam, to tylko ze słów zmarłej babci.
Przyszedł dziad do wsi przy pierwszych "Radach" (1939 rok), zaślubił i poszedł w 1941 roku z Kierem Armią.
Lecz mnie ciekawi polski okres biografii dziada.
Informację o polskim okresie biografii dziada w rodzinie długo przemilczała się. Myślę rozumiecie - inny kraj, inne tryby.
To że, zebrał z wspomnień wyłożył na forum, mając malutką nadzieję, że ktoś nieobojętny będzie zaglądał do starych dokumentów, wspomnienia oficerów o " Jak członek rodziny " po linku, że nadaliście.
Po pytaniu 3, służba dziada проходила w Warszawie, lecz kawaleryjskie współzawodnictwa (trening ?) były na poligonie Krakowa.

Dziękuje za jakąkolwiek pomoc!

Jerzy Berlowski

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Jerzy Berlowski » śr maja 07, 2014 9:17 pm

Witaj Władymir.

Czekaj cierpliwie. Szukam pomocy kolegów, którzy lepiej ode mnie znają się na sprawach kawalerii.
Do dokumentów to pewnie nie dojdziemy, bo wojna zniszczyła wszystko. Ludzie, którzy służyli w wojsku
przed wojną - też już nie żyją. A pułki kawalerii już nie istnieją.
Ale może damy radę na podstawie informacji, które już przysłałeś - ustalić w którym pułku kawalerii
służył Mikołaj ? bo o taką informację prosiłeś.
Pozdrawiam Ciebie - Jerzy.

Jerzy Berlowski

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Jerzy Berlowski » sob maja 17, 2014 11:27 pm

Witaj Wladimir
Długo trwa znalezienie odpowiedzi na Twoje pytanie o dziadka, bo mamy za mało wiedzy o nim.
Na podstawie tego co już wiemy, trudno ustalić fakty z życia dziadka. Nie wiemy jeszcze czy zachowały się
w Centralnym Archiwum Wojskowym jakieś dokumenty ? Nie możemy tego sprawdzić, bo budynek Archiwum jest od kilku miesięcy remontowany i rozbudowywany. W tym czasie nie ma dostępu do zbiorów archiwalnych,
które są spakowane.
Próbujemy różnych dróg dojścia do odpowiedzi na Twoje pytanie.
Zastanów się na tym co jeszcze wiesz o dziadku. Może by nam to pomogło - czy dziadek od 1925 roku, od czasu gdy został powołany do wojska, przez 14 lat beż przerwy do 1939 roku był w wojsku ?
Może po odbyciu 2 lat służby obowiązkowej, został zwolniony do cywila i wrócił do wsi ?
A przed wybuchem wojny w 1939 roku, gdy ogłoszono mobilizację, został wezwany i zgłosił się do wojska.
Mógł być zmobilizowany do tego samego pułku co 1925 roku ale mógł również być skierowany do innego
pułku kawalerii.
Pomyśl o tym bo jak już pisałem poprzednio, bardzo trudno znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie.
Pozdrawiam Ciebie - Jerzy.

Wladimir Z

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Wladimir Z » wt maja 20, 2014 9:18 am

Witam.

Po moim danym, dziadek od czasu kiedy powołały do wojska, był w wojskie do 1939 roku.Toż i mam nadzieję natrafić na informację o 14 latach przedwojennej służby dziada w kawalerii Wojska Polskiego. A znając, gdzie służył dziad można będzie zrozumieć, dlaczego w 1941 roku dziad uciekał od Niemców do Czerwiennej Armii, bo mobilizacji we wsi prosto nie mogło być. U mnie nie ma wiadomości, czy przyjmował uczestnictwo dziad w bojach 1939 roku, lecz z opowieści, wrócił do wsi dziad w 1939 roku.
Możliwie, zaplanowałem zrobić zapytanie do Białoruskiego archiwum. Znalazł, co tam jest "Spisy i ankiety poborowych Poleskiego województwa (po terytoria na ogół) za 919 - 1939 lata".
No, a jeśli będę miał wyniki, doczeka się zakończenia remontu w Centralnym Wojskowym Archiwum i będzie brać wizę do Polski, dla późniejszych poszukiwań.
Dopóki w Internecie podbieram, które części kawalerii, szkoły przygotowania i podobne znajdowały się w rejonie Warszawy, Krakowa do Drugiej Światowej wojny i co z materiałów jest w obecności w Centralnym Wojskowym Archiwum.
Dziękuję za współudział, spodziewam, się że ta praca nie będzie nadaremna.

Włodzimierz.

Jerzy Berlowski

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: Jerzy Berlowski » czw maja 29, 2014 7:17 pm

Witam.
Dobrze, że postanowiłeś dalej szukać historii dziadka. Będę starał się Tobie pomóc w miarę możliwości. Jak tylko dowiem się, że CAW /Centralne Archiwum Wojskowe/ zacznie działać - to wyślę do Ciebie informację.
Może masz w internecie swoje konto pocztowe z adresem e-mail. Wtedy łatwiej by nam było pisać do siebie.
Mój adres internetowy jest taki: j.berlowski@upcpoczta.pl Trzeba dokładnie pisać bo nawet brak jednej kropki spowoduje, że do mnie nie dojdzie.
Jeżeli nie masz konta pocztowego w internecie - to napisz do mnie tu na forum żebym wiedział jak do Ciebie pisać.
Pytałeś o pułk w którym mógł służyć dziadek Mykoła. Rozmawiałem o tym z kolegami. Z tego co dotychczas wiemy o dziadku, można brać pod uwagę 3 pułki:
Najwięcej prawdopodobny jest 1 Pułk Szwoleżerów z Warszawy. Dlatego, że tak jak pisałeś babcia mówiła, że on
służył w Warszawie a tu innej kawalerii nie było. Dodatkowo w 1939 roku ten pułk walczył do 2 - 3 września, doszedł
do linii rzeki Bug i tam skapitulował. Mógł więc dziadek później dojść około 100 kilometrów do wsi, do domu.

W okolicy Warszawy były przed wojną jeszcze 2 pułki, które też w 1939 r. kapitulowały nie daleko od Bugu.
7 Pułk Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego około 40 km od Warszawy.
1 Pułk Strzelców Konnych z Garwolina około 60 km od Warszawy.

Ale ja myślę, że dziadek służył w tym 1 Pułku Szwoleżerów. Bo oni startowali w zawodach konnych - Mistrzostwach
Wojska Polskiego - które odbywały się w 1932 roku w Krakowie i na pewno również w innych zawodach konnych.
Czekam na wiadomość od Ciebie i pozdrawiam - Jerzy.

stifz1

Re: Szukam informację o moim dziadzie Lewczuk Mykoła

Post autor: stifz1 » sob cze 14, 2014 5:41 pm

Witaj Wladimir.

Sprawę pułku w Warszawie możemy rozstrzygnąć dość łatwo.
Czy Twój dziadek nosił czapkę okrągłą, czy rogatywkę (kwadratowe dno).
Jeśli czapka była okrągła był szwoleżerem (1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego).
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ