Drapała Jan

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
pithal

Drapała Jan

Post autor: pithal » pn lut 25, 2008 12:56 pm

Poszukuję jakichkolwiek informacji o nim, jego oddziale i losach w Kampanii. Był w 3k CKM , 50pp, 27DP "Strzelców Kresowych..." pod dow. gen. Drapelli. Przed wybuchem wojny powołany do jednostki w Sarnach na Wołyniu (miejsce stacjonowania 50pp), stamtąd bezpośrednio zmobilizowany do Borów Tucholskich. Dokumenty 50pp nie przetrwały (o ile mi wiadomo). Od żołnierza który powrócił po Kampanii na Wołyń rodzina dowiedziała się, że został ciężko ranny w nalocie bombowym na okopane stanowiska ckm, co po połączeniu znanych mi faktów daje datę 2 września w bitwie pod Świekatowem. Po wojnie nie odnalazł się nigdy, szukam jakichkolwiek śladów, wspomnień.

Pycio

Post autor: Pycio » pt mar 21, 2008 4:56 pm

Witaj. Nie wiem, czy mowa o tej samej osobie, ale wszystko na to wskazuje. Otóż Jan Drapała był znakomitym polskim piłkarzem, wieloletnim graczem Czarnych Lwów. Urodził się 17 czerwca 1899 we Lwowie. Był absolwentem szkoły technicznej i wyższej szkoły oficerskiej w Wilnie, później zawodowym wojskowym i kapitanem WP. Kariery sportowej omawiać nie będę. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, został aresztowany przez hitlerowców. Wolność odzyskał dzięki rozpoznaniu przez niemieckiego oficera, którym okazał się były kolega z boiska. W rozgrywkach konspiracyjnych grał w barwach krakowskiej Juvenii. Następnie znów aresztowany, trafił do obozu koncentracyjnego. Po uwolnieniu, na przełomie marca i kwietnia 1945 zginął w okolicach miejscowości Johannes-Georgen-Stadt w czeskich Sudetach, gdy grupę, w której podążał ostrzelały omyłkowo alianckie samoloty. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.

pithal

Post autor: pithal » pt mar 21, 2008 5:30 pm

Witam i dziękuję za odpowiedź , chociaż od razu sprostuję , że nie o tą osobę chodzi :(
Jan Drapała - mój wój o którego pytam urodził się w 1918 roku, do wojska poszedł wiosną 39 z Bytnia na Wołyniu gdzie mieszkała rodzina(gmina Hołoby) i z jednostki w Sarnach gdzie stacjonował jego 50 pp w sierpniu 39 przewieziono ich w Bory Tucholskie. Początkowo mieli interweniować w Wolnym Mieście Gdańsku, ale 1 września zmieniono rozkazy kierując ich na południe (27 DP i 9 DP). Po nocnym marszu w kierunku Swiekatowa 2 września rozpoczęli starcie z Niemcami . Jan Drapała uczestniczył w tej bitwie (3baon CKM 3 komp. 50 pp 27 DP). Po południu w jednym z pierwszych nalotów bombowych niemieckich został ciężko ranny (niejasna i lapidarna relacja świadka który po wrześniu powrócił w rodzinne strony). Na tym ślad się urywa. Prawdopodobnie zginął, ale mam nadzieję odszukać jakiekolwiek relacje kolegów, okolicznej ludności albo chociaż miejsce pochówku. Nieśmiertelnik jak dotąd też się nie odnalazł a dokumentacja wojskowa z tamtego czasu dla 50 pp praktycznie nie istnieje.

Hardy

Post autor: Hardy » ndz cze 29, 2008 1:47 pm

Witaj. Jedynie co mogę ci zasugerować to wykonać telefon do Urzędu Gminy w Świekatowie. Znajduje się tam mogiła poległych żołnierzy głownie z 27 DP. Byłem tam i pamiętam że na niej są podane nazwiska oficerów poległych pod Świekatowem oraz Janią Górą (okolice) z 27 DP.
Mam prawo przypuszczać że w gminie jest zachowana lista nazwisk poległych żołnierzy których można było zidentyfikować a pochowanych we wspólnej mogile na terenie Świekatowa. Powodzenia

Sławomir Błaś

ODPOWIEDZ