Stefan Syguła

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
kaz554

Stefan Syguła

Post autor: kaz554 » czw wrz 04, 2008 7:21 pm

Pragnęłabym poznać losy mojego stryja kpt.Stefana Syguły,dowódcy
8 komp. 98 pp rez. wiem, że do 27.11.1939r przebywał w 604 Szpitalu Polowym we Lwowie. Wiem również, że wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD (Ukraińska Lista Katyńska) . W książce Ryszarda Daleckiego "Armia Karpaty" znalazłam wzmiankę o moim stryju i 98pp rez. iż w nocy z 15 na 16 września rozbili pododziały pułku SS Germania, tam prawdopodobnie został ranny. To wszystko co udało mi się wyszperać.
Interesuje mnie okres od wyjścia ze szpitala, czyli od 27.11.39r., czy jeszcze gdzieś walczył, co się działo dalej.Może ktoś mógłby mi pomóc lub polecił odpowiednią literaturę. Dziękuję serdecznie.

mOtR-18

Post autor: mOtR-18 » czw wrz 11, 2008 1:54 pm

Kapitan sł.stał.Stefan Syguła oficer piechoty (poz.188 lista starszeństwa z 19.marca 1938r.) do momentu ogłoszenia mobilizacji pełnił funkcję d-cy komp. ckm w bat.KOP"Dederkały".Po mobilizacji d-ca 8 komp.98 rez.pp ranny podczas walk 38 DPrez.w dn.15.09.1939r.pod m.Bortiatyń,znalazł się w szpitalu we Lwowie gdzie przebywał do 27.11.1939r. .Najprawdopodobniej w
momencie opuszczania szpitala aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu jenieckiego ,zginął wczesną wiosną 1940r.

mirekp

Re: Stefan Syguła

Post autor: mirekp » pt wrz 23, 2011 9:01 am

Po 3 latach ponownie chciałbym wrócić do kpt. Stefana Syguły. Interesują mnie przedwojenne i wojenne losy tego oficera. Dlatego mam pytanie do mOtR - autora odpowiedzi - z jakich źródeł korzystał i w jaki sposób można do nich dotrzeć. Rozwiałyby się też wątpliwości dotyczące szpitala wojennego - czy był to szpital na Politechnice Lwowskiej (601), czy też 604 szpital. Pozdrawiam empo@poczta.fm

mirekp

Re: Stefan Syguła

Post autor: mirekp » czw lut 23, 2012 3:41 pm

Witam
Wszystkich zainteresowanych postacią kpt. Stefana Syguły pragnę poinformować, że na stronie
http://gazetylokalne.pl/a/historia-maly ... ym-zaginal
zamieszczono opracowanie o jego losach. Będę wdzięczny za uwagi.
Pozostaje pytanie, czy żołnierze z Ukraińskiej Listy Katyńskiej dostaną pośmiertne awanse? Funkcjonariusze SG i SW już je otrzymali....

PaJaC

Re:

Post autor: PaJaC » pt gru 11, 2015 12:01 am

mOtR-18 pisze:Kapitan sł.stał.Stefan Syguła oficer piechoty (poz.188 lista starszeństwa z 19.marca 1938r.) do momentu ogłoszenia mobilizacji pełnił funkcję d-cy komp. ckm w bat.KOP"Dederkały".Po mobilizacji d-ca 8 komp.98 rez.pp ranny podczas walk 38 DPrez.w dn.15.09.1939r.pod m.Bortiatyń,znalazł się w szpitalu we Lwowie gdzie przebywał do 27.11.1939r. .Najprawdopodobniej w
momencie opuszczania szpitala aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu jenieckiego ,zginął wczesną wiosną 1940r.

Zainteresował mnie ten wątek, ponieważ mój pradziadek również był w 98 pp 38 DPrez i ich szlak bojowy wiódł od Chyrowa do Sądowej Wiszni, następnie Janowa i Brzuchowic. W jaki sposób kapitan Syguła został ranny pod Boriatynem, który jest pod Krystynopolem dobry kawałek na północ od Lwowa? Chyba że mówimy o różnych miejscowościach, ale chętnie bym poznał szczegóły.

ODPOWIEDZ