Walki KOP na poludniowym wschodzie Polski.

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
Jan Irecki

Walki KOP na poludniowym wschodzie Polski.

Post autor: Jan Irecki » wt gru 30, 2008 1:29 pm

Jak zginal mjr Augustyn Swaczyna?
Byl moim wujkiem(siostra mojej mamy byla jego zona,a moja matka chrzestna).Doswiadczony zolnierz liniowy,(legiony,wojna bolszewicka),kawaler Virtuti Militari,w kampanii wrzesniowej dowodca Batalionu KOP "Delatyn",wg.Wikipedii zginal 10 wrzesnia w okolicy m.Klucz nad Tanwia,pochowany w Ksiezpolu.Z jego pokolenia wszyscy juz odeszli.Wtedy,kiedy chcieli mi o tym opowiadac,nie bylem zainteresowany.Teraz porzadkujac rodzinne szpargaly,znalazlem pamiatki po Nim-mnostwo zdjec,(byl swiadkiem na slubie moich rodzicow).Szukalem w internecie.Na cmentarzu w Ksiezpolu jest 12 grobow z Wrzesnia-przypuszczam,ze jeden to grob mojego wujka.Gdzie walczyl batalion "Delatyn"od 1 wrzesnia?Jak zginal jego dowodca?Jak wtedy wygladaly pogrzeby poleglych zolnierzy?Interesuje mnie wszystko.
Dziekuje i duzo dobrego w Nowym Roku-Jan.

Rudi

Re: Walki KOP na poludniowym wschodzie Polski.

Post autor: Rudi » wt gru 30, 2008 2:14 pm

Jan Irecki pisze:Na cmentarzu w Ksiezpolu jest 12 grobow z Wrzesnia-przypuszczam,ze jeden to grob mojego wujka.
witaj. to moje bezposrednie okolice, 15 km od mojego miasta. chcesz, to ktoregos dnia moge wystarac sie o jakies fotografie stamtad.

acha, jeszcze jedno. o ile sie orientuje - nad Tanwia nie ma miejscowosci Klucz. pierwsze slysze.

Jan Irecki

Dziekuje za wiadomosc

Post autor: Jan Irecki » wt gru 30, 2008 9:40 pm

Ten Klucz nad Tanwia wzialem z Wikipedii.Jak sie wpisze "Augustyn Swaczyna"to m.innymi mozna przeczytac-zginal w okolicach m.Klucz nad Tanwia,pochowany w Ksiezpolu.Szukalem tego Klucza i tez nie znalazlem,a w Ksiezpolu na cmentarzu jest 12 grobow z Wrzesnia 39.Kiedys(bo siedze w temacie ponad miesiac),na jakims forum byl ktos,kto szukal swojego dziadka,ktory zaginal w tamtych walkach,a byl podkomendnym mojego wujka-ale tez sie dalej niz ja nie posunal.Moze to juz za pozno-tamto pokolenie juz nie zyje.Podobno u mojej ciotki(zony A.Swaczyny)byl jego ordynans i opowiedzial,jak to bylo.Ale-jak juz pisalem-wtedy mnie to specjalnie nie interesowalo.Gdybys kiedys(przy okazji-przeciez nie specjalnie)byl w Ksiezpolu,bylbym b.wdzieczny...Pozdrowienia i dziekuje-Jan.

Van Vorden

Groby i mogiły.

Post autor: Van Vorden » czw sty 01, 2009 9:00 pm

Jeżeli dysponujesz tyloma faktami z życia Twojego wuja jak przydział wojskowy,nazwa oddziału,miejsca bitew,czy wreszcie miejsce w którym poległ to jesteś szczęśliwcem.Piszę tak ponieważ mój przodek również służył w KOP,dokładnie KOP-Rokitno.Niestety do dnia dzisiejszego Jego losy pozostają niewyjaśnione,nie wiadomo kiedy,gdzie i jak zginął,a o miejscu pochówku to mogę tylko pomarzyć,ileż takich losów niewyjaśnionych jeszcze pozostaje w pamięci Polaków,oj sporo,niestety.
Dużo informacji bieżących można odnaleźć w Centralnym Archiwum KOP w Szczecinie.Możesz odszukać adres w necie.Powinni coś pomóc,pozdrawiam.

Rudi

Re: Dziekuje za wiadomosc

Post autor: Rudi » czw sty 01, 2009 10:47 pm

Jan Irecki pisze:Ten Klucz nad Tanwia wzialem z Wikipedii.Jak sie wpisze "Augustyn Swaczyna"to m.innymi mozna przeczytac-zginal w okolicach m.Klucz nad Tanwia,pochowany w Ksiezpolu.Szukalem tego Klucza i tez nie znalazlem,a w Ksiezpolu na cmentarzu jest 12 grobow z Wrzesnia 39.Kiedys(bo siedze w temacie ponad miesiac),na jakims forum byl ktos,kto szukal swojego dziadka,ktory zaginal w tamtych walkach,a byl podkomendnym mojego wujka-ale tez sie dalej niz ja nie posunal.Moze to juz za pozno-tamto pokolenie juz nie zyje.Podobno u mojej ciotki(zony A.Swaczyny)byl jego ordynans i opowiedzial,jak to bylo.Ale-jak juz pisalem-wtedy mnie to specjalnie nie interesowalo.Gdybys kiedys(przy okazji-przeciez nie specjalnie)byl w Ksiezpolu,bylbym b.wdzieczny...Pozdrowienia i dziekuje-Jan.
sprawa wyglada tak, ze nie przejezdzam tamtedy zbyt czesto, a na wlasne prawo jazdy jeszcze pol roku musze czekac :) ale z pewnoscia bede tam jechal gdzies na poczatku lutego. zatrzymac sie na chwile i zrobic pare zdjec - nie ma najmniejszego problemu, juz teraz - jesli mozna - daj mi swoj e-mail i sie skonatktujemy.

Jan Irecki

Jeszcze troche danych

Post autor: Jan Irecki » pt sty 02, 2009 9:16 pm

Dlubie w internecie caly(kolejny)dzien i jeszcze cos znalazlem:
http://www.kc-cieszyn.pl/legiony/legion ... 2=sylwetki
Na marginesie z lewej kliknij"August Swaczyna".
Pozdrowienia-Jan.

Rudi

Post autor: Rudi » pt sty 02, 2009 10:35 pm

faktycznie, jest o tym Kluczu. sprobuje poszukac dokladniej, uwzglednic zmiany nazw miejscowosci oraz wioski obecnie nieistniejace, gdzies mialem spis. ewentualnie popatrze na nazwy zwyczajowe, stosowane nieoficjalnie.

sprobuje tez pojsc tropem jednostki, gdzie walczyla, itp. za pare dni sie odezwe i powiem o efektach. pozdrawiam.

Jan Irecki

Jest jeszcze cos!

Post autor: Jan Irecki » sob sty 03, 2009 11:52 am

Rudi-dziekuje!(probowalem wyslac Ci maila,ale cos nie tak z adresem)
Na forum "Historycy.org"znalazlem post
"Agresja Slowacka 1939,malo znane,zapomniane wydarzenie"
Tam,na stronie 2 Gregorus napisal o odwrocie 2 BG z Gorlic do Jasla
(7.09.1939):
"Pierwszy oderwal sie 2.batalion Korpusu Ochrony Pogranicza
mjr Augusta Sawczyny..."
To byl wlasnie Delatyn,tylko nazwisko dowodcy przekrecone!
Tak,ze 7 ,8 wrzesnia byli w okolicach Jasla!
Ale z Jasla do okolic Ksiezpola jeszcze daleka droga,choc do daty
smierci dowodcy tylko 2 dni!!!
Pozdrawiam wszystkich czytajacych i z gory dziekuje wszystkim,
ktorzy pomoga-Jan.
ps.Rudi-napisz mi maila ze swoim adresem!!!

Jan Irecki

Post autor: Jan Irecki » sob sty 03, 2009 5:14 pm

Sierzancie Van Vorden!
Ja mam 62 lata i cale zycie przezylem bez tych wiadomosci.
Po prostu nie bylo mi to do niczego potrzebne!
A na moje zainteresowanie tym tematem wlasnie teraz,zlozylo sie b.wiele spraw-np.rok temu b.paskudnie zlamalem reke w nadgarstku,co wykluczylo mnie z grona pianistow(bylem muzykiem).Jesli do tego dodac,ze zalozylem sobie w koncu(na starosc)internet,a dodatkowo nareszcie mialem czas przejrzec sterty rodzinnych dokumentow-
-to juz sam rozumiesz.A to wcale nie to samo-wiedziec,ze np.w bitwie
nad Bzura zginelo iles tam ludzi-a w walkach Armii Karpaty zginal
moj wujek.Nawet,jak Go nie znalem!Dlatego,moze mniej mnie interesuja
oficjalne dokumenty z walk,a bardziej-jak to naprawde(tak dzien po dniu)
bylo.Wszedzie sie pisze,ze Kampania Wrzesniowa to kleska legionistow.
Moj wujek wlasnie byl legionista!Chcialbym to zrozumiec.
A do tego-wlasnie wtedy-w tych wrzesniowych dniach odchodzil
na zawsze tamten swiat,tamten sposob myslenia-swiat moich rodzicow.
To wlasnie jest glownym motorem moich poszukiwan.
Nie moge juz tego"dotknac",ale chcialbym chociaz troche...
Jan.

Rudi

Post autor: Rudi » sob sty 03, 2009 10:26 pm

mail zostal wyslany, prosze o potwierdzenie ze doszedl.

jak mowilem, w najbliszym czasie - gdy bede przez ksiezpol przejezdzal - postaram sie chwile zatrzymac i sfotografowac groby z 1939.

na temat m. Klucz, jak pisalem wczesniej, postaram sie jeszcze poszukac.

ODPOWIEDZ