ppłk Mieczysław Podlewski Dowódca 1 PAL 1 DP Legionów

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Lord Biedak

ppłk Mieczysław Podlewski Dowódca 1 PAL 1 DP Legionów

Post autor: Lord Biedak » sob lut 14, 2009 9:21 pm

Witam nazywam sie Grzegorz Podlewski i mam wielką prośbe do wszystkich którzy mogą pomóc ...
... Szukam wszelkich informacji na temat mojego krewnego ppłk Mieczysława Podlewskiego dowódce 1 PAL 1 DPLegionów , siostra śp.ppłk Mieczysława Podlewskiego chciała przed śmiercią odnaleść jego grób niestety nie było jej to dane, ja chcę i próbuje spełnic jej ostatnią wole i zapalić znicz na grobie .IPN niechce lub nie potrafi mi pomóc więc musze szukać jakichkolwiek wskazówek wśród wielu pasjonatów WO . Własne 'śledztwo' doprowadziło mnie do dwóch wątków ...
1)W samej Tarnawatce (według kilku żródeł, to tam mój krewny zginął ) znajduja sie dwie mogiły z żołnierzami biorącymi udział w WO , w jednej <przy> znajduja się ciała zołnierzy kompani szkolnej , zaś w drugie spoczywaja ciała 10 żołnierzy którzy polegli w przeciągu 19-23 wrzesień <wed> .
2)Natomiast Stanisław Truszkowski, dowódca 3 baterii 1 PAL, pisze: "ppłk Mieczysław PODLEWSKI (23 IX ranny pod Tarnawatką - zmarł w szpitalu we Lwowie)''.
Również L. Glowacki w "Działania wojenne na Lubelszczyźnie..." podaje, że ppłk Podlewski, ranny od Tarnawatką, zmarł w szpitalu we Lwowie.

Te dwie wersje są dość odległe od siebie więc jeśli ktokolwiek mógłby pomóc mi w odnalezieniu miejsca spoczynku ppłk Mieczysława Podlewskiego prosze o kotakt

Kryska Karski w "Stratach Korpusu Oficerskiego 1939 - 1945" podaje że, ppłk Podlewski zmarł 19.11.1939 roku we Lwowie z ran odniesionych 23.09.1939 roku pod Tarnawatką.
w związku z tym czy ma ktoś informacje na temat mogił żołnierzy polskich we Lwowie ?

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 14, 2009 10:14 pm

Jest księga cmentarna w siedmiu bodajże tomach, gdzie trzy są poświęcone wojnie obronnej 1939 r. [ jest w każdej co większej bibliotece, np. uniwersyteckiej - pewnie i w Szczecinie będzie]. Tam też są podane groby w okolicach Lwowa, np. pod Hołoskiem, gdzie 19/20 IX 1939 r. usiłowała się przedrzeć do Lwowa 38 DPRez. Frontu Południowego.

Lord Biedak

Post autor: Lord Biedak » ndz lut 15, 2009 12:41 am

hmmm no cóż ... a co jeśli i w takiej NIC nie znajduje pomocnego ?

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » ndz lut 15, 2009 5:47 pm

Może jest koło weteranów 1 pal Leg. ? .

Lord Biedak

Post autor: Lord Biedak » ndz lut 15, 2009 5:52 pm

nic mi o takim nie wiadomo , w internecie o takowym nie ma śladu , w książkach telefonicznych również , więc pozostaje nadzieją że znajomemu uda się coś znaleść we Lwowie

Annael1

Re: ppłk Mieczysław Podlewski Dowódca 1 PAL 1 DP Legionów

Post autor: Annael1 » pn maja 21, 2012 11:17 pm

Pana poszukiwania grobu Mieczysława Podleskiego są z przed kilku ładnych już lat, więc pewnie udało się to już Panu ustalić. M. Podleski, syn Kazimierza i Adeli pochowany jest na Cmentarzu Łyczakowskim w Kwaterze Oficerskiej. Zmarł 16 listopada 1939.

jacek44

Re: ppłk Mieczysław Podlewski Dowódca 1 PAL 1 DP Legionów

Post autor: jacek44 » pn wrz 10, 2012 7:38 pm

Dobry wieczór
Przypadkowo trafiłem na Pana post. Zarówno ja jak i moja mama (córka Mieczysława Podlewskiego) jesteśmy zaskoczeni wiadomością o nieznanym kuzynie. Oczywiście mamy wszelkie informacje o dziadku. Mama nie może skojarzyć, o jakiej siostrze dziadka Pan wspomina. Miała kontakt z Apolonią i Zofią. Czekam z niecierpliwością na kontakt. Pozdrawiam. Jacek Sulewski adres e-mail: fotopogotowie@wp.pl

jacek44

Re: ppłk Mieczysław Podlewski Dowódca 1 PAL 1 DP Legionów

Post autor: jacek44 » wt wrz 11, 2012 11:50 am

Mam nadzieję, że ta wiadomość dociera na Pana pocztę. Proszę o kontakt
Jacek Sulewski (wnuk M. Podlewskiego)
tel. 602 666 134 e-mail: fotopogotowie@wp.pl

Ewa Hellenska

Re: ppłk Mieczysław Podlewski Dowódca 1 PAL 1 DP Legionów

Post autor: Ewa Hellenska » wt wrz 18, 2012 11:27 am

Witam!
Jeśli chodzi o informacje podane przez użytkownika Annael1, pragnę sprostować lub uzupełnić informacje. Rodzice ppłk. Mieczysława Podlewskiego nosili imiona Kazimierz i Róża (nie Adela). Wiem to na pewno, bo byli to w prostej linii moi pradziadkowie.
Rzeczywiście ppłk. Podlewski został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale - o ile mi wiadomo - kwatera ta już nie istnieje.
Pozdrawiam
Ewa Helleńska

ODPOWIEDZ