Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
edward

Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: edward » sob lut 28, 2009 4:36 pm

Por. lub ppor. rez.Józef Pszonka ur.1911 r. w Mokrzyskach k. Brzeska syn Józefa i Karoliny , absolwent Wydzialu Prawa UJ, poległ prawdopodobnie w pierwszych dniach kampanii wrześniowej.Ostatnia wiadomość - list do matki z koszar w Szczakowej w ostatnich dniach sierpnia 1939 r. po mobilizacji. Tuz przed wojną mieszkał w Olkuszu. Czy ktokolwiek wie coś o losach zaginionego? Z całą pewnością jego oficerska czapka miała granatowy otok, co chyba (poz jednym pułkiem ułanów) oznaczało piechotę.Ślady prowadziły na front pod Pszczyną, ale w spisie poległych na terenie woj. śląskiego jest tylko podoficer Antoni Pszonka.Inne relacje wskazywały na to, iz mógł polec w rejonie Buska Zdroju - Stopnicy - Kazimierzy Wielkiej. Bardzo proszę o jakąś wiadomość lub wskazówkę o tym, w którym mógł być pułku, a przede wszystkim o okolicznościach śmierci i niejscu pochówku tego oficera.P

stifz1

Re: Por. lub ppor.rez. JÓZEF PSZONKA z Olkusza.

Post autor: stifz1 » śr mar 04, 2009 11:36 am

Witam.

Znalazłem w "Awansach oficerskich 1935-39":
ppor. rez. piech. Józef Pszonka ur. 10.03.1911. Promocja na ppor. rez. piech. w 1938 ze starszeństwem 1.01.1938 lokata 985. W Szczakowej stacjonowała Kadra Baonu Zapasowego 11 Pułku Piechoty przekształcona na początku 1939 r. na Kadrę Zapasową Piechoty.
W jednostce tej zostały zmobilizowane:
1. 59 kompania karabinów maszynowych (km) plot. typ B
2. II rzut baonu 57 (Obrony Narodowej "Cieszyn I")
3. 153 kompania asystencyjna
4. 503 Park Intendentury typ I
5. 517 i 518 kolumny taborowe parokonne
6. baon marszowy 11 PP
7. komp. marsz. baonu km specjalnego (IV/11 PP)
8. Ośrodek Zapasowy 23 Dywizji Piechoty.
Zapewne w którymś z tych oddziałów brał udział w działaniach wojennych.
Czy znasz datę listu? Pozwoliłoby to ustalić czy został zmobilizowany alarmowo (w której fazie) czy powszechnie. Każda z powyższych jednostek mobilizowała się w innym terminie.
Nie przesądza to oczywiście przydziału bo zdarzały się przeniesienia.

Pozdrawiam

edward

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: edward » pt lis 16, 2012 7:12 pm

stifz1 ! Wielkie dzięki za podanie mi niezwykle cennych informacji o poległym por. rez. Józefie Pszonka. Bardzo też przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem na tę informację. Nie mogłem się pozbierać psychicznie po smierci bliskiej mi osoby...W ogóle miałem tez problemy z komputerem, a że jestem wiekowym człowiekiem (mam blisko 70 lat), więc nie potrafiłem sobie z problemem poradzić. Nie wiem, czy przez to długie milczenie nie spowodowałem, że nie zechce mi Pan (Pani) udzielić więcej informacji. W odpowiedzi, którą otworzyłem dopiero teraz padło pytanie o datę na liście , który poszukiwany przeze mnie Józef Pszonka napisał do matki. Otóż - jest to data bardzo nieczytelna, ale sadzę , iz 28 września 1939 r. Mozliwa jest też wyłącznie konkurująca data 25 wrzesnia 1939 r. Bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza. Autor pisze w tym liscie do matki m.in. "Kochana Matuś. I znów jestem w wojsku. Od czwartku. Na razie stoję w Szczakowej i być może , że przez pewien czas tu zostanę. Część naszego wojska wyruszyła już w pole. Kiedy na mnie przyjdzie kolej, nie wiem. Jeszcze we środę żegnałem w Wolbromiu Franka (brat zaginionego, naczelnik poczty w Wolbromiu - przyp. mój), który miał na drugi dzień wyjechać na ćwiczenia do Katowic i nie przypuszczałem, że już za kilka godzin po nim i ja wyjadę z Olkusza. Przed wyjazdem otrzymałem w fabryce pensję za sierpień i za niewykorzystany w tym roku urlop, a ponieważ nie chciałem forsy tej trzymać przy sobie, albo odkładać na ksiażeczkę oszczędności, przesłałem Wam (850 zł).Możecie zuzyć część z niej, ile Wam potrzeba, na osobiste wydatki (...). Jak wiecie , spokój panuje jeszcze na naszych granicach, względny spokój, bo od czasu do czasu po tej lub po tamtej stronie granicy odzywaja się strzały i ktoś ginie. I moze nagromadzone chmury rozejda się, może zapanuje spokój istotny i my wrócimy do domu. Ale gdy trzeba będzie , bedziemy się bić i na to nie ma rady. Powiedziałbym nawet, że warunki obecnie nam sprzyjaja i że powinnismy sie bic teraz, gdy mamy wielkich sprzymierzeńców i gdy przeciwnik widać nie tęgo się czuje, gdy nie ma odwagi rozpocząć wojny. A póżniej mogą być dla nas gorsze warunki walki.Wszystko jest jednak w ręku Boga i nie nam sie martwić i kłopotać o dalszy bieg własnego życia i bieg dziejów ludzkości. Wypełnić tylko trzeba to, co do nas należy(...). Obecny adres mój jest Szczakowa, Koszary - dodać do nazwiska "ppor.rez." (...)". Przytoczyłem znaczne fragmenty listu, albowiem one zawierają istotne informacje o czasie jego pisania . Byłbym wdzieczny o dalsze informacje co do tego, w jakiej jednostce mógł służyć ppor. rez. Józef Pszonka i gdzie najprawdopodobniej poległ w pierwszym tygodniu wojny... Z poważaniem i wyrazami szacunku dla Pana(i) wiedzy Edward P. P.s. Ewentualne informacje proszę też przesyłac na mój adres e-mailowy: dziunek@jasna.tarnow.pl Szybciej dotrę do takiej informacji. EP.

stifz1

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: stifz1 » pn gru 17, 2012 12:04 am

Dziękuję bardzo za przesłanie cytatów z listu ppor. Pszonki.
Wynika z nich, że został zmobilizowany ramach mobilizacji alarmowej (czwartek 24.08.1939 r.).
W roku 2010 ukazała się publikacja aktualizaująca listę jednostek mobilizowanych w Szczakowej.
Oto kompletna lista oddziałów, w których mógł służyć ppor. Pszonka:

1. 59 kompania karabinów maszynowych (km) plot. typ B - Z+30
2. II rzut baonu 57 (Obrony Narodowej "Cieszyn I") - A+30
3. 153 kompania asystencyjna - A+36
4. 503 Park Intendentury typ I - A+42
5. 517 i 518 kolumny taborowe parokonne - A+48
7. dowództwo 203 pp - A+56
8. organa kwatermistrzowskie jednostek pozabatalionowych 203 pp - A+56
9. kompania gospodarcza 203 pp - A+56
10. kompania zwiadowcza 203 pp - A+56
11. pluton łączności 203 pp - A+56
12. pluton pionierów 203 pp - A+56
13. kompania ppanc typ II 203 pp - A+56
14. pluton pgaz. 203 pp - A+56
15. baon marszowy 11 PP - 3
16. komp. marsz. baonu km specjalnego nr 1 (IV/11 PP) - 3.

Sądząc po odczytanej przez Pana dacie listu (25 lub 28 sierpnia) jego autor miał przydział najprawdopodobniej do
jednego z oddziałów 203 pp (poz. 7-14) lub do jednej z jednostek marszowych (poz. 15-16), albo trafił do Ośrodka Zapasowego 23DP, który miał się rozwinąć w Tarnowie.
Zakładam, że pierwszego dnia po dotarciu do koszar raczej nie miał czasu na listy i refleksje, więc bardziej prawdopodobny jest 28 sierpnia.
Autor wspomina, że część oddziałów już odeszła na front więc były to jednostki o terminie gotowości krótszym niż 48 godzin.

W pierwszym liście napisał Pan o dwóch miejscach prawdopodobnej śmierci ppor. Pszonki.
Pszczyna odpada gdyż żaden z oddziałów zmob. w Szczakowej tam nie walczył.

Bardziej prawdopodobne są Kazimierza Wlk. (walczyła tam 203 pp 7.IX.39 r. i stracił 27 zabitych) lub Stopnica (203 pp, 9.XI.39 r.).

Reasumując, najbardziej prawdopodbny jest przydział ppror. Pszonki do 203 pp i miejsce śmierci w okolicach Kazimierzy Wlk.
W znanej obsadzie oficerskiej 203 pp brak dców plut. w komp. gosp., zwiad., ppanc.
Jeśli udałoby się znaleźć w CAW teczkę personalna ppor. Pszonki, może byłaby tam informacja o jego specjalności wojskowej. Wtedy można by się pokusić o domysł w której kompanii służył (a może w samym sztabie pułku).

Co do miejsca pochówku to warto spenetrować okolice Kazimierzy Wlk. pod kątem mogił żołnierzy września.
Może w księgach parafialnych zachowały się jakieś zapisy.

Pozdrawiam

edward

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: edward » wt gru 18, 2012 12:57 pm

Bardzo dziękuje za tę kolejną garść informacji o zaginionym por.rez. Józefie Pszonce (Pszonka).W cywilu był on zatrudniony jako doradca prawny w spólce akcyjnej Fabryka Wyrobów Emaliowanych w Olkuszu (tzw. Emaliernia) należącej do spółki , w której większościowy pakiet był w rękach Westena. Przypuszczam, że jego przydział wojskowy mógł się wiazać z jego wykształceniem prawniczym oraz typową pracą urzędniczą w spółce Westena i innych. Stąd nasuwa mi si się wniosek (nie wiem , czy słuszny), iż por.rez. Józef Pszonka mógł mieć przydział do zwiadu (znał prawdopodobnie jęz. niemiecki) lub gospodarczej (z racji obeznania w papierkowej robocie urzędniczej). Oczywiscie moge sie mylić, ale taki wniosek nasuwa mi się stąd, iż pisze Pan o tym, iż w znanej obsadzie oficerskiej 203 pp brak dowódców plutonów w kompanii gosp., zwiadzie i ppanc. Na cmentarzu w Kazimierzy Wielkiej są trzy mogiły żołnierzy z września 1939 r. z nazwiskami poległych. Niestety, na dole płyty nagrobnej napisane jest uzupełnienie "oraz (tu liczba)...innych nieznanych żołnierzy". O oficerach ani słowa. Fabryki Westena (w Wolbromiu - Fabryka Wyrobów Gumowych , w Olkuszu - Emaliernia) należały do przemysłu chemicznego. Dlatego przypuszczam, iż por. rez. J.Pszonka znalazł się w plutonie przeciwgazowym 203 pp zwłaszcza, iż wiem od mego śp. Ojca, że w fabryce w Wolbromiu i w Olkuszu prowadzono tuż przed wybuchem wojny stosowne szkolenia obrony przeciwgazowej (mam nawet zaświadczenie śp. Ojca o ukończeniu takiego kursu). Może zatem mój domysł nie jest pozbawiony podstaw? Spróbuję jeszcze zapytać na plebanii w Kazimierzy Wielkiej o nazwiska poległych i pochowanych na tut. cmentarzu. Wątpię jednak, czy uda mi sie odnależć miejsce pochówku . Czerwony Krzyż też bezskutecznie szukał, aczkolwiek poza informacja , że szuka oraz że zwracał się z zapytaniem do niego także brat poszukiwanego, nie udzielił mi żadnej informacji. W każdym razie bardzo dziękuję za dotychczasową, realną pomoc w poszukiwaniach. Niestety, mój wiek i zdrowie nie pozwalają mi przeprowadzić kwerendy w CAW.Spenetruję też jeszcze okolice Kazimierzy Wielkiej pod kątem zapisów w ksiegach parafialnych, bo z Tarnowa mam blisko, a i część moich bliskich leży na cmentarzu w tej miejscowości..Jeszcze raz dziękuję Panu za okazana pomoc.Z poważaniem E.P.

stifz1

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: stifz1 » wt gru 18, 2012 1:15 pm

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Co do CAW to wystarczy zapytanie listowne o sprawdzenie czy w zasobie znajduje się teczka personalna
ppor. Pszonki, z podaniem jego danych osobowych. http://www.caw.wp.mil.pl
Być może zachowały się jaego akta personalne, w których znajdzie Pan informacje o specjalności wojskowej.
Co do plutonu pgaz to ze względu na jego samodzielność dowódcą zwykle był oficer służby stałej.
Oficer rezerwy byłby w tym plutonie nadetatowy.
W komp. zawidu były dwa plutony: konny i kolarzy.
Znajomość języka niemieckiego byłaby raczej przydatna w sztabie pułku dla pomocnika ofic. informacyjnego (wywiadu).

Pozdrawiam

edward

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: edward » śr gru 19, 2012 9:19 am

stifz1 pisze:Cieszę się, że mogłem pomóc.

Co do CAW to wystarczy zapytanie listowne o sprawdzenie czy w zasobie znajduje się teczka personalna
ppor. Pszonki, z podaniem jego danych osobowych. http://www.caw.wp.mil.pl
Być może zachowały się jaego akta personalne, w których znajdzie Pan informacje o specjalności wojskowej.
Co do plutonu pgaz to ze względu na jego samodzielność dowódcą zwykle był oficer służby stałej.
Oficer rezerwy byłby w tym plutonie nadetatowy.
W komp. zawidu były dwa plutony: konny i kolarzy.
Znajomość języka niemieckiego byłaby raczej przydatna w sztabie pułku dla pomocnika ofic. informacyjnego (wywiadu).

Pozdrawiam

stifz1

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: stifz1 » śr gru 19, 2012 10:15 am

Niestety w ostatniej Pana wiadomości jest tylko cytat z mojego posta.
Nie załączył się żaden tekst Pana autorstwa.

Jeśli otrzyma Pan jakieś informacje z CAW proszę o podzielenie się nimi.

Pozdrawiam

edward

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: edward » pt gru 21, 2012 3:09 pm

Mam problemy z komputerem. Stąd owa "pusta" wiadomość. Jak tylko czegoś sie dowiem, oczywiscie , ze poinformuję Pana. Kwaterę wojenną poległych w 1939 r. prawdopodobnie pod Gabułtowem i Jakuszowicami na cmentarzu w Kazimierzy Wielkiej sprawdziłem. Są tam trzy zbiorowe mogiły z imionami i nazwiskami poległych (przy niektórych napisano "strzelec"). Jednak każda z tablic zawiera zdanie uzupełniające "oraz ...(tu liczba - przyp.mój )bezimiennych". Nie wiadomo, czy chodzi o żołnierzy, czy cywilów, którzy podczas tego starcia zginęli. Jak wiadomo , odparto wówczas na chwile atak niemieckich czołgów, z których część została przez polskich zołnierzy zniszczona. Czołgi mogły zatem tak zniszczyć ciała zabitych (również cywilów), iż zdołano zidentyfikować tylko część z nich. Będę musiał sprawdzić jeszcze w ksiegach parafialnych w Kazimierzy Wielkiej oraz w Kazimierzy Małej, bo tam mogą być rzeczywiście jakieś zapisy. Niestety, na cmentarzu w Kazimierzy Wielkiej nie ma nazwisk poległych z wyszczególnieniem stopni . Nie ma wśród nich, jak się wydaje , oficerów. Bardzo przepraszam, że jeszcze nie zwróciłem sie do CAW, ale ukazują mi sie komunikaty, że trwa reorganizacja (przenosiny) archiwum i chyba beda trudności z uzyskaniem informacji tym bardziej, iż nie jestem wystarczająco biegły jak sie poruszać w bazie danych takiego archiwum. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłych ,spokojnych Świąt. EP.

flugzeug30

Re: Por. lub ppor.rez. Józef Pszonka z Olkusza

Post autor: flugzeug30 » śr sie 14, 2013 10:06 pm

Są rejestry strat osobowych- poległych w 1939 r. Można je sprawdzić przez katalogi na stronie http://www.bn.org.pl

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ