Historia alternatywna - uderzenie osi na Francję

Spekulacje i hipotezy dotyczące alternatywnych przebiegów wydarzeń oraz wszystkie inne tematy historyczne, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach forum.
Prymonek

Historia alternatywna - uderzenie osi na Francję

Post autor: Prymonek » śr lip 25, 2007 4:46 pm

Ponieważ mój poprzedni temat cieszy się dużą "popularnością", postanowiłem założyć kolejny temat.

Otóż jak powinna byłaby zachować się Polska, gdyby Niemcy uderzyli najpierw na Francję i Benelux. Czy powinniśmy wspomóc militarnie Zachód, czy zwlekać do ich upadku, a potem zdemoralizowani samotnie stawić czoła najeźdzcy?

Czy też w czasie inwazji/po inwazji wejść do antyalianckiej koalicji?

Jakie jest wasze zdanie?

Piotr'39

Post autor: Piotr'39 » czw lip 26, 2007 11:19 am

powinniśmy zaatakować niemców od tyłu. Niemcy zawsze bały się wojny na dwa fronty

Prymonek

Post autor: Prymonek » czw lip 26, 2007 11:32 am

Bardzo wyrafinowana odpowiedź podparta wieloma argumentami.
A z drugiej strony, jak mogliśmy zaatakować od przodu?

A wracając do tematu: nasze Naczelne Dowództwo z pewnością pomogłoby Francji. Tyle że efekt byłby ten sam, tylko dłużej byśmy się bronili (miesiąc, może dwa), a po kapitulacji francji hitler z pewnością wysłał by doborowy korpus Guderiana... I znowu byłby tworzony w Szkocji I Korpus...

mannercheim

Post autor: mannercheim » czw lip 26, 2007 7:48 pm

gdybyśmy zaatakowali niemców pewnie w kilka dni doszlibyśmy do Berlina niemcy zostawili by tam pewnie jakąś dywizje i z 5 czołgów

Kozioł

Post autor: Kozioł » czw lip 26, 2007 8:16 pm

W kilka dni to przy odpowiednich przygotowaniach moglibyśmy dojść do Opola, marsz na Berlin mógłby być w naszej sytuacji tylko i wyłącznie szumnym hasłem propagandowym, patrząc na ofensywne możliwości WP dochodzę do wniosku że bylibyśmy w stanie zająć tylko fragment Śląska i podjąć ograniczone działania w Prusach wschodnich, losy wojny w takim scenariuszu rozegrane zostałyby na zachodzie.

mannercheim

Post autor: mannercheim » czw lip 26, 2007 9:18 pm

tu bym się troche spierał bo tak jak w przypadku prawdziwej wersji wydażeń Niemcy zostawili by na naszej granicy słabe jednostki a za nim zdołali by przetrasportować swoje oddziały z zachodu nasze oddziały były by już u bram Berlina

Kozioł

Post autor: Kozioł » czw lip 26, 2007 10:19 pm

Nie znam niestety dokładnych mocy transportowych Niemiec ale czasowo przetransportowanie oddziałów z nad jednej granicy nad drugą nie zajęłoby więcej niż 3 dni, pytanie tylko ile dywizji Niemcy mogli transportować na raz. Dzienna prędkość marszowa brygady kawalerii waha się w okolicach 50Km. przy braku jakiegokolwiek oporu, niemożliwe byłoby dotarcie do Berlina w tak krótkim czasie nawet gdyby po drodze nie było nawet jednego oddziału niemieckiego.

Prymonek

Post autor: Prymonek » śr sie 01, 2007 1:29 pm

Zgadzam się z Kozłem: do Berlina byśmy nie doszli - szkopy by się skapnęli że zostawili za małe siły na wschodzie. I wtedy mamy powtórkę z 1914.
Wybuchło by IV powstanie śląskie i wchodzimy mając podobne argumenty jak ruscy - chronimy ludność przed wyniszczeniem. Przy okzaji podejmujemy działania zaczepne w Prusach wschodnich i dzisiejszym lubuskiem. I układ wygląda tak:
Polacy:
-słabe siły na pograniczu słowackim, Wielkopolsce, Pomorzu i Prusach
-duże siły na Śląsku
-Opole, Gdańsk nasz, Olsztyn i Wrocław prawdopodobnie
Czyli skupilibyśmy się na zajmowaniu Śląska
Tymczasem Niemcy:
-słabe siły w Prusach
-bardzo silne za wałem pomorskim
-średnie i zdemoralizowane na Śląsku
Większe koncentrowaliby za Odrą i Nysą.

PS. Od razu mówię że to tylko moje przemyślenia

Kozioł

Post autor: Kozioł » śr sie 01, 2007 2:42 pm

Prymonek pisze:słabe siły na pograniczu słowackim, Wielkopolsce, Pomorzu i Prusach
-duże siły na Śląsku
-Opole, Gdańsk nasz, Olsztyn i Wrocław prawdopodobnie
Czyli skupilibyśmy się na zajmowaniu Śląska
Zależy na jaki rodzaj działań byśmy się zdecydowali, czy tylko na wkroczenie na Śląsk i do Gdańska pod pretekstem ochrony ludności przed Niemcami, czy też na otwarte wypowiedzenie wojny i pełną mobilizację.

A co do tematu to trochę trudno będzie nam podjąć jakąś merytoryczną dyskusję, o ile w dyskusji o interwencji aliantów na zach. wiemy jakimi siłami i gdzie dysponowali Niemcy, o tyle tutaj możemy jedynie zgadywać, jakie siły i gdzie rozmieścili by i jakie byłyby nasze szanse na sukces.

mb1010

Post autor: mb1010 » pt sie 10, 2007 11:55 pm

Polacy wsparli by Francje w walce przeciw niemcom ale takie posuniencie ze strony Niemieckiej było niemożliwe ponieważ na początku wojny hitler uderzał w słabszych a francja była potężniejsza od polski

ODPOWIEDZ