Atak Polski na Niemców(1939). . .

Spekulacje i hipotezy dotyczące alternatywnych przebiegów wydarzeń oraz wszystkie inne tematy historyczne, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach forum.

Lepiej zaatakować, czy sobie tą decyzję odpuścic??

tak
9
45%
nie
11
55%
 
Liczba głosów: 20

maksio138

Atak Polski na Niemców(1939). . .

Post autor: maksio138 » ndz maja 11, 2008 12:39 pm

Może uda sie nam podyskutować na ten temat . . . Temat agresjii polskiej na nazistowskie Niemcy.[/code]

maksio138

oczywiscie

Post autor: maksio138 » ndz maja 11, 2008 12:45 pm

Uważam ,że atak byłby najlepszą opcją, zaskoczyłby Niemców("najlepszą obroną jest atak"),a może i nawet Niemcy wystosowaliby do nas lepsze warunki sojuszu, w obliczu zaskoczenia i możliwośći straty dużo żołnierzy(w wypadku nagłego ataku, często wrogie wojska brane są w niewolę, szczególnie gdy wróg myśli nie o obronie, lecz również o tym samym posunieciu), a kto wie,może zaistniałąby inna opcja,mianowicie:atak aliantów(na Rzeszę) ośmeilonych naszym posunięciem.

gonczor

Post autor: gonczor » ndz maja 11, 2008 4:56 pm

1. Nie pisz taką czcionką
2. Na pierwszy rzut oka twoja propozycja wydaje się kuriozalna, ale po dokładniejszym przeanalizowaniu Niemcy tez coś osiągneli na wschodzie uprzedzając ZSRR, jednak potem dalej byli w stanie atakować mimo ściągnięcia nowych dywizji z głębi kraju, co powoduje, ze temat jest do zamknięcia

maksio138

Post autor: maksio138 » ndz maja 11, 2008 6:20 pm

po pierwsze, to Niemcy walcząc z ZSRR,mieli inną sytuację, bo szli z armią 4x większą niż na Polskę i z lepszym uzbrojeniem, wszystko rokowało, że ich zaskoczenie(jak wiadomo powszechnie Hitler uprzedził Stalina zaledwie o mies , podajże dwa mies) się opłaci,a Niemcy zwyciężą,zawiódl jedank transport(pomogło w tym też Poslkie Podziemie), pogoda(zaledwie 50 dywizji miało sprzęt zimowy, reszta odpadałą, co owocowało łątwym podddawaniem się wojsk,ktore do takich warunkow nie byl przygotowane), po za tym ZSRR miało 4x więkeszą populację niz Rzesza(nawet po niemieckim anschluss niektorych terenów).To byly by te czynniki, które wyjaśniałyby niepowodzenie zaskoczenia niuemeickiego w 1941 roku, jecsze było parę inncyh (złę dowództwo,nieporozumienei z gen. fińskim itd).
Co do Polski u nas takich wypadków by nie było, po pierwsze:1)dobra pogoda(nieważne kiedybysmy atakowali,jedank najlepei j byloby uderzyc w marcu-roztopy,kiedy to poslak kawaleria by sie sprawdziala i liczne wojska piechoty,natomiast sprzęt niemeicki by zwiódł)
2)zasoby ludzkie(Rzesza była zaledwie dwa razy wieksza liczebnie,a społęczeństwo niemcikei nigdy nie było ptzygotowane do obrony wyzwolenczej-cso typu konspiracaj itp., wiec zostawaloby nam tylko wojsko niemieckie, ktore na wyapdek ataku sierpniwoego byloby zaskoczone na pozycjach ofensywncyh i Polacy wzieliby mnostwo sprzetu dla siebie , azolnierzy do niewoli(redukujac armię o 1/3)
3)Moglsimy wtedy liczyć na pomosc sojuszników,którzy pewni klęski Niemiec, skorzystaliby na tym
4)Co do ZSRR to panstwo nie podpisaloby jeczcze paktu z Hitlerem i możliwe zeby sie wstrzymalo z agresją,ale tylkomożliwe -

Podsumuwując moge stwierdzić,ze jedynie czwarty punkt mógłby wiązać nasza ewentualną decyję o "obronnej napaści",bo tak taką operację nalezaloby nazwac w 1939

Kamil Kania

Post autor: Kamil Kania » śr maja 14, 2008 7:54 pm

Wiadomo, Pakt o nieagresji zerwano długo przed wybuchem wojny. Niewiadomo, czy akurat w chwili przekraczania wojsk WP granicy niemieckiej wojska Hitlera nie operowały w tym rejonie? a każdy samolot zwiadowczy byłby zestrzelony. Ale z drugiej strony atak byłby napewno zaskoczeniem dla hitlerowców.

maksio138

Post autor: maksio138 » czw maja 15, 2008 6:27 pm

tak, ale co z tego,czy samolot byłby zestrzelony, nie rozumiem Twojego argumenti, w kazdym bądź razie dobrze,ze mnie popierasz,bo to jest najlepsze wyjscie z tej sytuacji,armia Poznan(nasza największa) uderzyłąby szybko na Odrę, i tyle do tego dwie armie moglibysmy skierowac do zneutralizowania Prus,co w wyniku elementu byłoby napewno korzystne,Prosze o komentarze "generałó", poporstu bardzije dośwaidczonych ,będzie nad czym poelmizować

invictus

Post autor: invictus » pt maja 16, 2008 9:34 pm

Jakieś fantasmagorie tu Panowie snujecie sprowadzając zagadnienia dotyczące działań militarnych do poziomu skomplikowania typowej gry komputerowej, gatunku RTS mylnie zwanej "strategiczną".

Ps.

Niech któryś z moderatorów poprawi tytuł tego tematu bo aż oczy bolą...

LESZEK

Post autor: LESZEK » pt maja 23, 2008 4:59 pm

invictus pisze:Jakieś fantasmagorie tu Panowie snujecie sprowadzając zagadnienia dotyczące działań militarnych do poziomu skomplikowania typowej gry komputerowej, gatunku RTS mylnie zwanej "strategiczną".

Ps.

Niech któryś z moderatorów poprawi tytuł tego tematu bo aż oczy bolą...
Amen.
Dodam tylko taką małą propozycję, żeby utworzyć osobny dział S-F. Nawet bardziej F niż S. Tam będzie można sobie "pohasać" do woli nie licząc się absolutnie z tym co nazywamy historią, a nawet "historią alternatywną".

maksio138

Post autor: maksio138 » sob maja 24, 2008 1:58 pm

Wy myślicie,że mnie zjechaliście, bo macie wyższe "Stopnie"-żenada, ja nie widze tu żadnej gry komputerowej,przeczytaj mój drugi czy trzeci post w tym temacie(tam jest"potwierdzenie "mojej tezy) , wgl żałośni jesteście,bo myśllicie,ze się znacie na historii ,a do tego niby na gatunkach gier komputerowych ?? ;| :?: Podyskutujcie lepiej nad tym i tyle . . .a co do tego,ze atak byłby dziwny i nie wchodził w rachubę to dlatego,ze wtedy jescze takiej decyzji nie rozważano w sztabach wosjkowych(przykład:Francja) też mogła zaatakwoac w kwietniu '40,ale wolałą się bronić z ragicznym skutkiem . . .

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob maja 24, 2008 2:11 pm

No cóz. W wypadku polskiego udezenia na Niemcy to na pewno Anglia i Francja nie walczyliby za Gdansk. Mozliwe ze nawet wsparliby Niemcy. Przciez to wlasnie Niemcy mialy chronic Europe przed Rosja Radziecka.
Na tak postawione pytanie w ankiecie trudno odpowiedziec. Pytanie : atakowac, odpowiedz tak/nie, ciag dalszy pytania : czy sobie odpuscic, odpowiedz tak/nie. Jezeli odpowiem w ankiecie NIE, to bedzie znaczylo ze nie atakowac, czy zeby nie odposcic sobie?

ODPOWIEDZ