Wywiad i Kontrwywiad 1921-1939 - Ocena

Druga Rzeczpospolita - polityka, gospodarka, stosunki społeczne, rozwój militarny, kultura, życie codzienne i wszystko co działo się w okresie międzywojennym...
ODPOWIEDZ
paweł

Wywiad i Kontrwywiad 1921-1939 - Ocena

Post autor: paweł » pt gru 25, 2009 10:29 pm

Zapoznając się z wieloma postami i tematami , niektórymi znakomitymi i ciekawymi . Zauważyłem jednak brak dyskusji na temat działalności naszej " dwójki " w okresie międzywojennym . No , w prawdzie przy okazji omawiania kilku tematów poruszono ten wątek ale dla mnie zdecydowanie za mało . Umieściłem ten temat tutaj a nie np. Wydarzeniach , ponieważ interesuje mnie działalność naszych służb do 1939 roku roku . A nie w samym 1939 roku .
Ja sam ocieniam działanie Naszego wywiadu i wywiadu generalnie na plus , szczególne na duże uznanie moim zdaniem zasługuje przede wszystkim praca kryptologów W Biurze Szyfrów { zespół w składzie Marian Rejewski , Jerzy Różycki , Henryk Zygalski } oraz specjalisty od radionasłuchu mjra. Maksymiliana Ciężkiego . Wszyscy oni do ostatnich dni sierpnia { operacja " Wicher " } dostarczali meldunki dzienne z nasłuchu stacji SS i policji . Akcja " Wózek " czyli przejmowanie i kopiowanie przez bydgoską ekspozyturę korespondencji wojskowej przechodzącej z III Rzeszy do Prus Wschodnich . Oraz działanie berlińskiej placówki IN3 kierowanej przez asa " dwójki " rtm. Jerzego Sosnowskiego . Jeśli chodzi o kierunek wschodni no cóż sukcesy z racji wyjątkowo trudnego terenu operacyjnego jakim był ZSSR sprowadzić można do skutecznego werbunku w II połowie lat 20 i początku lat 30 wielu podróżujących do fabryk Związku Radzieckiego włoskich , czeskich , niemieckich inżynierów . Oraz bardzo szeroki wachlarz kontaktów operacyjnych że tak to ujmę rozciągający się od Łotwy , Finlandii aż po Japonię . Na własnym podwórku na uwagę zasługuje wykrycie kilku wysoko postawionych zwerbowanych przez Wywiad Radziecki oficerów polskich { głośna sprawa Majora Piotra Demkowskiego } . Zdecydowanie negatywnie oceniam potraktowanie jako podwójnego agenta rtm. Jerzego Sosnowskiego ( skazano go na 15 lat więzienia !!) . Działanie komisji Tadeusza Kutrzeby , która osłabiła wyrażnie działanie zwłaszcza Referatu Z . Zmuszono do dymisji wielu doświadczonych oficerów na czele z długoletnim szefem OII płk. Tadeuszem Pełczyńskim , dokonano tego na osobiste zalecenie Marszałka Rydza-Śmigłego !!. Zastąpiono ich ludzmi kompletnie nie mającego doświadczenie w tej profesji , i to w przededniu wojny . Brak zrozumienia wywiadu przez inspektorów armii , którzy traktowali go z lekceważeniem a czasem wręcz z pogardą . Czekam na opinie na ten temat .

ODPOWIEDZ