Wizna - Góra Strękowa 6 września 2009

Informacje, ogłoszenia i pytania dotyczące rekonstrukcji historycznych, zlotów militarnych, imprez historyczno-rocznicowych, spotkań, wykładów, wystaw muzealnych i innych wydarzeń nawiązujących do II RP i II wojny światowej.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

Wizna - Góra Strękowa 6 września 2009

Post autor: Jako » pt sie 14, 2009 3:35 pm

Tegoroczne uroczystości rocznicowe odbędą się w dniu 06 września na Górze Strękowej k. Wizny, w samym „sercu” linii obrony odcinka Wizna, w miejscu gdzie zginął dowódca obrony kpt. Władysław Raginis i wpisują się w ogólnopolskie obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński. Uroczystości na Górze Strękowej odbędą się pod hasłem „Przechodniu powiedz Polsce…, żeśmy polegli tu, do końca wierni Ojczyźnie”, nawiązującym do znanego epigramu wyrytego na grobie króla Leonidasa, na cześć Spartan poległych pod Termopilami. Chcemy, by tegoroczna uroczystość była doniosłym wydarzeniem patriotycznym oraz wyrazem czci dla polskich żołnierzy i ich bohaterskiego dowódcy kpt. Władysława Raginisa.

Obrazek

Komitet Organizacyjny:
Wójt Gminy Zawady Paweł Pogorzelski
Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski
Komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży hm. Dorota Górska

Program uroczystości:
12.00 Uroczysta Msza Św. polowa na Górze Strękowej, apel poległych, złożenie wieńców w przy schronie na Górze Strękowej, w miejscu gdzie poległ kpt. Władysław Raginis.
15.00 Inscenizacja bitwy pod Wizną – obrona schronu dowodzenia na Górze Strękowej.
18.00 Koncert patriotyczny pt. „W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny” z udziałem polskiej formacji rockowej FORTECA a także z udziałem szwedzkiej grupy SABATON, która w znanym już na całym świecie utworze 40:1 sławi męstwo żołnierzy polskich w bitwie pod Wizną!

W programie uroczystości zaplanowano również piknik historyczny, plenerową wystawę fotograficzną pt. „Bitwa pod Wizną” (zdjęcia archiwalne ze zbiorów Stowarzyszenia "Wizna 1939") i „Polski Wrzesień” (fotografie z rekonstrukcji historycznych autorstwa Andrzeja Pasieki) oraz szereg innych atrakcji.

ODPOWIEDZ