Zza Atlantyku

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Miro

Zza Atlantyku

Post autor: Miro » pn sie 10, 2009 4:01 pm

Natknąłem się kiedyś na informacje na temat przerzutu sił U.S.A na teren Polski w razie wybuchu konfliktu z Niemcami.
Ogólnie chodziło o to, że ówczesnemu premierowi U.S.A również nie podobała się samowola Hitlera w Europie i przymykanie na to oka przez Anglię i Francję. Więc w tajemnicy został obmyślany tajny plan wraz z polskim rządem. Że po wybuchu konfliktu z Niemcami odbędzie się desant wojsk Amerykańskich w Polsce.
Niestety się nie powiódł bo Francja nie zezwoliła na postój wojsk amerykańskich na terenie Francji. Czy jakoś tak.

No i nie wiem co o tym myśleć, bo nie ma o tym żadnych informacji w internecie.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: Zza Atlantyku

Post autor: Jagmin » wt sie 11, 2009 7:58 am

Natknąłem się kiedyś na informacje na temat przerzutu sił U.S.A na teren Polski w razie wybuchu konfliktu z Niemcami.
Ogólnie chodziło o to, że ówczesnemu premierowi U.S.A również nie podobała się samowola Hitlera w Europie i przymykanie na to oka przez Anglię i Francję. Więc w tajemnicy został obmyślany tajny plan wraz z polskim rządem. Że po wybuchu konfliktu z Niemcami odbędzie się desant wojsk Amerykańskich w Polsce.
Niestety się nie powiódł bo Francja nie zezwoliła na postój wojsk amerykańskich na terenie Francji. Czy jakoś tak.

No i nie wiem co o tym myśleć, bo nie ma o tym żadnych informacji w internecie.

Są to całkowicie rewolucyjne informacje, podobnie jak fakt, że Amerykanie mają premiera. Trzeba zmienić podręczniki.

Chyba przeniosę to do działu o rozważaniach alternatywnych i SF.

Miro

Re: Zza Atlantyku

Post autor: Miro » wt sie 11, 2009 4:25 pm

Sam po części uznałem to za zmyślone informacje, ale fakt, że w ciągu trzech tygodni Ameryka miała by zorganizować kontyngent. Następnie wysłać go do polski, która była by odcięta ze wszystkich stron, jest jak widzę bajką.

Van Vorden

Re: Zza Atlantyku

Post autor: Van Vorden » sob lis 07, 2009 6:54 pm

Jeżeli amerykanie nie widzą znacznego interesu dla własnego państwa w jakichkolwiek działaniach za granicą, wtedy nie zrobią nic ,choćby i świat się miał walić.Było tak w latach trzydziestych, jest tak obecnie i na pewno będzie tak w przyszłości.Widać jednak,że taka polityka bywa znacząco skuteczna.I nie miejmy żadnej nadziei,że obecnie w razie jakiegoś konfliktu z udziałem Polski ruszą tyłki.W całej historii USA wyraźnie można zauważyć,że byli tylko nieliczni prezydenci sprzyjający Polsce.Jednym z takich był niewątpliwie Ronald Reagan.Szanse na iluzoryczną nawet pomoc w 1939 roku ,kiedy to dopiero wojna nabierała rozpędu ze strony USA na rzecz Polski oceniam na zerowe.Nawet później kiedy wojna rozszalała na dobre pomoc dla Wielkiej Brytanii wisiała na włosku i później zresztą zrujnowała skarb anglików.

d_sz1

Re: Zza Atlantyku

Post autor: d_sz1 » pn lis 09, 2009 1:08 am

Koledze widzę coś dzwoni ale, w którym kościele i gdzie to się nie wie. Plany wysłania kontyngentu wojsk wystosowały Węgry podczas wojny polsko-bolszewickiej (1920 r.) miało to być 40 tyś. szabel jak to sami Węgrzy określili tylko był problem II RP nie miała w tamtym czasie wspólnej granicy z Węgrami a rząd (premier) Czechosłowacji nie zgodził się na tranzyt tego wojska przez swoje terytorium (Słowacje). Co do Amerykanów to warto wspomnieć ich pilotów, którzy wzięli czynny udział w tej wojnie, jako ochotnicy; może koledze te dwie informacje się pomyliły. A z tego, co pamiętam, (choć mogę się mylić) to ci amerykańscy piloci sami chyba załatwili samoloty z Francji, które miały być tam zdemobilizowane.

d_sz1

Re: Zza Atlantyku

Post autor: d_sz1 » pn lis 09, 2009 1:17 am

Chodzi mi o sprzęt kontyngentu ekspedycyjnego Amerykańskiego który wycofywał się po I wś z Europy.
Co do tego przerzutu trzeba raczej poszperać czy to raczej o wojnę w 1920 r. nie chodzi a raczej o powstania śląskie?

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: Zza Atlantyku

Post autor: Jagmin » pn lis 09, 2009 8:55 pm

d_sz1 pisze:Chodzi mi o sprzęt kontyngentu ekspedycyjnego Amerykańskiego który wycofywał się po I wś z Europy.
Co do tego przerzutu trzeba raczej poszperać czy to raczej o wojnę w 1920 r. nie chodzi a raczej o powstania śląskie?
Może powstanie Spartakusa?

Gebhardt

Re: Zza Atlantyku

Post autor: Gebhardt » wt lis 10, 2009 1:21 pm

A o czym byly rozmowy polsko-amerykanskie lotnicze? Wiem ze byly ale nigdy nie zagladalem do teczek :(

w 1939 chyba tylko Francuzi i Anglicy zaproponowali formalnie Polsce wsparcie w postaci wlasnych sil dzialajacych z terytorium Polski - w obu wypadkach lotnictwa bombardujacego.

d_sz1

Re: Zza Atlantyku

Post autor: d_sz1 » wt lis 10, 2009 4:53 pm

Jagmin pisze:
d_sz1 pisze:Chodzi mi o sprzęt kontyngentu ekspedycyjnego Amerykańskiego który wycofywał się po I wś z Europy.
Co do tego przerzutu trzeba raczej poszperać czy to raczej o wojnę w 1920 r. nie chodzi a raczej o powstania śląskie?
Może powstanie Spartakusa?
Drogi Jagminnie czy słyszał pan o Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku Która miała siły zbrojne które miały utrzymać porządek podczas plebiscytów? Mi chodziło o to że Amerykanie mogli chcieć wysłać kontyngent wojska by wesprzeć te siły.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: Zza Atlantyku

Post autor: Jagmin » wt lis 10, 2009 7:56 pm

Drogi Jagminnie czy słyszał pan o Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku Która miała siły zbrojne które miały utrzymać porządek podczas plebiscytów? Mi chodziło o to że Amerykanie mogli chcieć wysłać kontyngent wojska by wesprzeć te siły.
I co to ma do rzeczy?
To, że istniała komisja, która nie mogła się zdecydować czy sprzyja stronie polskiej czy niemieckiej ma się nijak do wyssanej z palca hipotetyczno-fantazyjnej interwencji amerykańskiej w powstaniu śląskim. Jeszcze mniej ma wspólnego z równie bzdurną wizją pomocy zza oceanu we wrześniu 1939 roku. Mniej więcej podobne szanse na odsiecz amerykańską miał Spartakus.

ODPOWIEDZ