Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
d_sz1

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: d_sz1 » sob sie 22, 2009 5:39 pm

Szukałem wiadomości na temat SS Sturmbann Eimann ale ich nie znalazłem za to znalazłem SS Wachsturmbann "Eimann" Gebhardt czy może chodzić o tą samą jednostkę?

voodoo34

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: voodoo34 » ndz sie 23, 2009 11:53 am

d_sz1 pisze:Szukałem wiadomości na temat SS Sturmbann Eimann ale ich nie znalazłem za to znalazłem SS Wachsturmbann "Eimann" Gebhardt czy może chodzić o tą samą jednostkę?
Prawdopodobnie tak. Nie jestem jakimś specjalnym znawcą SS ale z tego co znalazłem to właśnie SS-mani z batalionu "Eimann" stanowili szkielet SS-Heimwehr Danzig. Reszta SS-Totenkopfstandarte 4 Ostmark przerzucona do Pragi weszła w skład SS-Standarte Der Führer (w październiku 39). Zresztą cały czas pojawia się kwestia nazewnictwa oddziałów. SS stosowało swoje własne nazwy nie zawsze mające odpowiednik w języku polskim. Stąd pewne uproszczenia. Np. SS-Heimwehr Danzig nie był tak naprawdę ani batalionem, ani pułkiem. Posiadał pododdziały pułkowe takie jak kompanie wsparcia i p-panc, a z drugiej strony miał 5 kompani piechoty czyli mocno wzmocniony batalion.

voodoo34

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: voodoo34 » ndz sie 23, 2009 12:21 pm

Gebhardt pisze: Za to na niektorych zdjeciach opisanych jako z walk o Poczte Polska wyraznie widac SA-mannow wiec calkiem mozliwe ze byli uzyci w tym celu.
Byli to żołnierze 6 SA Brigade lub Grenzwachtbatallion "Hacker" (chociaż oni nosili mundury koloru feldgrau). Dodatkowo część SS-manów walczyła w mundurach policji a pochodzili ze specjalnej jednostki SS-Wachsturmbann "E".

d_sz1

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: d_sz1 » pn sie 24, 2009 3:01 pm

Czyli w skład SS Heimwehr Danzig wchodziły: SS Wachsturmbann "Eimann" (SS Sturmbann Eimann?), SS Totenkopfstandarte 4 Ostmark choć przy tym spotkałem się z inną nazwa SS Totenkopf Standarte Götze i jeszcze kwestią, że raz jest podawana, jako III batalion 4 pułku SS Totenkopfstandarte Ostmark a raz jako III. batalion 4 pułku SS "Totenkopf". Więc jaki był skład SS Heimwehr Danzig na prawdę, wiadomo że jednostka ta liczyła około 1550 osób w: 5 kompaniach piechoty, jednej kompani dział piechoty, dwóch kompaniach przeciwpancernych oraz dywizjon przeciwlotniczy i służby.

Gebhardt

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Gebhardt » pt sie 28, 2009 3:53 pm

Tak jak to rozumie w tej chwili

Macie racje oczywiscie - pelna nazwa: SS Wachsturmbann "E" czyli jednostka wartownicza pod dowodztwem Kurta Eimann'a. 1ego wrzesnia 1939 sluzyli/walczyli w swoich czarnych mundurach, wiemy to z detalicznych zeznan samego Eimann'a przed sadem (byl sadzony za mordy wykonane na umyslowo chorych pacjentach w lasach Piasnickich i Kocborowie) tyle ze z opaskami Hilfspolizei (HiPo) - bialymi ze stemplem, przykrywajace normalne opaski SS na mundurze. Potwierdzaja to zdjecia. Uzywanie paramilitarnych jednostek partyjnych jako wsparcie dla policji w celach porzadkowych bylo w Niemczech powszechnie stosowane, i tak tez sie stalo 1/9/39. Prawie na pewno pluton tego oddzialu walczyl na Westerplatte 1/9/39. Czy bral udzial w walkach w samym Gdansku, niech sie wypowiedza znawcy tego zagadnienia. Wazne jednak, ze byla to jednostka niezalezna (a nie czesc SS Heimwehr - Danzig, Policji itp), skladajaca sie z dowodztwa, 4ch centurii i jednostki transportowej.

SS Heimwehr Danzig (SSHW-D) byla rowniez zupelnie niezalezna jednostka stworzona 20/6/39 z decyzji Senatu Gdanskiego. Jej dowodca stal sie Hans Friedemann Goetze. Szeregi wypelnili ochotnicy z Gdanska (ok 500) oraz 'ochotnicy' z roznych jednostek SS z Niemiec i Gdanska (w tym z Wachsturmbann 'E'). Skladale sie z Dowodztwa, plutonu lacznosci, 3ch kompanii strzeleckich, 2ch kompanii ckm, kompanii dzial piechoty (13tej), 2 kompanii ppanc (15ej i 16ej) i motorowej kompanii trasportowej (organizacje pisze z pamieci, moga wiec byc pewne bledy - jeszcze sprawdze). Sily glowne walczyly pod Tczewem (gdzie poniosly dotkliwe straty) i na wybrzezu (Oksywie). Oddzialy wydzielone ostrzeliwaly poczte Gdanska i Westerplatte (3ci pluton 13 kompanii dzial, wyposazony w dzialka 75mm i dwa mozdzierze 170mm), oraz Warszawy. Oficjalnie rozwiazana 30/9/39.

Poza tym roilo sie w Gdansku od mniejszych i wiekszych paramilitarnych jednostek partyjnych. Musze wygrzebac raport Polskiego Wywiadu ktory detalicznie to opisuje.

Warto dodac ze kosccem 'sil zbrojnych' Gdanska byly dwa pulki Landespolizei ktore, poza nazwa, z policja nie mialy wiele wspolnego. Byly to de facto dwa regularne pulki piechoty ktorych mundury bojowe roznily sie tylko malymi szczegolami od mundurow regularnego Wehrmachtu (innego kroju kieszenie kurtki, insygnia Policji Gdanskiej na helmie). Udzial landespolizei w walkach od Westerplatte jest rzadko brany pod uwage mimo ze poniosla straty rowne stratom kompanii szturmowej marynarki (najprawdopodobniej w wiekszosci od dziala kpr Grabowskiego). Co najmniej jedna kompania (1sza) ostrzeliwala Westerplatte z zabudowan po drugiej stronie kanalu.

Chronicznie sa te jednostki mieszane w historiografii i relacjach.

d_sz1

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: d_sz1 » sob sie 29, 2009 12:29 pm

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czegoś na temat pułku SS-Standarte Germania? Wiem, że został on kompletnie zniszczony przez WP w kampanii wrześniowej.

voodoo34

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: voodoo34 » sob sie 29, 2009 5:31 pm

d_sz1 pisze:Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czegoś na temat pułku SS-Standarte Germania? Wiem, że został on kompletnie zniszczony przez WP w kampanii wrześniowej.
Nie został zniszczony. To jest wymysł powojennej propagandy. Wszystkie ciekawe rzeczy na temat tego pułku znajdziesz na tym forum w temacie o "Germanii":
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=8 ... &sk=t&sd=a

Miro

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Miro » pn sie 31, 2009 12:09 pm

Pułk SS-Germania został rozbity podczas bitwy koło Przemyśla a konkretniej nieopodal Gródka Jagielońskiego.
Germanie rozbiła:
11. Karpacka DP , 24. DP i 38. Dp Rezerwową. Łącznie 10-12 tyś żołnierzy, 90 dział i kompania rozpoznawcza czołgów TK.
Germania:
3345 żołnierzy, 8 dział, 45 moździerzy, 8 samochodów pancernych, 264 ciężarówki i 311 motocykli.

Sama bitwa trwała 3 dni celem ataku było przebicie się Armii "Małopolska" do Lwowa, w celu uniknięcia okrążenia i wzmocnienie garnizonu Lwowskiego.

Gebhardt

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Gebhardt » wt wrz 01, 2009 2:30 pm

Mea culpa, rzeczywiscie zrobilem przeinaczenie w organizacji SSHW-D. Wg Michaelis'a, organizacja wygladala jak ponizej:

Dowodztwo z pocztem dowodcy, sztabem, plutonem lacznosci, druzyna goncow motocyklowych, plutonem pionierow i lekarzami.
4 kompanie sztrzeleckie a 4 plutony (1-4).
Kompania ckm (5-ta) a 3 plutony ckm i pluton mozdzierzy.
Kompania dzial piechoty (13-ta) a 2 plutony a 4 lekkie dziala piechoty na pneumatykach i pluton a 2 lekkie dziala piechoty na obreczach + dwa miotacze min 170mm.
2 Kompanie p-panc (14-15) a 4 plutony a 3 dziala ppanc 37mm kazda.
Kompania transportowa a 3 plutony

Zastanawiajacy jest brak jednostki rozpoznawczej.

Warto dodac ze byli w SSHW-D tez 'ochotnicy' z Wehrmachtu, wsrod oficerow w kazdym razie.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Horus » wt wrz 01, 2009 3:29 pm

A w jaki sposób były przydzielone do H-D samochody pancerne ADGZ? I nie jestem pewien, ale podobno H-D była podporządkowana bateria artylerii nadbrzeżnej 88mm?

ODPOWIEDZ