68 pułk piechoty

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Ławniczak

68 pułk piechoty

Post autor: Ławniczak » sob lut 06, 2010 11:00 pm

Czy ktoś wie jakiego koloru naszywki "chrągiewki" (nie wiem jak te naszywki się fachowo nazywają) nosili na mundurach oficerowie 68 pułku piechoty we wrześniu 1939.

d_sz1

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: d_sz1 » ndz lut 07, 2010 12:38 am

Chodzi ci o kolor proporczyków (wypustek) na kołnierzu?
Jeśli się nie mylę to góra czarna tasiemka spod żółta (muszę sprawdzić jak będę w domu).
Chodź z drugiej strony na mundurze polowym takich oznaczeń nie było, jedynie na garnizonowych i płaszczach.
Szkoda, że nie wrzuciłeś zięcia.

qrak

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: qrak » ndz lut 07, 2010 12:09 pm

Na mundurach polowych poza oznaczeniami stopni na naramiennikach nie noszono nic innego.
Jeśli chodzi o mundur garnizonowy to piechota nosiła na kołnierzach łapki w kolorze granatowym z żółtą wypustką. Na łapce był srebrny galon. Na rogatywkach garnizonowych był granatowy otok z żółtą wypustką. Na kołnierzy płaszcza były paski w kolorze granatowym i żółtym.
http://www.cytadela.aplus.pl/postac16.htm
http://www.cytadela.aplus.pl/archiwum/2 ... 08_JPG.htm

Ławniczak

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: Ławniczak » ndz lut 07, 2010 8:48 pm

d_sz1 pisze:Chodzi ci o kolor proporczyków (wypustek) na kołnierzu?
Jeśli się nie mylę to góra czarna tasiemka spod żółta (muszę sprawdzić jak będę w domu).
Chodź z drugiej strony na mundurze polowym takich oznaczeń nie było, jedynie na garnizonowych i płaszczach.
Szkoda, że nie wrzuciłeś zięcia.
Proporczyki koloru bordowo-czarnego mogły należeć do żołnierza 68 pułku?

qrak

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: qrak » pn lut 08, 2010 2:53 pm

Nie wiem czy dobrze się rozumiemy, ale...
Proporczyki były używane w kawalerii. Nie słyszałem o tym aby piechota miała takie coś na stanie. Kolorem piechoty był granatowy z żółtymi wypustkami. We wszystkich pułkach piechoty, czyli także w 68pp.

Ławniczak

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: Ławniczak » pn lut 08, 2010 3:52 pm

qrak pisze:Nie wiem czy dobrze się rozumiemy, ale...
Proporczyki były używane w kawalerii. Nie słyszałem o tym aby piechota miała takie coś na stanie. Kolorem piechoty był granatowy z żółtymi wypustkami. We wszystkich pułkach piechoty, czyli także w 68pp.
Sprawa jest taka: posiadam proporczyki (bordowo-czarne), guziki oraz inne fragmenty munduru (niepolowego) które prawdopodobnie należały do oficera rezerwy (to wiem z przekazu ustnego) który zginął jako żołnierz 68 pułku piechoty. Usiłuję ustalić czy te rzeczy rzeczywiście do niego nalezały.

d_sz1

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: d_sz1 » pn lut 08, 2010 9:28 pm

Piechota też posiadała proporczyki. Wymiary proporców kawaleryjskich i nie tylko zostały ujednolicone i podane w „Instrukcji o znakowaniu” (O.37/1939), a konkretniej w załączonym do niej „Albumie znaków” (O.37a/1939) – zatwierdzonych przez GISZ 15 sierpnia 1939 roku z terminem realizacji wyznaczonym na 11 listopada.
Jeśli chodzi o kolor to bordowy raczej był przypisany żandarmerii chyba (piszę z pamięci). Chodź któreś Centrum Wyszkolenia miało kolor bordowy ale czy z czarnym nie pamiętam.
Bez zdęcia tego proporczyka dalej się nie posuniemy.

qrak

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: qrak » wt lut 09, 2010 12:12 pm

Wymiary proporców kawaleryjskich i nie tylko zostały ujednolicone i podane w „Instrukcji o znakowaniu” (O.37/1939), a konkretniej w załączonym do niej „Albumie znaków” (O.37a/1939) – zatwierdzonych przez GISZ 15 sierpnia 1939 roku z terminem realizacji wyznaczonym na 11 listopada.
No właśnie. Słyszałem o tym, ale nie biorę ich pod uwagę, gdyż po prostu nie zdążono ich wprowadzić do wojska, podobnie jak wiele innych projektów.
Jeśli chodzi o kolor to bordowy raczej był przypisany żandarmerii chyba (piszę z pamięci)
Żandarmeria łapki na kołnierz miała w kolorze czerwonym i żółtym.
Odnośnie bordowego i czarnego proporczyka to w sieci znalazłem informację, że takiej barwy używał baon mostów kolejowych i silników w latach 1943-1945.

d_sz1

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: d_sz1 » wt lut 09, 2010 8:29 pm

qrak pisze:
Jeśli chodzi o kolor to bordowy raczej był przypisany żandarmerii chyba (piszę z pamięci)
Żandarmeria łapki na kołnierz miała w kolorze czerwonym i żółtym.
Odnośnie bordowego i czarnego proporczyka to w sieci znalazłem informację, że takiej barwy używał baon mostów kolejowych i silników w latach 1943-1945.
No byłem blisko w końcu bordowy to odcień czerwieni, ale mniejsza z tym zajmijmy się dalej tym skoro nie żandarmeria a baon mostów kolejowych i silników używał je w latach 1943-1945 to i one odpadają z wiadomych powodów; trzeba szukać dalej sprzed w jednostkach z przed 1939 r. Może któreś z Centrum Wyszkolenia?
Zresztą z interpretacją kolorów obecnie jest duży problem.
Kolego Ławniczak ponawiam koleiny raz prośbę o skan tego proporczyka.

Ławniczak

Re: 68 pułk piechoty

Post autor: Ławniczak » pt kwie 16, 2010 9:34 pm

co to za formacja wojskowa? Tym razem mam zdjęcie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73c ... 7abc9.html

ODPOWIEDZ