Walki KOP

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
maje72

Walki KOP

Post autor: maje72 » czw mar 29, 2007 11:11 pm

Moim zdaniem najlepsi żołnierze września, a zarazem najmniej doceniani. Tak samo jest ze Strażą Graniczną z 1939 roku.

Ostatnie ostrzeżenie dotyczące ortografii i interpunkcji! Admin

pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » sob kwie 28, 2007 1:58 pm

Tak też tak myśle. Ale co do Straży Granicznej to akurat o jej działaniach/walkach we wrześniu 1939 nic nie słyszałem. No cóż 8500 ludzi z KOP-u przez 2 tyg nie dali się pokonać ani rozbić walcząc z przeważającymi siłami nieprzyjaciela. Nawet strażnice KOP-u na samych granicach Polski przyjęły natarcie radzieckiej piechoty odpierając kilka ataków wroga i nie od razu kapitylująć ( na kżdą stażnice których było około 190 atakowało około 200 radzieckich piechurów , a polska załoga strażnicy liczyła od 10 do 15 ludzi). KOP zadał rosjanom duże straty szczególnie jeśli chodzi o sprzęt pancerny Obrona Grodna, Wilna, Szack czy początkowa faza bitwy pod Wytycznem). Poza tym znakomite dowodzenie KOP-em przez Orlicka-Ruckemana , który był dobrym strategiem. Niestey za mało się mówi o walkach KOP-u z Armią Czerwoną, przy okazji kampanii wrześniowej.

paweł

Post autor: paweł » sob maja 05, 2007 10:19 pm

Również jestem pełen uznania dla tych zapomnianych żołnierzy września , walczy mężnie gdzie tylko pomogli i jak mogli . szczególne moje uznanie budzi obrona Grodna [ symboliczna ale zawsze ] no i oczywiście bitwa pod szackiem , która była ukoronowaniem a zarazem zakończeniem szlaku bojowego Kop-u . NKWD szczególnie polowało na tych żołnierzy , co świadczy o tym że zaszli im za skórę . Dziwi mnie tylko jak traktowano na zachodzie wyższych dowódców tej formacji . tak więc gen. Orlik-Ruckeman który wziął na siebie ciężar symbolicznej walki z Armią Czerwoną daremnie zabiegał o przyjęcie do wojska ! trochę dziwne , ale tu akurat zwyciężyła polityka .

pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » ndz maja 06, 2007 9:33 am

Co to tego zakończenia szlaku, to niebardzo, bo zwycięska bitwa pod Szackiem trwała w dniach 28-29 września, a oddziały KOP-u po zakończeniu tej bitwy poruszały się w kierunku zachodnim i 1 października jej szlak zakończył się na przeprawach nad Bugiem, podczas bitwy pod Wytycznem z przeważającymi siłami radzieckimi. KOP został rozwiązany tego samego dnia, walcząc w okrążeniu na lewej stronie Bugu w okolicy Włodawy przez jego dowódcę,-Orlika-Ruckemanna. Równie symboliczny charakter miała obrona Wilna (18-19 września) przez harcerzy, polską ludność cywilną i nieliczne oddziały wojskowe, podczas której Rosjanie stracili kilkanaście czołgów. Niestety polskie dowódctwo nie wykorzystało możliwości obrony tego ważnego miasta i prawie całę wojsko obecne w mieście, opuściło je na 2 dni przed atakiem ze strony Armii Czerwonej.

Grot

Post autor: Grot » ndz maja 06, 2007 11:40 am

KOP spisał się dobrze w kampanii wrześniowej. Udało mu się zachować jako taką siłę bojową przez dłuższy czas, mimo dużego nacisku Rosjan. Świadczy o tym chociażby położenie, w jakim znalazły się pod koniec działań wojennych - prawie w centrum Polski.
Mam natomiast kilka pytań, z pogranicza tematu:
-jak liczna była Straż Graniczna w momencie wybuchu wojny (jakiekolwiek liczby)?
-czy KOPiści wchodzący w skład jednostek walczących z Niemcami wyróżnili się jakimś szczególnym bohaterstwem?
Pozdrawiam

pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » pn maja 07, 2007 1:10 pm

KOP "Hel" złożony z KOP "Wilejka" i chyba "Sarny" walczył w obronie półwyspu helskiego. Jego żołnierze wsłąwili sie w walkach z Niemcami chociażby w Wielkiej Wsi (żołnierze KOP-u walczyli tam z powodzeniem na bagnety, wypierając kilkakrotnie Niemców ze wsi). Poza tym dobrze walczyli oni na obu pozycjach opóźniania na połwyspie Helskim, gdzie na tych pozycjach znajdowały się wkopane w ziemie (albo raczej w piasek) głowice torped z polskich jednotek nawodnych. Dzięki poświęceniu żołnierzy z 12-tej kompanii KOP "Hel" udało się saperom wysadzić te torpedy i zatrzymać atak Niemców (półwysep w praktyce został przerwany i stał się wyspą). Co do straży granicznej to słyszałem coś o jej niewielkich starciach z Niemcami na granicy Niemiec z polskim Pomorzem. Na tamtym odcinku jakiś 30km stacjonowało około 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej.

maje72

Post autor: maje72 » ndz cze 03, 2007 2:18 pm

Przed wojną w Wolnym Mieście Gdańsku od 1928r.istniała podporzadkowana Komendzie Straży Granicznej Ekspozytura Inspektoratu Ceł, była to podobno placówka wywiadowcza.??? Zresztą kadry dla SG w poczatkowym okresie zabezpieczyły Straż Celna i armia. Szkoły SG były np. w Rawie Ruskiej - Centralna Szkoła Straży Granicznej, w Górze Kalwarii - Zakład Tresury Psów Granicznych.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » wt cze 05, 2007 10:07 pm

Za mało się mówi o KOP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostatnio przygotowywałem bibliografię na temat Korpusu Ochrony Pogranicza złożoną z 500 pozycji.

Straż Graniczna oczywiście tez walczyła na całej granicy niemiecko-polskiej.

maje72

Post autor: maje72 » czw paź 04, 2007 7:20 pm

Jestem tego samego zdania. Wszyscy mówią tylko o armii a gdzie KOP, SG i Policja Państwowa,Harcerze? Normalnym jest, że na wypadek "W" wszystkie siły wchodzą w skład sił zbrojnych ale nie można zapominać o tych maluczkich, którzy mieli czasami więcej styczności z wrogiem niż całe zgrupowania. Posterunki Policji walczące z Rosjanami i Niemcami, Placówki i Strażnice KOP stawiające opór machinie wojennej ze wschodu. Posterunki SG niszczone przez Niemców. I harcerze wspomagający wszystkich bo tak nakazywała im rota przysięgi. Pamiętajmy, że w 1939 opór Niemcom i Rosjanom stawiali czasem zwykli obywatele.

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » wt sty 08, 2008 10:50 am

W walkach z Wehrmachtem z jednostek KOP szczególnie wyróżniły się 1 i 2 pułki strzelców górskich KOP [ppłk Jan Rogowski, ppłk Wojciech Wójcik ], wspomagające 10 BKZmot. .

ODPOWIEDZ