Walki KOP

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Hobo

Post autor: Hobo » śr sty 09, 2008 9:23 pm

KOP walczył też na ziemi łódzkiej: 1puł KOP ppłka Feliksa Kopcia bronił granicy przydzielony szwadronami do Oddziałów Wydzielonych płka Zientarskiego (Nr 1) i Grobickiego (Nr 2). Później, włączony do Kresowej BK, dzielił losy tej jednostki.

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt sty 11, 2008 7:34 pm

1 pułk Kawalerii KOP, dca ppłk Feliks Kopeć [b. Inspektor Północnej Grupy Szwadronów KOP]
Pułk zmobilizowany przez szwadrony kawalerii [ułanów] KOP
- Druja
- Łużki- rtm. Heliodor Romaszkiewicz, 23 p. uł.
- Podświle
- Budsław
- Hancewicze
- Żurno
- Rokitno- rtm. Adam Bartosiewicz, 4 p. uł.
- Mizocz- rtm. Kazimierz Minecki, 4 psk.

Szwadrony kawalerii dywizyjnej zmobilizowane przez KOP

- KD 33 DPRez, szwadron Olkieniki, rtm. Stanisław Kowalewski, 22 p. uł.
- KD 35 DPRez, szwadron Nowe Święciany, rtm. Romuald Dowbór, 15 p. uł.
- KD 38 DPRez. , szwadron Kleck rtm. Stanisław Neyman i szwadron Kleck , por. Leopold Donhoeffner
- KD 36 DPRez, szwadron Czortków, rtm. Bronisław Riczka, 26 p. uł.
- KD 12 DP, szwadron Hnilice Wielkie
- KD 11 DP. szwadron Zaleszczyki

Szwadrony w składzie KOP 17 IX 1939

- Krasne rtm. Konstanty Anton 13 p. uł.
- Iwieniec rtm. Ksawery Wejtko 4 p. uł.
- Bystrzyce rtm. Wiktor Jakubowski
- Niewirków dywizjon szkolny KOP, mjr Wacław Kryński, 1 p. szwol.
- Dederkały

Inspektorzy Grup Szwadronów KOP-
Północnej ppłk Feliks Kopeć
Środkowej ppłk Józef Grad- Soniński 13 p. uł. dca Ośrodka Zapasowego Wileńskiej Brygady Kawalerii
Południowej ppłk Władysław Bereza, 2 psk.

Obsada częściowa, będzie uzupełniana. Proszę Adminów o stworzenie nowego, odrębnego wątku- Kawaleria KOP- obsada dowódcza.

jarek

baon "Kraśne"

Post autor: jarek » pn maja 19, 2008 6:13 pm

szukam informacji na temat szlaku bojowego baonu "Kraśne". Służył w nim moj dziadek. Z przekazów rodzinnych wiem ze z Kraśnego wycofali się i ruszyli w stronę Wilna.
z gory dziekuje za informacje.

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pn maja 19, 2008 9:10 pm

Batalion KOP " Krasne " wchodził w skład pułku KOP " Wilejka " , którym dowodził przed wojną płk Janusz Gaładyk , w Wojnie Obronnej dowódca 1 Brygady Górskiej KOP w Armii " Kraków ".
Baon " Krasne" zmobilizował w sierpniu 1939 II baon 207 pp. mjr Teofila Dąbrowskiego [ + Charków ] , dla 207 pp ppłk dypl Władysława Mikołajczaka [ dca 15 pp. " Wilków " w Dęblinie , potem pp. KOP " Wołożyn " w składzie 35 DPRez. płk dypl. Jarosława Szafrana ].
Odtworzony batalion " Krasne " , dowodzony przez mjr Stanisława Starzyńskiego , walczył 17 IX z RKKA w obronie granicy , potem wycofywał się ku granicy litewskiej , częściowo został rozproszony przez czołgi ros. 25 BPanc. kombriga A. Jeremienki , częściowo na szczęście doszedł do granicy [ ok. 20 IX ] . Straty dość spore .

PS. A to był oficer , podchorąży , podoficer czy strzelec KOP ?? .

jarek

Post autor: jarek » pn maja 19, 2008 10:40 pm

plutonowy Franciszek Miłosz. Przeczytałem jeszcze raz wszystkie posty i prawdopodobnie jego dowódcą ( co jeszce sprawdze) był rtm. Konstanty Anton.
dzieki za szybka odpowiedz.

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pn maja 19, 2008 10:48 pm

A, rozumiem. Szwadron kawalerii KOP " Krasne " , rtm. Konstantego Antona z pKOP " Wilejka " , rozproszony 18 IX przez czołgi 25 BPanc, RKKA . Rtm. Konstanty Anton, wzięty do niewoli , zginął w Katyniu .

Prace o walkach KOP-
- Jerzego Prochwicza .
- Pawła Wieczorkiewicza .
- Ryszarda Szawłowskiego .

jarek

Post autor: jarek » śr maja 21, 2008 10:19 pm

jeszcze raz dziekuje

jarek

Post autor: jarek » ndz sty 25, 2009 11:15 pm

Czy istnieje mozliwość sprawdzwnia stanu osobowego formacji KOPu?
W książce Cz. Grzelaka "Kresy w Czerwieni 1939" znalazłem opis szarży części szwadronu "Kraśne". Szarże poprowadził kpr. MIŁOSZ. Chcę sprawdzić czy było tam więcej ułanów o tym nazwisku, bo jesli nie to ... no odnalazłem historie ktorej szukałem :)

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt lut 06, 2009 2:19 am

Był artykuł w " Przeglądzie Kawalerii i Broni Pancernej " pt. " Szwadron KOP " Krasne " w kampanii wrześniowej " [ w 1970 r. bodajże ] .

ODPOWIEDZ