Dzialania mjr Hubala

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Hubert Nodakowski

ciag dalszy HUBAL

Post autor: Hubert Nodakowski » pt sie 31, 2007 1:16 pm

Znam przywoływane przez "Pułkownika " książki - Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm "Blisko Wańkowicza' i "Kaja od Radosława czyli historia Hubalowego Krzyża" , i nic tam nie ma o Hubalu, który sie upił.
Nigdzie na ten temat nie ma, a czytałem książki Marka Szymańskeigo, Dereckiego i Wyrwy i oczywiście Melchiora Wańkowicza.
Jeszcze jest książka: "Z miejsca na miejsce. W cieniu legendy Hubala", autorką jest także Aleksadra Ziółkowska Boehm.
Też tam nie ma "rewelacji", o których pisze "Pułkownik".

Od kiedy to matka Hubalczykow (ile ta pani ma teraz lat? Dobrze ponad 100 na pewno, skoro wiekszosć Hubalczykow nie żyje, najstarszy Rodziewicz mieszka w Angli i ma po 90-tce) zna wypadki w Anielinie?

MarcinG

Post autor: MarcinG » wt paź 02, 2007 4:23 pm

Jeśli chodzi o losy ciała majora Hubala, to znalazłem jego pośmiertne zdjęcie Obrazek

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » wt paź 02, 2007 6:59 pm

Nic nowego zdjęcie szeroko znane i zamieszczane w szeregu publikacji, a motyw z niego pojawia sie nawet w filmie o Hubalu

maje72

Post autor: maje72 » czw paź 04, 2007 11:03 am

zastanawiam się nad stosunkiem Roweckiego do Hubala. Może tam wystąpiła zwykła ludzka zazdrość o popularnośc majora. A niemcy się go bali, wystarczy porozmawiać z ludzmi żyjącymi jeszcze a pamiętającymi tamte czasy

Anavrin

Post autor: Anavrin » czw paź 04, 2007 3:54 pm

Panowie dwie sprawy po pierwsze apropo zdjęcia widział kto kiedy żeby fotografować się z nieboszczykiem skoro tak potraktowali jego ciało przed pochówkiem to wolałbym sobie nie wyobrażać jak musiały wyglądać honory jakie mu oddali :? (ot to zdjęcie mnie po prostu zawsze bulwersuje) a co do tego pijaństwa to mnie również bardzo interesuje jakie jest źródło tej informacji.

maje72

Post autor: maje72 » czw paź 04, 2007 6:57 pm

Myślę, że zdjęć z tej akcji Niemcy posiadają więcej. Oni lubowali się w działaniach propagandowych a pozbycie się Hubala miało niewątpliwie spory wpływ na morale wojsk stacjonujących na terenie działania jego oddziału. Ciekawe też kim byli żołnierze z tej fotografii. Do jakich jednostek należeli, może jakieś oznaczenia na mundurach pomogłyby w ich identyfikacji.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » czw paź 04, 2007 7:16 pm

Panowie dwie sprawy po pierwsze apropo zdjęcia widział kto kiedy żeby fotografować się z nieboszczykiem skoro tak potraktowali jego ciało przed pochówkiem to wolałbym sobie nie wyobrażać jak musiały wyglądać honory jakie mu oddali Confused (ot to zdjęcie mnie po prostu zawsze bulwersuje) a co do tego pijaństwa to mnie również bardzo interesuje jakie jest źródło tej informacji.
Według relacji świadków major na tym zdjęciu jeszcze był żywy lecz nieprzytomny.
Natomiast nazajutrz to jest 1 maja honory wojskowe zwłokom Hubala oddał gen. kaw. Kurt von Giennath.

MarcinG

Post autor: MarcinG » czw paź 04, 2007 7:44 pm

Kiedyś czytałem w jakiejś książce (nie pamiętam autora, ale była wydawnictwa "książka i wiedza", ze znaczkiem Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa), że z tymi honorami to faktycznie prawda. Generał położył na trumnie Hubala ułamaną przez siebie gałąź jedliny. Pod tym linkiem jest ciekawy artykuł na temat pochówku majora Hubala http://www.motur.pl/hubal04/index2.html a tu zamieszczam kolejną fotkę, przedstawia ona zwłoki majora już na ciężarówce. Sorry za słabą jakość.
Obrazek

Bloo

Post autor: Bloo » ndz lis 04, 2007 9:55 pm

A znacie taka ciekawostkę? Gdyby nie wybuch wojny to Dobrzański zostałby inspektorem Lasów Państwowych.
Rwał się do walki a wiadomo że tacy na wojnie najszybciej giną.

Czesław

Post autor: Czesław » ndz lis 11, 2007 9:30 pm

Jedyne co można powiedzieć o Hubalu to fakt iż jego działalność bardzo szkodziła niemcom. Ale ludzi jego pokroju było więcej np. mjr. Dąbrowski. Poczytajcie o nim, jest nawet w wikipedii. Szkoda że nikt nie zrobił o nim filmu...

ODPOWIEDZ