Obrona Warszawy

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
Mateusz

Obrona Warszawy

Post autor: Mateusz » sob cze 09, 2007 5:08 pm

Czy podczas obrony warszawy czolgi 7tp spełniały swoje zadanie i czy jest jakiś udokumentowany przypadek starcia 7tp z czołgami niemieckimi

Dallah

Post autor: Dallah » sob cze 16, 2007 8:20 am

Tak spełniły swoje role gdy 8IX lub 9 IX (nie pamiętam) był szturm 4 A.panc. to przeciwstawiły im sie 7TP i doszłó do starć z czołgami na pozycji 41 pp

Piskor

Post autor: Piskor » pt sie 15, 2008 2:47 pm

1 Kompania Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy:

Sformowana 4 września 1939r. przez Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie przez 3 Batalion Pancerny z Warszawy.
Dowódca - kpt. Feliks Michałkowski
Sprzęt bojowy - 11 czołgów 7TP ( dwuwieżowych )
Pierwszą akcją bojową kompanii było przeprowadzone 8 września siłami plutonu rozpoznanie rejonu Wyszkowa. Podczas uderzenia Niemców na Warszawę kompania działała na terenie kolonia Staszica, likwidując tam poszczególne wozy bojowe przeciwnika. W wypadzie na Okęcie ( 12 wrzesień ) czołgi kompanii zmusiły Niemców do wycofania się z terenu lotniska, a potem osłaniały odwrót własnej piechoty. Po poniesionych w tym dniu ciężkich stratach czołgi 1 Komapnii włączono do 2 Kompanii Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy.

2 Kompania Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy:

Sformowana 5 września 1939r. w Warszawie
Dowódca - kpt. Stanisław Gąbczewski
Sprzęt bojowy - 11 czołgów 7TP ( z bieżącej produkcji Państwowych Zakładów Inżynierii - PZInż. )
Kompania wyjechała 7 września na rozpoznanie dalekiego przedpola stolicy, do Grójca, Mogielnicy i Nowego Miasta. Gdy Niemcy uderzyli 9 września na Warszawę, czołgi oczyściły oczyściły od nieprzyjaciela rejon między ul. Grójecką a torami kolejowymi, potem pomogły odzyskać kluczową barykadę na ul. Opaczewskiej. Następnego dnia kompania wspierała piechurów kontratakujących na Woli, a wieczorem wzięła udział w wypadzie na Wawrzyszew, niszcząc tam i zdobywając kilka niemieckich czołgów. Podczas wypadu na Okęcie ( 12 września ) czołgi dotarły do kolonii Załuski - choć za cenę znacznych strat. Po tej akcji do kompanii zostały wcielone resztki 1 kompanii i utworzono oddział zbiorczy. W dniu 15 września oddział patrolował przedpole pozycji na Woli, a 18 września wsparł w tym rejonie wypad w celu nawiązania łączności z podchodzącymi oddziałami Armii "Poznań". W starciu z niemieckimi czołgami powstały znów dotkliwe straty. Ostatnią akcją bojową czołgów lekkich był przeprowadzony 26 wrzesnia kontratak, który pozwolił przywrócić położenie na Czystem. Po kapitulacji Warszawy ( 27 września ) uszkodzono resztę posiadanego sprzętu przekazując Niemcom bezużyteczne wraki.

Kompania Czołgów Rozpoznawczych Dowództwa Obrony Warszawy:
Sformowana 3 września 1939r. w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie.
Dowódca - kpt. Antoni Brażuk
Sprzęt bojowy - 11 czołgów TK - 3
Wysłana na dalekie przedpole stolicy kompania stoczyła 7 wrzesnia pod Mszczonowem potyczkę z niemieckimi oddziłami pancernymi. Następnego dnia plutony kompanii walczyły z Niemcami pod Raszynem i Włochami, ponosząc znów dotkliwe straty. W dniu 13 września uzupełniono jej stan wcielając resztki 32 i 91 kompanii. Zreorganizowany oddział skierowano do obrony Woli. Swoje ostatnie walki kompania stoczyła tam 26 września ( na dzień przed kapitulacją załogi Warszawy ), odrzucając Niemców w rejonie dworca towarowego.

Mam nadzieję, że to informacje są wystarczające.
Pochodzą one z książki A. Jońca, R. Szubańskiego i J. Tarczyńskiego pt. " Wrzesień 1939 - pojazdy Wojska Polskiego".

Krzychuzokecia

Post autor: Krzychuzokecia » sob mar 28, 2009 4:15 pm

A mnie interesuje opl Warszawy, a w szczególności lotniska. Wiem, że działały przynajmniej dwie baterie: jedna na dachu domu przy ulicy Centralnej (dzisiejszej) i druga na samym lotnisku. Poza tym na polach przy dzisiejszej Mineralnej znajdowały się tzw. okopy przeciwlotnicze. Czy znajdowała się tam jakaś bateria? I jak z załogą lotniska tj. piechotą. Co do działania baterii na lotnisku i przy Centralnej wiem, że każda zaliczyła przynajmniej po jednym zestrzeleniu (jestem z tamtąd i kiedyś robiłem makietkę przedstawiającą to zdarzenie na konkurs w lokalnej podstawówce). Baterię przy Centralnej obsługiwał (sic!) cywil - właściciel domu (oczywiście nie sam...). Może znajdę jeszcze zdjęcie tej makiety. Ale w każdym bądź razie: jak wyglądała sprawa opl Warszawy i czy istniała jakaś załoga broniąca lotniska.

invictus

Post autor: invictus » ndz mar 29, 2009 3:16 pm

Krzychuzokecia pisze:A mnie interesuje opl Warszawy, a w szczególności lotniska. Wiem, że działały przynajmniej dwie baterie: jedna na dachu domu przy ulicy Centralnej (dzisiejszej) i druga na samym lotnisku. Poza tym na polach przy dzisiejszej Mineralnej znajdowały się tzw. okopy przeciwlotnicze. Czy znajdowała się tam jakaś bateria? I jak z załogą lotniska tj. piechotą. Co do działania baterii na lotnisku i przy Centralnej wiem, że każda zaliczyła przynajmniej po jednym zestrzeleniu (jestem z tamtąd i kiedyś robiłem makietkę przedstawiającą to zdarzenie na konkurs w lokalnej podstawówce). Baterię przy Centralnej obsługiwał (sic!) cywil - właściciel domu (oczywiście nie sam...). Może znajdę jeszcze zdjęcie tej makiety. Ale w każdym bądź razie: jak wyglądała sprawa opl Warszawy i czy istniała jakaś załoga broniąca lotniska.
Postaram się chociaż odrobinę zaspokoić twój głód wiedzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5f8 ... 3521d.html]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5f8 ... 3521d.html


Obrazek[/URL]

Krzychuzokecia

Post autor: Krzychuzokecia » ndz mar 29, 2009 3:55 pm

invictus pisze: Postaram się chociaż odrobinę zaspokoić twój głód wiedzy.
Dziękuję bardzo! Duża ilość informacji, potrzebuję trochę czasu do "przetrawienia", ale mój "głód" został (przynajmniej na jakiś czas) zaspokojony. Można jeszcze wiedzieć co to za książka? I jeszcze drugie pytanko: czy to prawda, że przed wojną na Okęciu stacjonowały nasze "Łosie"? Widziałem dawno temu w jakiejś publikacji zdjęcie z podpisem w stylu "Łoś na płycie lotniska Okęcie". Czy mogło być to prawdą (znam się trochę na lotnictwie polskim przed i po II W.Ś., ale nigdy nie zajmowały mnie sprawy czysto wojskowe np. organizacja PSP i formacje wchodzące w jej skład)?

invictus

Post autor: invictus » ndz mar 29, 2009 4:30 pm

Książka to:
Warszawa we wrześniu 1939 wyd. Rytm. 2004

Była obszerna recenzja na tym forum ale... zniknęła wraz z 30 innymi - Jagmin wiesz może co się stało?

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn mar 30, 2009 9:13 am

invictus pisze:Książka to:
Warszawa we wrześniu 1939 wyd. Rytm. 2004

Była obszerna recenzja na tym forum ale... zniknęła wraz z 30 innymi - Jagmin wiesz może co się stało?
Była kiedyś "awaria", zginęło parę postów, ale przyznam, że nie zdawałem sobie sprawy ze skali problemu - 30 rencenzji!!!

Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

Re: Obrona Warszawy

Post autor: Jako » pt lip 31, 2009 8:44 am

Witam!
Utracone posty z recenzjami zostały wprowadzone ponownie. Ww. książka jest opisana tutaj: viewtopic.php?f=8&t=949

ODPOWIEDZ