Łamanie konwencji genewskiej przez polskich żołnierzy w 1939

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt lip 04, 2008 11:15 am

rocky pisze:A powstania �l�skie?
Czy oni aby za Polskďż˝ byli to jest pytanie...
By�a przecie� autonomia tego regionu z w�asnym sejmikiem...
A przyw�dca powstania Korfanty mu by�o,jak sko�czy�??
Jako bohater czy jako przest�pca???
Przed powstaniami byďż˝ bardziej szanowany niďż˝ po...

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt lip 04, 2008 11:19 am

marlog pisze:
rocky pisze:A powstania śląskie?
Czy oni aby za Polską˝ byli to jest pytanie...
Była przecież˝ autonomia tego regionu z własnym sejmikiem...
A przywódca powstania Korfanty mu było,jak skończył˝??
Jako bohater czy jako przestępca???
Przed powstaniami był bardziej szanowany niż po...
nie wiem dlaczego w sieci wyszło to nieczytelne powinno być jak teraz

rocky

Post autor: rocky » pt lip 04, 2008 11:21 am

Marlogu nie wiem co napisałeś? Czy używasz niemieckiej klawiatury? Nie mogę rozczytać jakiś dziwny ciąg znaków?

rocky

Post autor: rocky » pt lip 04, 2008 11:22 am

A nie byli za Polską?

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt lip 04, 2008 11:37 am

rocky pisze: Czy używasz klawiatury? Nie mogę rozczytać jakiś dziwny ciąg znaków?
Nie wiem dlaczego tak wyszło poprawiłem się
Jako chyba jedyny używam polskiej klawiatury,bo w Polsce używa się programisty która powinna przez programistów używana... :P

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt lip 04, 2008 11:41 am

rocky pisze:A nie byli za Polską?
Plebiscyt pokazał,że nie...
zarówno,powstańcy wielkopolscy i śląscy nie otrzymali zbytniej pomocy od rządzących...
Można by się zastanawiać,jeżeli byli tak za Polską dlaczego do teraz marzą o
własnym Śląsku??
Na razie mają własną telewizję...

LESZEK

Post autor: LESZEK » pt lip 04, 2008 1:45 pm

marlog pisze:
rocky pisze:A nie byli za Polską?
Plebiscyt pokazał,że nie...
zarówno,powstańcy wielkopolscy i śląscy nie otrzymali zbytniej pomocy od rządzących...
Można by się zastanawiać,jeżeli byli tak za Polską dlaczego do teraz marzą o
własnym Śląsku??
Na razie mają własną telewizję...
O własnym Śląsku "marzy" grupa cwaniaków chcących zbić na tym kapitał polityczny : czyli limit miejsc dla mniejszości w parlamencie, dotacje rządowe itp. Żenujące.
Jak o tym można nie wiedzieć? :shock: To szyte grubymi nićmi.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pt lip 04, 2008 4:46 pm

marlog pisze:
marlog pisze:
rocky pisze:A powstania śląskie?
Czy oni aby za Polską˝ byli to jest pytanie...
Była przecież˝ autonomia tego regionu z własnym sejmikiem...
A przywódca powstania Korfanty mu było,jak skończył˝??
Jako bohater czy jako przestępca???
Przed powstaniami był bardziej szanowany niż po...
nie wiem dlaczego w sieci wyszło to nieczytelne powinno być jak teraz
Niestety, nie jest to przyjemne, ani poprawne politycznie, ale wydaje mi sie ze te powstania to nie byly o polskosc Slaska, lecz o miejsca pracy.
Nie wiem jak w okolicy LESZKA, ale do takich wniosków dochodzilem przez pare lat ,poprzez kontakty i ze slazakami z polskim obywatelstwem i z niemieckim (okolice Prudnika i Kedzierzyna). Kiedys zartem, teraz coraz czesciej opowiadaja o powrocie do macierzy (tej zza Odry), lub o usamodzielnieniu sie. Prawde mówiac to tam rzadko mozna spotkac nasza flage podczas swiat panstwowych, chyba ze na urzedach.

qrak

Post autor: qrak » sob lip 05, 2008 1:03 am

marlog pisze: Plebiscyt pokazał,że nie...
Jak było z tym plebiscytem. Może w Niemczech się nie mówi o tym. Państwo niemieckie fundowało darmową "wycieczkę "wszytkim" obywatelom Niemiec (nieważne czy z Hamburga Kolonii czy Dortmundu), którzy mieli conajmniej dziadków ślązaków. Na okres plebiscytu ci ludzie ściągnęli (na koszt państwa) na Śląsk. Mimo, że od pokolenia conajmniej nic ich nie łączyło z tym obszarem wiadomo za czyją stroną głosowali. Historycy szacują ta "napływową" ludność na kilkaset tysięcy.
Coś jednak musiało być na Śląsku, że autochtoniczna ludność (pomijam już przynależność narodową) buntowała się przeciw przynależności do państwa niemieckiego, opowiadając się za ledwie co odrodzoną Polską.
zarówno,powstańcy wielkopolscy i śląscy nie otrzymali zbytniej pomocy od rządzących...
I tu się waść mylisz. Z Polski na tereny powstańcze byli przerzucani oficerowie (oczywiście nie oficjalnie), przeważnie mający doświadczenie z POW. Również szmuglowana była broń i amunicja. Kwitów na to nie ma, gdyż były to operacje "tajne". CZy to mała pomoc? Zwłaszcza, że oficjalnie nie można było poprzeć.
Można by się zastanawiać,jeżeli byli tak za Polską dlaczego do teraz marzą o
własnym Śląsku??
Na razie mają własną telewizję...
Współczesny separatyzm to dyskusja na zupełnie iny temat. I nie tylko Polska ma z tym problem.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » sob lip 05, 2008 12:26 pm

qrak pisze:
marlog pisze: Jak było z tym plebiscytem. Może w Niemczech się nie mówi o tym. Państwo niemieckie fundowało darmową "wycieczkę "wszytkim" obywatelom Niemiec (nieważne czy z Hamburga Kolonii czy Dortmundu), którzy mieli conajmniej dziadków ślązaków. Na okres plebiscytu ci ludzie ściągnęli (na koszt państwa) na Śląsk. Mimo, że od pokolenia conajmniej nic ich nie łączyło z tym obszarem wiadomo za czyją stroną głosowali.
Zasady plebiscytu były znane obu stroną,Polacy nie mieli dalej by wysłać uprawnionych do głosowania,widocznie uprawnionych Niemców było więcej i zainteresowanie władz niemieckich było większe,dlatego plebiscyt był wygrany przez Niemców...
Ale "kargulowa zasada" - sąd sądem,ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.. doprowadził do powstań ,nie mnie osądzać co było lepsze,
ale skoro Korfanty "gnił" w więzieniu to znaczy nie wywalczył dla Polski tego czego chciał...
Oczywiście możemy temat pociągnąć,ale w innym temacie,albo u "Piłsudskiego" - bo to on jako agent niemiecki pilnował interesów niemieckich... i wszystko co się wydarzyło na tych terenach to na pewno nie z inicjatywy Marszałka.....

ODPOWIEDZ