Postawa Ukraińców podczas kampanii wrześniowej.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
Husarz

Postawa Ukraińców podczas kampanii wrześniowej.

Post autor: Husarz » wt lis 13, 2007 12:27 am

Witam,
przeglądając forum nie udało mi się natrafić na ten temat, a w mojej ocenie wydaje się dość istotny przed dzień kampanii oraz podczas jej przebiegu, a chodzi mi szczególnie o parę takich spraw:
1) Postawa Polaków w stanowisku do Ukraińców.
2) Postawa Hitlera w stanowisku do Ukraińców.
3) Powstanie Ukraińców w przed dzień wojny.
i okres kampanii:
1) Ilość Ukraińców wchodzących w skład polskich dywizji.
2) Zachowanie Ukraińców podczas walk.
3) Masowe dezercje Ukraińców.
Wszystkich chętnych zachęcam do polemiki i wypowiedzi. :)

Czesław

Post autor: Czesław » wt lis 13, 2007 8:22 am

Drogi Husarzu. Trudno wymagać od Ukraińców by z radością służyli II RP. Większość z nich pamiętało jeszcze opowieści rodziców, dziadków, o tym jak to Petlura skumał się z "Lachami" i razem z nimi walczył z bolszewikami, po czym za swoją walkę nic nie dostał. Według planów Piłsudzkiego miała powstać Ukraina połączona unią wojskową z Polską. Ponadto teoria inkorporacji Litwy i Białorusi zamierzała włączyć ziemie na których żyli Ukraińcy i Białorusini do Polski w całości. Jednakże w wyniku postanowień pokoju ryskiego bodajże z 1922 roku Ukraina została podzielona pomiędzy Rosję i Polskę. Dla Ukraińców byliśmy poprostu państem rozbiorowym, które wykorzystało żołnierzy Ukraińskich do swoich celów poczym puściło ich z torbami. Taka niestety jest prawda i nic tego nie zmieni, dla Ukraińców byliśmy poprostu kolejny wrogiem. Dlatego też trudno się dziwić, że upadek Polski w wyniku Kampani Wrześniowej był dla nich szansą na utworzenie wolnego państwa Ukraińskiego. Bandera i jego OUN liczyli, że Hitler po zwycięstwie nad ZSRR nada im część ziem "historycznej" Ukrainy. Jednakże niemiecka machina wojenna widziała Ukraińców raczej w roli chłopstwa na forwalkach oficerów SS. Przeczytajcie "Rozmowy z katem". Tam Stropp dokładnie opisuje jak by wyglądało jego życie po zwycięstwie Niemiec w wojnie.

Husarz

Post autor: Husarz » wt lis 13, 2007 4:51 pm

Drogi Czesławie, trudno się z Tobą nie zgodzić, ale i właśnie o tym ale chciałbym chwilkę... Dlaczego 39r. Polacy chcieli "spolonizować" Ukraińców?!, Nie wiem czy wiesz, że właśnie w tym roku masowo były niszczone Cerkwie, o czym możemy dowiedzieć się z książek Andrzeja Sowy. Ukraińskie partie chciały skumać się z Hitlerem, gdyż obiecał im faktycznie wolny kraj, dlatego też zostało zaplanowane powstanie liczące 3000 osób... i tu warto zadać sobie pytanie dlaczego zatem Ukraińców w polskich dywizjach było nawet ponad 30%? dlaczego były masowe dezercje 17 września? i te ciągłe problemy z łącznością, i komunikacją?

Czesław

Post autor: Czesław » wt lis 13, 2007 5:31 pm

O tym, że właśnie w 1939 roku zaczęły się palenia cerkwii i tak dalej, przyznaję bez bicia nie wiedziałem. Ale chyba jakoś kilka lat wcześniej rozpoczęła działalność ukraińska organizacja terrorystyczna znana jako OUN, jednym z jej "dokonań" było przeprowadzenie zamachu na jednego z polskich ministrów. Bardzo możliwe, że akcje o których pisze pan Sowa były swego rodzaju odwetem strony polskiej za próbę likwidacji polskiego dygnitarza. Niestety nie mogę odnaleźć książki w której było to dokładnie opisane. Nie jestem w 100% pewien, ale była to chyba książka pt. Pamiętnik "Muchy". Nie umiem powiedzieć tego w tej chwili super dokładnie dlatego z góry przepraszam jeśli się mylę. :szukaj!:

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » wt lis 13, 2007 9:22 pm

Czesław pisze:O tym, że właśnie w 1939 roku zaczęły się palenia cerkwii i tak dalej, !:
Pierwszy raz słyszę prosiłbym o jakieś fakty lub odnośniki do stron albo usuniecie takich stwierdzeń jako kłamliwe z forum.

Husarz

Post autor: Husarz » śr lis 14, 2007 1:21 pm

Pierwszy raz słyszę prosiłbym o jakieś fakty lub odnośniki do stron albo usuniecie takich stwierdzeń jako kłamliwe z forum.
Poczytaj Andrzeja Sowę tam jest to dobrze to opisane...

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » śr lis 14, 2007 4:01 pm

Husarz pisze:
Pierwszy raz słyszę prosiłbym o jakieś fakty lub odnośniki do stron albo usuniecie takich stwierdzeń jako kłamliwe z forum.
Poczytaj Andrzeja Sowę tam jest to dobrze to opisane...
Nie muszę nic czytać , zbrodnie Ukraińców na ludności polskiej są jedynymi
które nigdy nie zostały osądzone a oprawcom się stawia obecnie pomniki.
Podrzucanie tematów,że było inaczej bez dowodów jest bezsennsowne
proszę o usuniecie tego tematu.......

Czesław

Post autor: Czesław » śr lis 14, 2007 7:43 pm

marloq nie zapominaj, że dla nich UPA to ludzie walczący o niezależną Ukrainę. :( a fragmet "nie muszę niczego czytać" uznałem za wybitny. Rozumiem, że jak się mieszka w Reichu to uczyć się i czytać już nie trzeba, ale panie opanuj się pan. Spokoju trochę, i poszanowania, ja też nie czytałem publikacji pana Sowy, ale widzę, że chyba trzeba będzie bo i mnie nie obiło się o uszy o antypolskim powstaniu w przededniu II WŚ na Ukrainie.

Husarz

Post autor: Husarz » śr lis 14, 2007 9:05 pm

Ciekawy link do tematu, mam nadzieję, że wyjaśni co nie co:
http://www.rosjapl.info/ukraina/ukrainc ... jennej.php

Kozioł

Post autor: Kozioł » śr lis 14, 2007 10:10 pm

Po pierwsze to bardzo proszę bez wycieczek osobistych bo trzeba będzie z nożyczkami wkroczyć.

A teraz kilka słów od siebie.
1.1) Postawa Polaków w stanowisku do Ukraińców.
1.2) Postawa Hitlera w stanowisku do Ukraińców.
1.3) Powstanie Ukraińców w przed dzień wojny.

2.1) Ilość Ukraińców wchodzących w skład polskich dywizji.
2.2) Zachowanie Ukraińców podczas walk.
2.3) Masowe dezercje Ukraińców.
1.1 Nie da się mówić o ogólnym stosunku wszystkich Polaków do wszystkich Ukraińców, można mówić o stosunku poszczególnych stronnictw, partii, środowisk itp. itd. ale skrótowego opisu stworzyć się nie da. Postawy były różne, najprawdopodobniej od nienawiści zaczynając, na dozgonnej przyjaźni kończąc. Po prostu co człowiek to poglądy i uogólnianie nie wchodzi w grę.
1.2 Hitler zasadniczo postawy wobec Ukraińców nie miał. Wsypywał ich do wspólnego worka z Polakami, Rosjanami, Białorusinami(swoją drogą cześć dowódców liniowych wkraczając na Białoruś w 1941 nie wiedziała że na zajmowanym przez nich terytorium żyje jakiś odrębny naród) i ogólnie wszystkimi Słowianami. Obietnice bez pokrycia powstania państwa Ukraińskiego pojawiły się z jego strony dopiero w 1944r.
1.3 Niemcy plany mieli ambitne, jednak z tego co wiem to do żadnych poważniejszych wystąpień nie doszło. Najpierw owi „powstańcy” bali się powstać przeciw polskiemu wojsku potem zaś na wieść o wkroczeniu sowietów zazwyczaj zakopywali broń i starali się ukryć swoje kontakty z Niemcami.
2.1 Tutaj powiem szczerze ze nie wiem, jednak może Von Slawek będzie wiedział coś więcej.
2.2 i 2.3 Nie spotkałem się z żadnymi opisami masowych dezercji czy niesubordynacji, ale może wskaż jakieś przykłady jeżeli o jakichś wiesz.

Teraz chciałbym przejść do meritum, otóż uważam, a nie spotkałem się nigdy z niczym co by mogło moje przekonanie obalić, ze postawa Ukraińców we Wrześniu 1939 była, poza wyjątkami ze strony grup ekstremistycznych co najmniej poprawna. Wbrew ogólnie przyjętej opinii Ukraińcy(w większości) mieli świadomość co dzieje się za wschodnią granicą i w sytuacji zagrożenia państwa w którym żyli zachowywali się tak samo jak ich sąsiedzi Polacy. Grupy ekstremistyczne to głównie KPZU(później część KPP) która w latach 30 niemal przestała istnieć tracąc większość działaczy w więzieniach NKWD. UPA i inne podobne twory to dopiero efekt wojny i nadziei na budowę własnego państwa po zwycięstwie Niemiec(szybko zresztą rozwiane u każdego poza jednostki kozackimi Waffen SS).

ODPOWIEDZ