Dowcipy, cytaty, powiedzonka, anegdoty II RP i okolice

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
invictus

Post autor: invictus » pn sty 28, 2008 6:22 pm

11 września 1939 roku w tygodniku "Time" ukazał się spory artykuł na temat Polski i jej Marszałka. Znalazł się w nim taki ciekawy akapit, w którym redaktor pisze:

W roku 1920 misja francuska udała się do Polski, aby wtajemniczyć młode państwo w arkana sztuki wojennej. Niestety Francuzi, którzy są najgorszymi kolonistami na świecie, uznali Polskę za swoją kolonię. Rydz nie wziął sobie do serca ich zaleceń obrony dynamicznej przedkładając nad nią strategię okrążających ataków, którą Piłsudski nazywał strategią otwartych przestrzeni. Kiedy niemiecki attache wojskowy spytał Rydza, na co Polsce są potrzebne czołgi przy jej straszliwych drogach, Rydz uśmiechnął się i powiedział: "Tak, ale wy macie dobre drogi!"

APOSTATA

Post autor: APOSTATA » pn lut 04, 2008 10:15 am

Podczas pierwszych dni walk o Wiznę, gen. Guderian widząc bezradność swoich podkomędnych, postanowił osobiście udać się w rejon walk aby rozeznać się w sytuacji. Jak tylko dotarli na miejsce, dostali się pod silny ostrzał ckmów z polskich stanowisk. Guderian przez kilka godz. przeleżał pod swoim wozem dowodzenia :D . W tej historii jest też mało znany "fakcik" o tym że podczas tego ostrzału został zabity adiutant Guderiana (prawdopodobnie przez snajpera). Guderjana uratowało to że miał na sobie mundur polowy!

MarcinG

Post autor: MarcinG » pn lut 04, 2008 12:22 pm

1 września radio niemieckie podawało szumne komunikaty o "zdobyciu Westerplatte", prezydent senatu gdańskiego przyjechał aby się przespacerować po terenie zdobytej placówki. Bardzo się rozczarował.

APOSTATA

Post autor: APOSTATA » pn lut 04, 2008 12:58 pm

Po bitwie nad Bzurą, pojawiła się tam Japońska Misja Wojskowa. Niemcy bardzo chełpili się swoim zwycięstwem....ale Japończyków bardziej interesowało to JAK POLAKOM UDAŁO SIĘ WYPROWADZIĆ KONTRATAK I NA KRÓTKI CZAS PRZEJĄĆ INICJATYWĘ!
zródło: "Bzura 1939" wyd. Bellona z serii Historyczne Bitwy. Autora nie pamiętam.

APOSTATA

Post autor: APOSTATA » pn lut 04, 2008 1:22 pm

Mało lub słabo znany"fakt" i raczej nie dokońca potwierdzona jest "opatentowana" metoda rozpraszania szyków bombowców poprzez wlatywanie w nie, właśnie przez polskich pilotów.
Miało to miejsce podczas walk powietrznych nad Warszawą. Jeden z polskich pilotów na P11(?) mocno oberwał, maszyna zaczeła dymić....W akcie swej zaciekłości, determinacji czy nawet wściekłości pilot wzbił się jak najwyżej a następnie zaczął ostre pikowanie w dół, w stronę niemieckich bombowców w celu staranowania jednego z nich. Piloci niemiecy chyba zorientowali się w zamiarach polskiego pilota, ponieważ natychmiast rozproszyli szyk.
Metoda ta świetnie sprawdzała się następnie podczas walk o Anglię.

qrak

Post autor: qrak » pn lut 04, 2008 1:29 pm

Guderian przez kilka godz. przeleżał pod swoim wozem dowodzenia Very Happy . W tej historii jest też mało znany "fakcik" o tym że podczas tego ostrzału został zabity adiutant Guderiana (prawdopodobnie przez snajpera). Guderjana uratowało to że miał na sobie mundur polowy!
W polskiej armii nie było snajperów. Mógł to być strzelec wyborowy

MarcinG

Post autor: MarcinG » pn lut 04, 2008 1:45 pm

Jesli już jesteśmy przy generale Guderianie, to znalazłem fragment jego wspomnien: "Zastałem ludzi z mego sztabu w hełmach bojowych, w trakcie ustawiania działka przeciwpancernego na stanowisku bojowym. Na moje pytanie, co ich do tego skłoniło, otrzymałem odpowiedź, że każdej chwili pojawić się może polska kawaleria, która rozpoczęła natarcie."

invictus

Post autor: invictus » śr mar 05, 2008 8:38 pm

Dwa mocne i trafne ale mało znane cytaty z Józefa Piłsudskiego


"Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość"

"Naród jest wspaniały, tylko ludzie są ch*je"

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » śr mar 05, 2008 10:05 pm

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

Mimo,że nie jestem zwolennikiem tow."Ziuka" powyższe jest całkiem całkiem
na czasie...

Paweł_ppsz

Post autor: Paweł_ppsz » pn mar 17, 2008 4:23 pm

ja słyszałem co Polacy mówili juz po kampanii wrześniowej: "Nie mają chleba, a żyją
nie mają radia a wiedzą wszystko
nie mają wojska, a wygrają wojnę.
Kto to jest???
Polacy!!!

ODPOWIEDZ