Wpływ Józefa Piłsudskiego na obraz Kampanii Polskiej 1939 r.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » śr kwie 09, 2008 11:20 am

marlog pisze: A co takiego zrobił by Polska powstała..
proszę o przykłady,a nie propagandę....
Odsyłam kolegę do literatury, która po 1989r. dość obiektywnie o tych zagadnieniach opowiada. Ja osobiście polecam Mieczysława Pruszyńskiego "Dramat Piłsudskiego. Wojna 1920" z przedmowa Jerzego Giedroycia. Autor nie oszczędza się w krytyce posunięć Marszałka, ale i nie ujmuje mu jego zasług za wkład w odrodzenie Polski. Wolałbym, by kolega skupił się na okresie od 1926 do 1935 roku w kontekście Kampanii Wrześniowej. To chyba wiodący temat...?

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » czw kwie 10, 2008 11:59 pm

Właśnie w tej dyskusji o winie Marszałka Piłsudskiego na przegraną we wrześniu 1939,chodzi mi o ty by podawać fakty ,a nie slogany w stylu ,
przeczytaj to..
zobacz tam..
zauważ co napisał ten...
Ja precyzuję informacje normalnie i wystarczy napisać ,że podaję informacje prawdziwe lub fałszywe i czy są dobre lub złe...
Jeżeli w dniu 10 maja 1926 roku spotykają się w Warszawie misje wojskowe Polskie i Francuskie , a po 12.05.26 po wojnie na polskim Narodzie te rozmowy nie istnieją to czy jest wina Marszałka??..

Wyrzucenie z wojska wszystkich generałów armii ???.

Wyrzucenie wykładowców francuskich ze szkół wojskowych???.

czy to osłabiło Polskę czy nie, a kto został szefem szkoły wojskowej??
Ludzie bez przygotowania wojskowego,nawet bez wyższego wykształcenia,
czy miało to wpływ na polską armię czy nie.???

Inaczej nie ma sensu ciągnięcie tego tematu...

Czesław

Post autor: Czesław » pt kwie 11, 2008 7:13 am

Usunięcie wykładowców wojskowych napewno jest wielkim problemem jeśli chodzi o poziom wyszkolenia.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt kwie 11, 2008 9:11 am

A ktoś potrafi odpowiedzieć,czy Armia bez generałów Armii jest zdolna się rozwijać?.
Czy ktoś zna generała Armii w czasie dyktatury Piłsudskiego to jest od 1926 do 1935 bo mi wpadają strony tylko tych co Piłsudski wyrzucił z Armii ,ale ani jednego nie awansował na ten stopień?

qrak

Post autor: qrak » pt kwie 11, 2008 5:29 pm

Marlog:
A co takiego zrobił by Polska powstała..
proszę o przykłady,a nie propagandę....
Legiony, które przyczyniły się do klęski ofensywy Brusiłowa, po której to armia carska załamała się zupełnie.
Powołanie i kierowanie POW.
Wygrana wojna z ZURL.
Wygrana wojna z bolszewikami (tak, wiem, francuskie misje itp. ale to Piłsudski był Naczelnym Wodzem i to on podejmował decyzje i na nim ciążyła odpowiedzialność, zarówno za zwycięstwa jak i klęski. Napoleon też miał swój sztab, który pracował na jego zwycięstwa, ale są to zwycięstwa Napoleona i mało kto to kwestionuje. A jak ktoś nie rozumie zagadnienia osoby dowódcy to jego problem).
Piłsudski nigdy nie miał poparcia Polaków,dlatego nie był wybierany w żadnych wyborach - nie wierzcie propagandzie...
Nie na wszystkie,jeżeli Wódz był tak kochany przez Naród Polski to dlaczego ,ani razu nie był przez ten Naród wybierany.. w żadnych wyborach.
Zapewne przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że w wyborach prezydenckich nie startował.
Tyle udowadniałem,że do powstania Polski Piłsudski nie przyłożył palca,tylko Armia Hallera była jedyną Armią po stronie zwycięskiej w I wojnie światowej.
Do powstania Polski trzeba było klęski wszystkich trzech mocarstw zaborczych. Tu chyba się zgodzimy.
Piłsudski związał się początkowo z państwami centralnymi i walczył z Rosją właśnie po to aby Rosja odpadła. Gdy tak się stało, Komendant wziął rozwód z Kajzerami, za co poszedł siedzieć w twierdzy Magdeburskiej.
Nie umniejszam roli błękitnej armii w odzyskaniu niepodległości. Jednakże jej dni blasku przyszły już po zakończeniu wielkiej wojny (wojna z ZURL i bolszewikami). Gdyby Rosja nie przegrała nie byłoby armii Hallera
Nie wiem jak prościej to wyjaśnić.

a kto został szefem szkoły wojskowej??
Gen. Tadeusz Kutrzeba, który podczas przewrotu majowego opowiedział się po stronie rządu. Czy to też propaganda?
Czy ktoś zna generała Armii w czasie dyktatury Piłsudskiego to jest od 1926 do 1935 bo mi wpadają strony tylko tych co Piłsudski wyrzucił z Armii
Podaj mi nazwisko chociaż jednego generała armii. Może być okres całej II RP.
Wyrzucenie z wojska wszystkich generałów armii ???.
Piłsudski wyrzucił z Armii ,ale ani jednego nie awansował na ten stopień
Ciężko awansować na stopień który nie istnieje :lol:

Generalnie marlog wiesz, że biją w dzwony. Ale nie wiesz w którym kościele. Zamiast czerpać wiedzę z wielkiego wysypiska jakim jest internet, poczytaj książki. Zapewniam Ciebie, że nie wszyscy autorzy bałwochwalczo piszą o Komendancie :wink:

Co do spraw techniczno - filologicznych:
Znak wyglądający tak: q ma wartość fonetyczną w języku polskim "ku".
Jeśli uważacie, że używa się zawsze tylko z literką u i czyta jako "kw", Wasze prawo, z błędu nie mam zamiaru nikogo wyprowadzać. Jednakże nie daje to jeszcze powodów aby błędnie pisać nicka pod którym się podpisuję. Na tym pragnąłbym zakończyć OT.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt kwie 11, 2008 11:06 pm

qrak pisze:
Podaj mi nazwisko chociaż jednego generała armii. Może być okres całej II RP.


Ciężko awansować na stopień który nie istnieje :lol:
Chodziło mi o generała broni - przepraszam ,co nie zmienia sensu myślenia,
wyrzucił wszystkich ,a nie awansował nikogo...

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt kwie 11, 2008 11:21 pm

w roku 1924 było generałów razem 143 w tym broni 4 i dywizji 24
w roku 1927 było generałów razem 104 w tym broni 4 i dywizji 24
w roku 1928 było generałów razem 81 w tym broni 0 i dywizji 18
w roku1932 było generałów razem 83 w tym broni 0 i dywizji 15
1.9.1939 było generałów razem 93 w tym broni 2 i dywizji 12


Powyżej zestawienie generałów w Polsce dla ewentualnego przemyślenia...

qrak

Post autor: qrak » pt kwie 11, 2008 11:45 pm

Można poznać źródła wiedzy o stanie kadry generalskiej?

Brak generałów broni zresztą wcale nie jest wyznacznikiem złej woli Piłsudskiego. Z różnych przyczyn oficerowie rezygnowali.
A, że nie awansował? może nie było odpowiednich kandydatów na to stanowisko.
Będę musiał przyjrzeć się bliżej problemowi :)
Pozdrawiam

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » sob kwie 12, 2008 12:09 am

qrak pisze:Można poznać źródła wiedzy o stanie kadry generalskiej?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Genera%C5% ... statystyka
nie mniej jednak wiedziałem czego szukać z innych źródeł,
a za wycieczki personalne przepraszam....

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » sob kwie 12, 2008 1:36 am

marlog pisze:*Właśnie w tej dyskusji o winie Marszałka Piłsudskiego na przegraną we wrześniu 1939,chodzi mi o ty by podawać fakty ,a nie slogany...
*Ja precyzuję informacje normalnie i wystarczy napisać ,że podaję informacje prawdziwe lub fałszywe i czy są dobre lub złe...
*Jeżeli w dniu 10 maja 1926 roku spotykają się w Warszawie misje wojskowe Polskie i Francuskie , a po 12.05.26 po wojnie na polskim Narodzie te rozmowy nie istnieją to czy jest wina Marszałka??.
1) Jak już mówiłem, po dogadaniu się Francji z Niemcami (Locarno) i nie reagowaniu na postulaty Polski, to chyba logiczne, że odsyła się fachowców którym nie można ufać...Poza tym czy Marszałek miałby informować Francuzów o planowanym zamachu na rząd anarchii i sejmokracji? Np. Panowie ja właśnie robię zamach i proszę opuścić kraj zanim się zacznie... :lol:
*Wyrzucenie z wojska wszystkich generałów armii ???.
2) Generałowie broni i tak by odeszli na emeryturę przed 1939r, także odsunięcie ich po Maju nie miało wpływu na Kampanię Wrześniową. Poza tym stopień gen.broni nie świadczy o szczeblu dowodzenia armią, gen.dyw. tylko dywizjami, gen.bryg. brygadami. To kolega sam sobie założył taki mylny pogląd. Stopień nie jest odzwierciedleniem awansów na stanowiska dowódcze(!).
*Wyrzucenie wykładowców francuskich ze szkół wojskowych???.
3) Dobrze że ich odesłano, bo jak pokazała przyszłość ich strategia nie odpowiadała wojnie manewrowej jaką zakładał Piłsudski w przyszłym konflikcie zbrojnym i pod tym kątem należało szkolić przyszłych dowódców związków operacyjnych.
*czy to osłabiło Polskę czy nie, a kto został szefem szkoły wojskowej??
4) Gen.dyw. Tadeusz Kutrzeba od 1928 do 1939 roku. Teoretyk wojny manewrowej.
*Ludzie bez przygotowania wojskowego,nawet bez wyższego wykształcenia,czy miało to wpływ na polską armię czy nie.???
5) Byli to dowódcy związków operacyjnych i taktycznych z wojny Polsko-Bolszewickiej, awansowani w czasie wojny, więc niech kolega mi powie, kiedy mieli się kształcić i otrzymać dyplomy... w czasie przerw między jednym atakiem a drugim? Po wojnie ich doswiadczenie praktyczne przewyższało teorię. Poza tym większość dowódców wyższego szczebla w 1939r. posiadała dyplomy uczelni wojskowych czy też kursów dokształcających w WSWoj. O przegranej wojnie zadecydowała nie nikła wiedza polskich dowódców, tylko budżet wojska i brak odpowiedniej ilosci środków do jej prowadzenia. Pomijam pakt Niemiecko-Sowiecki...

Poza tym, to wydaje mi sie, że na niektóre zarzuty to już były udzielane odpowiedzi...a pytania te same :wink:

ODPOWIEDZ