Polityka obronna ĆSR a racja stanu II RP (1938-1939)

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt cze 27, 2008 8:51 pm

LESZEK pisze:
A o Traktacie Brzeskim nieszczęśni słyszeli? Znają nieszczęśni konsekwencje jakie rodziłoby wejście traktatu w zycie? Do książek ! :evil:
Propozycje Lenina były korzystniejsze niż Traktat Brzeski

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pt cze 27, 2008 8:54 pm

LESZEK pisze:
Się zastanów nad tym co piszesz...
Zastanowilem sie. A co Ty na to? Mam Nadzieje ze jako nauczyciel i historyk naprowadziszmnie na wlasciwa droge. Chyba nie jestes jak nauczyciel mojego syna- " 1 IX 1939 roku ropoczol sie konflikt polsko-niemiecki, który przerodzil sie w wojne ogólnoswiatowa. Po pieciu dniach oporu, 17 IX Polska zostala zaatakowana przez sowietów, co spowodowalo przegrana wojne". To oryginalny cytat notatki podyktowany na historii w V klasie.

LESZEK

Post autor: LESZEK » pt cze 27, 2008 9:07 pm

marlog pisze:
LESZEK pisze:
marlog pisze:
LESZEK pisze:Dymisja Rayskiego była z zupełnie innych powodów.
oczywiście czysty przypadek......
a czy chcieli wylądować to już nie napisałeś...
Te rzeczy nie maja ze sobą nic wspólnego. Czego tam u was uczą?
Napisz,
chcieli wylądować czy nie...
Czy Rayski był przeciwny jak chcieli tak czy nie???

historyk jesteś...
nie trzymaj nas w napięciu......
Po pierwsze.
Rayski nie był władny do podejmowania takich decyzji. Za niski szczebel.
Po drugie.
Dymisja Rayskiego była związana z róznymi względami ( odnoszącymi się przede wszystkim do stanu gotowości polskiego lotnictwa). A ostatecznym "pretekstem" było jego żądanie mobilizacji przemysłu lotniczego i przydzielenia na ten cel kredytów.
Po trzecie.
Manipulujesz. Nie istotne jest w sprawie dymisji Rayskiego czy lotnicy czechosłowaccy chcieli wylądować czy nie. Kompletnie nie ma zwiazku z tymi wydarzeniami. Rayski nie mógł podejmować takich decyzji - widać jak słabo znasz naszą historię.
Po czwarte.
Sporo lotników czeskich uciekło do Polski na samolotach i w Polsce wylądowało. Niestety na samolotach tylko szkolnych i bojowych przestarzałych. Samolotów nadajacych się do walki generalicja czeska na polecenie Niemców pilnowała mocno. Właśnie po to, żeby nie znalazły się one w Polsce.
Po piąte.
Operujesz fałszywkami.
Po szóste.
Nie przeinaczaj już czyichś słów , bo takie posty będą usuwane. Jak cytujesz, to bez wyrywania z kontekstu i własnego dopowiadania.
Po siódme.
Kto niby napisał taka prośbę do Rayskiego? :lol:

LESZEK

Post autor: LESZEK » pt cze 27, 2008 9:09 pm

marlog pisze:
LESZEK pisze:
A o Traktacie Brzeskim nieszczęśni słyszeli? Znają nieszczęśni konsekwencje jakie rodziłoby wejście traktatu w zycie? Do książek ! :evil:
Propozycje Lenina były korzystniejsze niż Traktat Brzeski
No comments.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pt cze 27, 2008 9:17 pm

LESZEK pisze:
marlog pisze:
LESZEK pisze:
A o Traktacie Brzeskim nieszczęśni słyszeli? Znają nieszczęśni konsekwencje jakie rodziłoby wejście traktatu w zycie? Do książek ! :evil:
Propozycje Lenina były korzystniejsze niż Traktat Brzeski
No comments.
Prosimy o komentarz. Nie wedle tego co Twoim zdaniem( chociaz to tez), lecz poparte silnymi, historycznymi dowodami. naprawde mi zalezy. Moze wtedy znormalnieje.

LESZEK

Post autor: LESZEK » pt cze 27, 2008 9:21 pm

Horus pisze:
LESZEK pisze:
Się zastanów nad tym co piszesz...
Zastanowilem sie. A co Ty na to? Mam Nadzieje ze jako nauczyciel i historyk naprowadziszmnie na wlasciwa droge. Chyba nie jestes jak nauczyciel mojego syna- " 1 IX 1939 roku ropoczol sie konflikt polsko-niemiecki, który przerodzil sie w wojne ogólnoswiatowa. Po pieciu dniach oporu, 17 IX Polska zostala zaatakowana przez sowietów, co spowodowalo przegrana wojne". To oryginalny cytat notatki podyktowany na historii w V klasie.
Nie wykluczam, że nauczyciel do kitu. Nie wykluczam też, że dziecko ( co bardzo częste ) jak nie uważa i nie rozumie, to pisze głupoty. :D
Poprostu życie.
Horus , pocztaj sobie na temat traktatu brzeskiego i dekretów Lenina. Zwróć uwagę, które było pierwsze i o czym każde mówi. Dlatego wypowiedź marloga oznaczyłem "no comments". Z ignorancją nie dyskutuję.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt cze 27, 2008 9:45 pm

LESZEK pisze:
Z ignorancją nie dyskutuję.
Jak brakuje argumentów....

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt cze 27, 2008 9:51 pm

marlog pisze:
Napisz,
chcieli wylądować czy nie...
Czy Rayski był przeciwny jak chcieli tak czy nie???

historyk jesteś...
nie trzymaj nas w napięciu......
LESZEK pisze:
Po pierwsze.
Rayski nie był władny do podejmowania takich decyzji. Za niski szczebel.
Odpowiedz na pytanie chcieli wylądować czy nie,
jeżeli Rayski był za niski to poinformował wyższych czy nie???
nie trzymaj nas w napięciu..
historyk jesteś czy nie???

LESZEK

Post autor: LESZEK » sob cze 28, 2008 11:21 am

Gdyby lotnicy czechosłowaccy chcieli w zorganizowany sposób przelecieć do Polski na samolotach bojowych ( a niechby to była nawet tylko jedna eskadra ), to fakt ten byłby szeroko znany i nagłaśniany w historiografii. Zwłaszcza przez przeciwników ówczesnego obozu rządzącego ( jako przykład niewykorzystanych możliwości ).
Nie było czegoś takiego, przynajmniej ja o tym nic nie wiem :wink: .
To, że ktoś po latach wypisuje jakieś dziwne historie...cóż...ma prawo. Tylko niech to porządnie udokumentuje.
Bądź uprzejmy podać:
- kto niby ( z Czechów ) zwrócił się z prośbą do Rayskiego o zezwolenie na lądowanie w Polsce?
- co to miałaby być za jednostka?

Jednocześnie informuję, że kilkudziesięciu Czechów przeleciało do Polski na samolotach ( szkoda, że głównie szkolnych i przestarzałych ) nikogo nie pytając o pozwolenia i zdanie :D . Zgoda, o której piszesz musiałaby dotyczyć jakiejś zwartej jednostki. Proszę o odpowiedź na postawione wyżej pytania.

Wg mnie fakt , który przedstawiasz, jest mocno niejasny i naciągany. Przecież o tym by huczało w literaturze - a tu cisza....O lotnikach czechosłowackich w Polsce 1939 jest całkiem sporo informacji i materiałów.

Odpowiedź na Twoje pytanie : lotnicy czescy, którzy chcieli wylądować w Polsce ( czy znaleźć się u nas w inny sposób ), to wylądowali. 8)

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob cze 28, 2008 12:42 pm

Niemcy, mimo tego ze sprzet byl "malo bojowy", zazadali jego zwrotu joko wlasnosci III Rzeszy. Jak to wygladalo w praktyce? Przynajmniej jeden Letov S-328 latal z szachownicami. Nie wiem czy to prawda ale podobno zadali tez wydania czeskich zolnierzy. A co z Beneszem? Zgadza sie bez oporów na postanowienia z Monachium, a juz w 1940 mysli o powiekszeniu obszaru Czechoslowacjii.

ODPOWIEDZ