Akcja burzenia cerkwi prawosławnych w 1938r.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
evanger

Akcja burzenia cerkwi prawosławnych w 1938r.

Post autor: evanger » pn lip 21, 2008 9:35 pm

Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w 1938 r.

http://www.cerkiew1938.pl

Ciekawa strona.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » czw lip 24, 2008 10:17 pm

Temat jest bardzo ciekawy,ale my zajmujemy się "Kampanią wrześniową"
Jak wykażesz wpływ burzenia cerkiew na wpływ "Kampanii wrześniowej" możemy podyskutować.... jestem w temacie...
inaczej ten temat zostanie (lub powinien być) zlikwidowany...

strabek

Post autor: strabek » pt lip 25, 2008 8:58 am

Spróbuj założyć twój ciekawy temat tutaj. http://www.dws.org.pl/ :lol:
Jest tam dział o II Rzeczypospolitej . :lol:

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pt lip 25, 2008 1:38 pm

Czy temat nie mial wplywu na postawe czesci ludnosci ukrainskiej, wobec Polski w 1939?

rocky

Post autor: rocky » pt lip 25, 2008 2:01 pm

Co fakt to fakt. Miało to duży wpływ na postawę przynajmniej części ludności ukraińskiej we wrześniu 1939 roku. Najpierw my im cerkwie poburzyliśmy, czego do dziś nie rozumiem to oni podrzynali naszym żołnierzom gardła w 1939 roku. W tym momencie tym większy szacunek dla tej części ludności ukraińskiej, która wypełniła swój obowiązek wobec ojczyzny i stanęła ramię w ramię z nami w barwach naszego wojska przeciw niemieckiemu najeźdźcy.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt lip 25, 2008 5:43 pm

Ja mam problemy z określaniem narodowości,nie bardzo wiem kto to Ukrainiec i jaka różnica jest między Mazurem,Warmiakiem,Ślązakiem czy Ukraińcem...
Oczywiście zgodnie z nazewnictwie obowiązującym obecnie w Polsce,narodowość
mogą posiadać obywatele jeżeli istnieje takie państwo...
Czyli biorąc takie nazewnictwo to wtedy nie było Ukraińców,jak teraz nie ma narodowości np.Sląskiej ....
Można dyskutować,że kiedyś była Ukraina jako państwo ,ja osobiście nie pamiętam piszę z "marszu" może była Ruś Kijowska ale to była Ruś...
I wtedy Chrobry chciał poślubić siostrę księcia i gdy odmówił to zdobył Kijów zgwałcił księżniczkę i to pamiętam ze szkoły ...nie pamiętam co z księżniczką się stało,zresztą kto by taką k... się zajmował co księcia polskiego nie chciała...
Ale wracając do Ukraińców to zgoda mieli prawo nienawidzić władze Polskie(?) i Polaków , co niszczyły Religię, i to nie tylko Ukraińców ale np.Łemków
którzy są myleni z ludnością ukraińską na tyle,że razem z "Wisłą" "popłynęli"...
to tyle wstępu jak ciekawi dojdę do II wojny światowej nie zapominając braterskiej walki ramię - ramię, z sojusznikami polskimi prowadzonymi
przez Piłsudskiego,przypomnieć mogę obronę Lwowa przez Orlęta pozostawione same przez Piłsudskiego..który "zbratał" się później z Ukraińcami by bić "Czerwonych" mogę dodać o szkoleniach szefostwa Ukraińców w Niemczech i ich szpiegostwie na tamtą stronę...
oczywiście jak będzie zainteresowanie i nie będzie to kolidowała z zasadą
"naszego" forum które jest zawężone do Kampanii Wrześniowej...

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pt lip 25, 2008 6:27 pm

Ogólnie ten temat nie dotyczy tylko ukrainców, ale wszystkich prawoslawnych, z którymi zolnierze KOP niezbyt elegancko sie obchodzili. Dziadek opowiadal o regularnych pobiciach "kacapów" na ulicach miasta, przez zolnierzy KOP. Niezbyt to przyjemne, jednak zaprzeczyc temu nie mozna, tak wygladalo spolszczanie Kresów. Dosc ciekawe, ze spolszczano tereny "odwiecznie" Polskie. Odwet byl krwawy. Wlasnie przeczytalem artykul "Do nieba nie mozna od razu", w najnowszym numerze IOH. Sa to wpomnienia lwowiaka od czasu ataku Niemiec na Zwiazek Radziecki. Po zajeciu Lwowa, przez okolo pól roku trwaly tam czystki ukrainskich jednostek wobec ludnosci polskiej. Wyglada na to ze gdyby w 1939 Lwów zostal oddany Niemcom, to takie miejsca jak Katyn nie robilyby na nas takiego wrarzenia. Ukraincy dokonaliby hekatomby, kazdy wojskowy, szeregowy i oficer, skonczylby w lesie kleparowskim.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob lip 26, 2008 8:56 am

marlog pisze:Ja mam problemy z określaniem narodowości,nie bardzo wiem kto to Ukrainiec i jaka różnica jest między Mazurem,Warmiakiem,Ślązakiem czy Ukraińcem...
Oczywiście zgodnie z nazewnictwie obowiązującym obecnie w Polsce,narodowość
mogą posiadać obywatele jeżeli istnieje takie państwo...
Czyli biorąc takie nazewnictwo to wtedy nie było Ukraińców,jak teraz nie ma narodowości np.Sląskiej ....
Podczas ostatniego spisu powszechnego, narodowosc Slaska zostala uwzgledniona.

rocky

Post autor: rocky » sob lip 26, 2008 12:37 pm

Horus pisze: Podczas ostatniego spisu powszechnego, narodowosc Slaska zostala uwzgledniona.
Kolego nie wprowadzaj w błąd innych. Faktem jest, że podczas ostatniego spisu powszechnego około 170 tyś mieszkańców Śląska podało rachmistrzmom odpowiedź na pytanie o narodowść: narodowość śląska. Jednak według polskiego prawa nie ma czegoś takiego jak "narodowść śląska". Nie istnieje prawnie w Polsce "narodowośc śląska". Więc to nie jest tak, że została ona uwzględniona w spisie.

GUS przeprowadzający spisy powszechne definiuje narodowość jako deklaratywną cechę indywidualną każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy lub genealogiczny z określonym narodem lub grupą etniczną.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob lip 26, 2008 3:02 pm

Jednak podczas wczesniejszego spisu, gdy ktos podawal podawal narodowosc slaska lub kaszubska(tych tez jest sporo), ankieterzy automatycznie wpisywali narodowosc polska.

ODPOWIEDZ