Zmarnowane pieniądze...

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pn paź 20, 2008 5:25 pm

Nie wszyscy uwierzyli Waldemarowi w Polskie zapedy kolonialne, wiec moze to obejrzycie? LESZKU, drzyj dyplom.
http://www.naszemorze.com.pl/strefa_bon ... ideo_10_08

LESZEK

Post autor: LESZEK » pn paź 20, 2008 5:35 pm

Horus, i niby o czym to ma świadczyć? A części Polaków się śniła Polska "od morza do morza", i co?
Czy jakikolwiek kiedykolwiek polski rząd "sprawę kolonii" dla Rzeczypospolitej traktował poważnie i łożył na to znaczące fundusze?
Bądźmy poważni....
Nie muszę "drzeć" dyplomu. Wydała go zbyt poważna uczelnia 8)
I nie mieszaj "zapędów" niewielkiej garstki ( w stosunku do populacji narodu ) z polityką państwową.
A tak poza tym, to te "zapędy" są mizerne :lol: , zbyt mizerne, żeby je brać pod uwagę.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pn paź 20, 2008 5:48 pm

Dobra. To tylko tak, zeby pokazac ze cos takiego istnialo. Poza tym ta garstka, miala dosc powazne osiagniecia.
Len jestem, wiec tutaj poza tematem mam do Ciebie pytanie- gdzie mozna wyszukac, cokolwiek, o Polskiej flocie Czarnomorskiej w XVIIw.

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » pn paź 20, 2008 6:27 pm

To nie była bynajmniej garstka maniaków, tylko bardzo wpływowych osób. W audycji pomylono się mówiąc o Panamie. Chodziło o Paranę, były też rozmowy z Francuzami o Madagaskarze lub Kamerunie.
Zapewne z racji różnicy wieku i - zamiłowań - Panowie nie czytywaliście numerów ,,Morza" z końca lat 50. i początku 60., gdzie te sprawy obszernie relacjonowano. Było nawet zdjęcie pododdziału w tropikalnych mundurach.
O stricte polskiej Flocie Czarnomorskiej w XVII wieku nie słyszałem, natomiast mało kto wie, że prawdziwym twórcą przepięknej Odessy był hrabia Potocki, który z małej wioski rybackiej stworzył wielki morski port. Był jednocześnie morskim armatorem - posiadał kilkadziesiąt statków morskich.
Gdy byłem w Odessie z przykrością stwierdziłem, że nasza dyplomacja nie pomyślała choćby o tablicy pamiątkowej.
Ale skoro u nas gospodarkę morską po roku 1989 faktycznie się unicestwia, to o czym w ogóle mówić.

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » pn paź 20, 2008 6:38 pm

W uzupełnieniu.
Odessę budował hr. Potocki w drugiej połowie XIX wieku.
Pojęcie ,,Polska od morza do morza" nic wspólnego nie miało z dążeniem do posiadania zamorskich kolonii i - nadal jest aktualne, oczywiście, w zupełnie innym politycznym wymiarze.
Dążenia Ligi Morskiej i Kolonialnej miały oficjalne poparcie rządu, który na ten temat próbował prowadzić zakulisowe rozmowy z Francuzami. Z Paraną to już była zupełnie inna zagrywka, która zakończyła się porażką.
A tak na marginesie, to formalnie rzecz biorąc dawna Rzeczpospolita takie kolonie miała, gdyż założył je na Karaibach polski lennik.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pn paź 20, 2008 6:47 pm

Waldemar Rekść pisze: A tak na marginesie, to formalnie rzecz biorąc dawna Rzeczpospolita takie kolonie miała, gdyż założył je na Karaibach polski lennik.
No i kilku slawnych korsarzy tam sie dorobilismy. Jeden szlachetnie swoim zarobkiem wpomagal bylych powstanców. Najstarszy numer "Morza" jaki czytalem byl z 1969. Jednak i pózniej opublikowane bylo tam zdjecie marynarzy z "Wichra" i "Willi" w tropikalnych mundurach. Jednak to o niczym nie swiadczy. Co innego przedstawiony projekt strzelca strazy morskiej (tak chyba bylo podpisane) w tropikalnym mundurze.

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » pn paź 20, 2008 7:08 pm

Sprawy te opisuje poważna praca wydana przez Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1983 Z. Bujkiewicz ,,Aspiracje kolonialne w polityce zagranicznej Polski (!!! - mój przypisek) w okresie międzywojennym".
O polskich korsarzach nie słyszałem, za to formalny lennik państwa polskiego założył na Karaibach dwie kolonie, z których Łotysze są dziś bardzo dumni.

LESZEK

Post autor: LESZEK » wt paź 21, 2008 8:26 am

O mamo...OK. Jak to ma się do powyższego tematu? Mówimy o "zmarnowanych pieniądzach". Proszę już nie rozmydlać tematu.

ODPOWIEDZ