Bohaterskie postawy uczestników Kampanii Wrześniowej

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Van Vorden

Bohaterowie ze wschodu.

Post autor: Van Vorden » ndz paź 26, 2008 1:53 pm

Warto dodać bohaterską postawę żołnierzy KOP z rejonu umocnień Sarny,gdzie sowieci aby przełamać linie obrony musieli żywcem palić całe obsady bunkrów ponieważ Kopiści za żadne skarby nie chcieli się poddać.Cała postawa KOP ze wschodnich rubieży zasługuje na pamięć i należną cześć. Obrazek

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » ndz paź 26, 2008 4:30 pm

Ależ ja nikogo z uczestników ego forum nie posądzam o powielanie antypolskiej propagandy. Tyle, ze ona nadal jest krzewiona przez naszych niedouczonych, wybranych na zasadzie selekcji negatywnej pseudo profesorów, o czym mi niedawno napisał jeden z forumowiczów.
O bohaterskiej obronie Kresów nadal albo się milczy, albo pisze niewiele. Wręcz odnosi się wrażenie, jakbyśmy nadal byli sowieckim wasalem.
Ilu ludzi w Polsce wie o bohaterstwie młodzieży Grodna?

Van Vorden

Winna polityka.

Post autor: Van Vorden » ndz paź 26, 2008 5:17 pm

Podzielam pogląd porucznika z Sopotu.Dzisiejsza, a także przeszła polityka nie pozwala na szerokie i bezkompromisowe przypominanie prawd historycznych o obronie Kresów.A już skandalem jest,że przez pryzmat zachowania za wszelką cenę dobrych stosunków z dzisiejszą Ukrainą, pomija się świadomie milczeniem zbrodnie ludobójstwa Upa na Narodzie Polskim.Zła polityka to bagno.

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » ndz paź 26, 2008 5:21 pm

O ile od biedy można dorobić ideologię do wyciszania prawdy o ludobójstwie na Wołyniu, to milczenie o obronie Kresów jest wręcz irracjonalne i wynika chyba tylko ze starych nawyków.

maniek78m

Post autor: maniek78m » ndz paź 26, 2008 5:51 pm

co do Kresów, dodajmy: Szack, Wytyczno, Kobryń....

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » ndz paź 26, 2008 5:57 pm

O Szacku i Wytycznie się już pisuje. Dla mnie natomiast skandalem jest milczenie o bohaterskiej obronie Grodna czy obronie twierdzy brzeskiej.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » ndz paź 26, 2008 7:34 pm

Waldemar Rekść pisze:O Szacku i Wytycznie się już pisuje. Dla mnie natomiast skandalem jest milczenie o bohaterskiej obronie Grodna czy obronie twierdzy brzeskiej.
O Grodnie tez sie pisuje ,chcby "Wilno-Grodno-Kodziowice 1939" C. Grzelaka. Ale w temacie Brzescia, faktycznie mizeria.

strabek

Post autor: strabek » ndz paź 26, 2008 8:18 pm

Waldemar Rekść pisze:Dla mnie natomiast skandalem jest milczenie o bohaterskiej obronie Grodna czy obronie twierdzy brzeskiej.
http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?ite ... 05#gallery


Znalazłem tylko jeden link na Allegro do książki wspominającej o obronie Grodna


W ogóle o walkach wrześniowych na kresach jest mało pozycji książkowych. Pewnie ze względu na skąpe materiały archiwalne. :lol:

Waldemar Rekść

Post autor: Waldemar Rekść » ndz paź 26, 2008 8:29 pm

Postaram się sprawę obrony twierdzy brzeskiej zamieścić w swojej publicystyce. Może sprawa zainteresuje się jakiś historyk czy IPN, bo to już ostatnie lata czy wręcz miesiące, gdy żyją świadkowie tamtych wydarzeń. Z tego, ci znalazłem w internecie, jakieś dwie mizerne prace na ten temat w Polsce wydano i w jednej z nich kwestionuje się bohaterską obronę jednego z fortów przed Sowietami aż do 26 września. Tymczasem na Białorusi w roku bodaj 2004 wydano pracę, w której to dosyć dokładnie opisano obronę powołując się m.in. na świadectwo żujących mieszkańców Brześcia.
Rzecz w tym, ze nawet nie jest pewne, który z fortów był broniony.
Dowodzący batalionem osłonowym kapitan Wacław Radziszewski, który zdecydował się tak długo walczyć, ujęty przez NKWD zginął w Kozielsku.
Aktualnie za fundusze unijne prowadzi się rewaloryzację twierdzy i nikt nie pomyślał, aby po stronie polskiej, na tak zwanym przedpolu terespolskim powinien stanąć pomnik polskich obrońców i zrobiona ekspozycja muzealna w którymś z ocalałych obiektów, które są zwykle adoptowane na...knajpy.

Maurycy Witkowiak

No wlaśnie!

Post autor: Maurycy Witkowiak » ndz paź 26, 2008 9:26 pm

Zgadzam się w pełni z tym, co powiedzieliście o KOP-ie. Przypomnę tylko, że w pierwszych dniach sowieckiego natarcia, na jeden baon KOP przypadał korpus Sowietów. Wspomniana bitwa pod Szackiem praktycznie rozbiła ich wyborową 52 Dywizję Strzelców.

ODPOWIEDZ