Armia Karpaty

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Ingen175

Armia Karpaty

Post autor: Ingen175 » wt paź 14, 2008 11:35 pm

No cóż istnieją podobne tematy do pozostałych armi więc uznałem ,ze należy stworzyć i do tej.
Właściwie niewiele o niej sam wiem, czytałem co nieco ale byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi dokładnie opisał jej działania , skład itd.
Na stonie jest po prostu szkicowo zobrazowana .
Czy nawet gdybyśmy rozpoczeli dyskusję co by można było w niej zmienić, itd.
Pozdrawiam

ASZ

Post autor: ASZ » śr paź 15, 2008 9:40 pm

A.Karpaty byla najsłabsza ze wszystkich armii w 1939 roku. Posiadała tylko dwie brygady górskie, później została wzmocniona. W jej składzie zabrakło przynajmniej 2-3 dywizji piechoty. Nieprzyjacielska grupa zmotoryzowana plk.Schoernera szybko przebiła sie przez przełęcz Dukielska i uchwyciła Lwów co wywołało ogromne zamieszanie. A.Karpaty nie była także w stanie pomoc A.Kraków odeprzeć korpusu Kleista, uderzającego na kierunku Myślenice i Bochnia. Wszystko to spowodowało ze front na południu Polski, właściwie runął po kilku dniach działań i nie udało sie go pomimo wysiłków odtworzyć na Sanie. Byliśmy jak walczący, któremu na samym początku walki podcięto nogi tak, ze resztę walki musiał prowadzić na kolanach.

Ingen175

Post autor: Ingen175 » śr paź 15, 2008 9:53 pm

Mam prośbę , podał byś skład i budowę brygady piechoty górskiej (oraz uzbrojenie i wyposażenie)

mOtR-18

Post autor: mOtR-18 » czw paź 16, 2008 10:40 am

W składzie Ar."Karpaty" znajdowały się dwie Brygady Górskie o nr. 2 i 3.
2 Brygada Górska d-ca płk Aleksander Stawarz
szef sztabu kpt.dypl.Zygmunt Węgorek skład:
- 1 Pułk Strzelców Podhalańskich d-ca płk dypl.Alfred Krajewski
[ze składu 21 DPGór. w jego miejsce w dywizji był 202pprez.]
- Pułk Piechoty KOP"Karpaty I"d-ca ppłk Władysław Ziętkiewicz [2 bat.KOP]
-samodz.Bat.KOP"Żytyń" d-ca mjr Włodzimierz Kraszkiewicz
-bat.ON"Nowy Sącz" d-ca kpt.Ignacy Jeleń
-bat.ON"Limanowa" d-ca kpt. Władysław Wójtowicz
-bat.ON"Gorlice" d-ca kpt.Stanisław Czwiertnia
-bat.ON"Sambor" d-ca mjr Marian Suda
-bat.impr.1 psp d-ca kpt. Edward Dietrich
-bat.impr.4 psp d-ca por.Jerzy Wołoszyn
-153 bat.art.górsk.[kal.65mm] d-ca kpt.Jerzy Wróblewski

3 Brygada Górska d-ca płk Jan Kotowicz
szef sztabu kpt.dypl.Kazimierz Czechowski skład;
-Pułk Piechoty KOP"Karpaty II"d-ca ppłk Jan Zachodny[2 bat.KOP]
-bat.ON"Rzeszów' d-ca mjr Tadeusz Ochęduszko
-bat.ON"Jasło" d-ca kpt.Stefan Borowski
-bat.ON"Przemyśl" d-ca kpt. Michał Moroz
-bat.ON"Sanok" d-ca kpt.Tadeusz Kuniewski
-bat.ON"Krosno" d-ca kpt.Antoni Melnarowicz
-bat.ON"Brzozów" dca kpt.Jan Krause
-bat.ON"Jarosław" d-ca kpt.Władysław Bochenek
-bat.impr.[marsz.]2 psp d-ca kpt.Marian Pażucha
-bat.impr.[marsz.]6 psp d-ca mjr Karol Dyszyński
Oddziały oznaczone jako improwizowane dołączyły do obu brygad dopiero w toku działań wojennych.

Ingen175

Post autor: Ingen175 » czw paź 16, 2008 11:46 am

A jakaś historia walk, uzbrojenie i reszta o którą prosiłem, przymierzam się do kupna książki ale narazie i tak jej nie kupię bo brak kasy , a innym też z pewnością te informacje się przydadzą. Ponadto w książce nie muszą być zawarte wszystkie informacje o które proszę .
Z góry dzięki

Ingen175

Post autor: Ingen175 » czw paź 16, 2008 5:19 pm

A mam jeszcze takie pytanie, która brygada zapisała piękniejszą historię na kartach kampani wrześniowej.

Piskor

Post autor: Piskor » czw paź 16, 2008 6:12 pm

Uważam, że "najpiękniejszą kartę" jak to określiłeś zapisała 1 Brygada Górska. Rzecz jasna, ciężko tu debatować na ten temat, gdyż każda spośród 3 brygad miała inny skład i zadania postawione przed sobą.

1 września brygada przeciwstawiła się ogromnej przewadze sił 22 Korpusu Pancernego. Brygada stawiła zacięty opór. Przed południem do Spytkowic wdarły się czołgi 2 DPanc. Zostały one jednak zatrzymane przez żołnierzy 1 pp KOP, którzy wzmocnieni zostali częścią 10 Bryg. Pancerno - Motorowej. Mimo bohaterskiej postawy obrońców wróg wdarł się do Nowego Targu i Czarnego Dunajca. Później 1 pp KOP podporządkowano 10 Bryg. Pancerno - Motorowej, a samą brygadę górską wzmocniono 12 pp ( bez 3 batalionu ) Tego samego dnia 1 Brygadę Górską wspierał w walkach obronnych Pociąg Pancerny nr 51 "Pierwszy Marszałek".

2 września oddziały 1 Brygady Górskiej toczyły zacięte walki obronne o pozycje pod Węgierską Górką. Wojska Polskie opuściły bunkry dopiero na rozkaz dowódcy armii. Mimo to część załogi schronów pozostała na pozycjach jeszcze do 3 września i broniła się do momentu, aż Niemcy wysadzili ostatni schron pozycji "Węgierska Górka".

W kolejnych dniach walk zanikała stopniowo działalność dowództwa, a 4 września ustała niemal całkowicie. Dowództwo Armii "Kraków" potraktowało brygadę jako samodzielny oddział podlegający sam sobie. Część sił poprzydzielano do różnych oddziałów Armii "Kraków" i GO "Bielsko". Pozostałe resztki sił formalnie podlegające brygadzie uległy rozbiciu lub nieformalnie dołączyły do innych jednostek.

Ingen175

Post autor: Ingen175 » czw paź 16, 2008 6:51 pm

No cóż mówiłem raczej o jednej z tych dwóch, trochę czytałem ale to mało, wiem że druga też dzielnie walczyła ale chyba koło 10 w momęcie przebywania w jakimś mieście zaskoczyli ich niemcy i wzieli do niewoli, 3 z kolei wzięła udział w walkach póniej i też w miarę starała się walczyć choć nie miała szans.
Zatem która miała bardzij chwalebną służbę, jeszcze jedno znasz jakieś grupy rekonstrukcyjne (tematyka oczywiście Września) z Warszawy i okolic ?? Sry. za off topa ale uznałem, że nie ma sensu tworzyć następny temat skoro mam tylko jedno pytanie.
Aha, w ramach uściślenia w trakcie działań wojennych została dodana 11 Karpacka Dywizja Piechoty o kolejna prośba czy mógł byś coś o niej powiedzieć, trochę w googlach poszperałem ale jest raczej ogólnikowo wyjaśniona, brak składu sił, uzbrojenia itd.
Z góry wielkie , wielkie dzięki.

Piskor

Post autor: Piskor » pt paź 17, 2008 6:21 pm

W sparawie grup rekonstrukcyjnych z okolic Warszawy, to na pewniaka wiem, że jest "Kampinos". Najlepiej zajrzyj na www.poloniamilitaris.pl tam powinno coś pisać.
A teraz o 11 Dywizji Piechoty.
skład:
- 48 pułk strzelców kresowych
- 49 huculski pułk strzelców
- 53 pułk strzelców kresowych
- 11 karpacki PAL
- 11 DAC
- 11 bateria art. p-lot.
- 11 bat. saperów
- 11 komp. telefoniczna
- kawaleria dywizyjna
- samodzielna komp. CKM na taczankach
- kompania kolarzy
- pozostałe służby

11 Dywizja Piechoty miała początkowo stanowić odwód Armii "Kraków". Palnowany rejon wyładowania to Bochnia - Brzesko. Jednak 3 września w tym miejscu wyładowały się jedynie 3 bataliony piechoty z tej dywizji. Oddziały te już nigdy nie dołączyły do swojej macierzystej jednostki. Pozostałe jednostki wyładowały sie w rejonie Tarnów - Dębica między 4 a 8 września. Weszły one w skałd Armii "Karpaty". Do 13 września dywizja broniła odcinku Kołaczyce - Brzostek. Następnie dowódca 11 Dywizji Piechoty, płk. Bronisław Prugar - Ketling otrzymał rozkaz wymarszu w kierunku na Przemyśl. Po drodze jednostka stoczyła walkę w okolicy Krzywcza - Wola Krzywiecka, pod wieczór oderwała się od nieprzyjaciela i uderzeniem na Łętownię otworzyła sobie dalszą drogę. w dniach 13 - 14 września dywizja maszerowała przez Przemyśl na Mościska. 15 września w rejonie Sądowej Wiszni nocnym natarciem wraz z innymi jednostkami gen. broni, K. Sosnkowskiego wdarła się do Lasów Janowskich. 15 - 16 września dywizja nacierała w kierunku szosy Jaworów - Janów. Podczas walk w tym rejonie rozbiła pułk SS "Germania". Noca 17 września rozpoczęto odwrót na Lelechówkę - Janów. Po zdobyciu Lelechówki i mostu na Wereszycy w rejonie Brzuchowic zebrały suę artyleria dywizyjna i resztki pułków ( ok. 850 ludzi ), po czym 19 września dokonano reorganizacji. W dniach 19 - 20 września 11 Dywizja Piechoty nacierała w kierunku Lwowa w celu przebicia się do miasta. Udało się to jedynie ok. 100 żołnierzom.

103

Post autor: 103 » śr sty 14, 2009 6:56 am

polskie tzw. Brygady Gorskie były "górskimi" właściwie tylko z nazwy.
Piechota górska występowała w nich tylko w 2BG (3 baony z 1pspodh).
W zasadzie były to związki wojsk pogranicznych, dowodzone przez oficerów z KOP i składajace się głównie z oddziałow KOP. Utworzone zostały w marcu 1939r jako "odcinki graniczne" a dopiero w trakcie
mobilizacji alarmowej w sierpniu 1939r przemianowano je szumnie na
"brygady górskie". Nie dysponowały wyposażeniem przystosowanym do
walk w górach. Nie posiadały także wyodrębnionych broni pomocniczych
jak saperzy lub łączność, a nawet nie posiadały kompletu służb (takich jak: żandarmeria, intendentura, słuzba uzbrojenia, sąd polowy, poczta
polowa itp). W przeciwieństwie do Brygad Kawalerii były to IMPROWIZOWANE zwiazki taktyczne. Kadra tych jednostek wzajemnie
się nie znała z czasów pokoju i nie była zgrana tak jak w związkach
czynnych w czasie pokoju. Natomiast nie wiadomo dlaczego aż 15 baonów
piechoty górskiej (strzelcy podh) przydzielono do normalnych DP (21 i 22).

ODPOWIEDZ