Co się działo na zamku w Równem?

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
bilbek

Co się działo na zamku w Równem?

Post autor: bilbek » pn lis 03, 2008 9:59 pm

Witam,
tuż po kampanii wrześniowej mój dziadek, który walczył pod Lwowem, był więziony przez Rosjan, wespół z innymi żołnierzami polskimi, w zamku w Równem. Czy to wydarzenie jest jakoś odnotowane w historii? Czy naszych żołnierzy po prostu więziono tam, jak w innym obozie przejściowym, czy też starano się "zbadać" poszczególnych żołnierzy po kątem "przydatności" dla bolszewików?
Bardzo proszę o odpowiedź
Lech

strabek

Re: Co się działo na zamku w Równem?

Post autor: strabek » pn lis 03, 2008 11:41 pm

bilbek pisze:Witam,
tuż po kampanii wrześniowej mój dziadek, który walczył pod Lwowem, był więziony przez Rosjan, wespół z innymi żołnierzami polskimi, w zamku w Równem. Czy to wydarzenie jest jakoś odnotowane w historii? Czy naszych żołnierzy po prostu więziono tam, jak w innym obozie przejściowym, czy też starano się "zbadać" poszczególnych żołnierzy po kątem "przydatności" dla bolszewików?
Bardzo proszę o odpowiedź
Lech
Pod kątem przydatności dla wywiadu sowieci badali oczywiście wszystkich oficerów. W szczególności oficerów ogólnie polskiego wywiadu. Zatem wszystko zależało ot tego, jaki twój dziadek miał stopień. Obóz na zamku Równem był obozem pracy NKWD. :lol:

bilbek

Re: Co się działo na zamku w Równem?

Post autor: bilbek » wt lis 04, 2008 12:31 pm

Dzięki za podpowiedź. Aleksander Rudzki był plutonowym. Mi też wydaje się, że w Równem był raczej obóz przejściowy. Byli tam chyba wszyscy żołnierze polscy, których wtedy zgarnięto z oddziałem mojego dziadka. Jest to wersja najbardziej prawdopodobna, ale interesuje mnie, czy są jakieś relacje na ten temat. Bo wtedy dostajemy do ręki fakty :)
Pozdrawiam
Lech


Maurycy Witkowiak

hmmm...

Post autor: Maurycy Witkowiak » wt lis 04, 2008 3:18 pm

Sowicei badali polskich żołnierzy pod kątem (a nie kontem sierżancie) przydatności dla nowego systemu, ale najbardziej interesowali ich żołnierze niższych sczebli, kórzy za ich sprawą mogli awansować i być potem zalążkiem nowej kadry oficerskiej (vide Karwowski)

bilbek

Co się działo na zamku w Równem?

Post autor: bilbek » śr lis 05, 2008 1:22 pm

Dziękuję za te odpowiedzi. Link do obozów NKWD też bardzo mi pomógł! Dziadek opowiadał, że przez pewien czas pracował przy budowie dróg i został wywieziony na wschód, gdzie był w obozie jenieckim, a zarazem obozie pracy. Ale jakie to było miejsce...? Potem trafił do Tockoje, miejsca formowania Armii Polskiej. Ale trudno to wszystko poskładać ze strzępów wspomnień. Chyba istnieje duże prawdopodobieństwo, że mój dziadek pracował przy Budowie nr 1 NKWD, a stamtąd trafił do Donbasu lub Krzywego Rogu...?
Załączam skan talonu na posiłek. Wiele pamiątek po Aleksandrze Rudzkim ocalało, ale chciałbym to powiązać w historię, która ma ręce i nogi :)
Pozdrawiam!
Lech

Obrazek

ASZ

Post autor: ASZ » sob lis 08, 2008 11:11 am

Przepraszam, ze nie na temat ale dziwnie mi sie to skojarzyło z kartkami na mięso z lat 80 tych. Jeszcze takie posiadam bo wówczas zabrakło towaru w sklepie i musiałem odejść z kwitkiem.

bilbek

Re: Co się działo na zamku w Równem?

Post autor: bilbek » sob lis 08, 2008 1:38 pm

Oj, sierżancie, a ja się rzuciłem na powiadomienie, że jest odpowiedź na moje pytanie na forum :) Nawiasem, dawne kartki żywnościowe są w wielu wypadkach więcej warte niż kiedyś.

Wracając do rzeczy. Bardzo ucieszyłbym się z podania namiarów na informacje o jednostkach wojskowych w kampanii wrześniowej i losach żołnierzy poszczególnych jednostek - na ile było to możliwe do prześledzenia. Np. wiem już, że mój dziadek na 90% był w składzie którejś z jednostek Okręgu Korpusu nr IX (Brześciu nad Bugiem). Pod Lwowem doszło do starcia polskich oddziałów z Wehrmachtem. Gdzie znaleźć informacje o szlaku bojowym wojsk z tego Okręgu...?

Pozdrawiam!
Lech

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 07, 2009 12:51 am

Chodziło ci zapewne o 96 pp rez. - II/96 mob. przez baon KOP " Kleck " , III/96 mob. przez baon KOP " Dawidgródek ", lub 97 pp rez. - I/97 mob. przez baon KOP " Ludwikowo " , czy ścisły sztab i Kwaterę Główną, mobilizowane przez dowództwo brygady KOP " Polesie " , albo szwadron dyonu KD [ ex. szwadron KOP " Kleck " ] - zmobilizowane w OK IX jednostki 38 DPRez. ??.

ODPOWIEDZ