Słowacja

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Zablokowany
Marcex

Słowacja

Post autor: Marcex » sob lis 22, 2008 11:38 pm

Czy Słowacy walczyli z nami(albo inaczej: były jakieś polskie oddziały w miejscach które zdobyli Słowacy?), czy po prostu wkroczyli i przyznali sobie część Polski dla siebie? A może po podbiciu Polski Hitler przyznał Słowacji tę część ziem?

ASZ

Re: Słowacja

Post autor: ASZ » ndz lis 23, 2008 9:58 am

Marcex pisze:Czy Słowacy walczyli z nami(albo inaczej: były jakieś polskie oddziały w miejscach które zdobyli Słowacy?), czy po prostu wkroczyli i przyznali sobie część Polski dla siebie? A może po podbiciu Polski Hitler przyznał Słowacji tę część ziem?
Co do Słowacji to sprawy wyglądają tak:
- w 1938 roku oprócz Zaolzia zagarnęliśmy kawałek terytorium Słowacji.
Według mapy Polski z 1939 roku granica od Rysów została przesunięta na wschód, tak ze ze przebiegała po najwyższych szczytach Tatr Bielskich (Łomnica, Lodowy Szczyt itd).
- w 1939 roku Słowacy walczyli z nami ale bez specjalnej ochoty. Opisał to T.Jurga w Obronie Polski 1939.
- nie wiem czy coś zagarnęli, natomiast na Nowosadeczyznie był przypadek najazdów rabunkowych chłopów słowackich, ale już po agresji niemieckiej na nas w 1939 roku. Bylo to w rejonie Muszyny.

Marcex

Re: Słowacja

Post autor: Marcex » ndz lis 23, 2008 12:55 pm

ASZ pisze:- nie wiem czy coś zagarnęli
Zagarnęli bo widziałem w atlasie do historii. Czyli raczej tą niechętną walką zdobyli te skrawki ziemi?

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pt lis 28, 2008 12:54 pm


Zablokowany