Pierwszy nalot na III Rzeszę w dniu 2.09.1939 r.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
Marcin r.

Pierwszy nalot na III Rzeszę w dniu 2.09.1939 r.

Post autor: Marcin r. » ndz lut 11, 2007 1:01 pm

Witam! To mój pierwszy post na tym forum, więc pozdrawiam wszystkich.

Ostatnio spotkałem się z dwoma wersjami, które mówią, że 2 września odbył się pierwszy nalot na Niemcy. W porządku. Ale co innego w Wikipedii, a co innego w "Wojnie w powietrzu" J. Piekałkiewicza.
Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/PZL-23_Kara%C5%9B

Natomiast wg. "Wojny w powietrzu" pierwszego nalotu na Niemcy dokonał PZL-23 Kraś z 41 Eskadry Rozpoznawczej. Startował on z lotniska polowego w Zdunowie. Dowódcą samolotu był ppor. Malinowski. Osiem 50 kilogramowych bomb padło na urządzenia kolejowe na dworcu w Nidzicy. Samolot przekroczył polską granicę o godz. 9.40, następnie o godz. 11.27 bez poważniejszych zniszczeń (kilka przestrzelin w skrzydle) wylądował na lotnisku w Zdunowie.

Czy może ktoś z Was wie, który nalot był rzeczywiście pierwszy?

MIHEk

Post autor: MIHEk » pt lut 16, 2007 9:16 pm

Oprócz tych dwóch wersji ja czytałem jeszczę o tym, iż nasze "Karasie" jako pierwsze przeprowadziły nalot na terytorium III Rzeszy tj. 2 września na fabrykę amunicji w Oleśnicy :wink:

Bofors

Post autor: Bofors » pn mar 05, 2007 4:43 pm

aja wiem że pierwszy nalot na terytorium rzeszy odbył się z 1 na 2 września wtedy to Karasie zbombardowały fabrykę w Oławie 8)

Bloo

Post autor: Bloo » ndz lut 24, 2008 9:34 pm

Jeśli chodzi o ten temat to polecam książkę o PZL.23 ''Karaś'' Tomasza J. Kopanskiego, gdzie jest to zdarzenie dość dokładnie opisane.

gonczor

Post autor: gonczor » pn lut 25, 2008 11:42 pm

Ja się spotkałem z wersją, że na Oławie. Na drugiej stronie jest już taki temat

marcel1910

Post autor: marcel1910 » czw mar 19, 2009 1:17 pm

W ksiazce Czeslawa Zwolskiego , Historia miasta Radomia" napisane jest ze piloci z radomskiego lotniska na Sadkowie dokonali bombardowania w dniu 2 września terenow kolo Wroclawia, takze polecam tez zajrzeć do tej publikacji

Zośka

Post autor: Zośka » ndz lip 19, 2009 9:54 pm

Jak już Bofors wspominał, że została zbombardowana fabryka w Oławie to dodam że dokonał tego dnia 2 września Karaś typu : PZL.23B z 21 eskadry.

ODPOWIEDZ