Batalion ckm

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
patriota9

Batalion ckm

Post autor: patriota9 » wt gru 30, 2008 9:35 pm

Może wiecie jaki skład zawierał i jaka była struktura organizacyjna batalionu ckm lub batalionu karabinów maszynowych i broni towarzyszącej oraz jego uzbrojenie . Czekam na odpowiedzi .

Tiget

Post autor: Tiget » śr gru 31, 2008 12:01 am

Batalion ckm? Z tego co wiem, to nie było czegoś takiego. Ewentualnie kompania ckm - > http://www.konsola.com.pl/wp39/index.php?page=20

voodoo34

Post autor: voodoo34 » śr gru 31, 2008 2:43 am

Dokładna nazwa tych baonów brzmiała: batalion karabinów maszynowych i broni towarzyszącej. Jednak potocznie przyjęło się stosować nazwę batalion ckm. Etat każdego z baonów przewidywał:
3 x komp. ckm (36 ckm-ów i 6 m 81 mm)
komp. strz. - 3 plutony + sekcja granatników (9 rkm-ów, 3 g 46 mm, 3 kb ppanc.) - z relacji Kpt. Mieczysława Osuchowskiego z 2 pp odnośnie komp. strz. 7 bckm wynika że miała ona 4 ofic., 37 podchorążych i podoficerów, 222 strzelców.
plt. łączności
plt. pionierów
plt. ppanc (3 x 37 mm)
We wrześniu 1939 zamierzano wystawić 7 batalionów tego typu. Z tego
1 bat. ckm - A. "Modlin"
2 bat. ckm - rozdzielono kompaniami w 2 pp "Obrońców Pragi"
3 bat. ckm - był w składzie zgrupowania "Jasiołda" choć miał przydział do A. "Łódź"
4 bat. ckm - A. "Kraków"
5 bat. ckm - A. "Poznań"
6 bat. ckm - A. "Pomorze"
7 bat. ckm - A. "Łódź"

patriota9

Post autor: patriota9 » śr gru 31, 2008 9:53 am

Wielkie dzięki za informacje :D :D :D

macgie29

Post autor: macgie29 » czw sty 01, 2009 2:39 pm

Z tego co ja słyszałem to w skład Armii "Kraków" i Armii "Karpaty" wchodziła kompania ckm "Mikołów" i był też Batalion obrony narodowej o składzie batalionu ckm, który stacjonował w Chorzowie. Jeszcze słyszałem o dwóch innych kompaniach i jednym plutonie w składzie Armii "Kraków". Wiem, że ten pluton bronił jeden z mostów nad Wisłą. Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku.

103

Post autor: 103 » śr sty 14, 2009 4:48 am

2 batalion ckm był przewidziany wg planu do SGO "NAREW"

voodoo34

Post autor: voodoo34 » śr sty 14, 2009 1:04 pm

macgie29 pisze:Z tego co ja słyszałem to w skład Armii "Kraków" i Armii "Karpaty" wchodziła kompania ckm "Mikołów" i był też Batalion obrony narodowej o składzie batalionu ckm, który stacjonował w Chorzowie. Jeszcze słyszałem o dwóch innych kompaniach i jednym plutonie w składzie Armii "Kraków". Wiem, że ten pluton bronił jeden z mostów nad Wisłą. Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku.
Nie kompania, a batalion "Mikołów". Nie był to batalion ckm tylko forteczny (przed wojną stosowano też określenie specjalny). Struktura i wyposażenie tego rodzaju oddziałów zależała od ilości obsadzanych obiektów fortyfikacyjnych. Np. wspomniany baon miał aż 33 oficerów i 2600 podoficerów i szeregowców co właściwie przedstawiało siłę pułku. W dniu wybuchu wojny składał się z trzech kompanii ciężkich karabinów maszynowych , jednej kompanii strzeleckiej, kompanii sztabowej, oraz 2 plutonów artylerii pozycyjnej (działa w tradytorach) nr. 57 i 58 i 2 armaty polowe 75 mm. Baon ON "Chorzów" był de facto też baonem fortecznym.
Co się tyczy kompani to były to kompania forteczna "Niezdara", kompania forteczna "Węgierska Górka", kompania forteczna "Jeleśnia" i Samodzielny Pluton Forteczny „Krzyżowa”.

evanger

Post autor: evanger » śr sty 14, 2009 4:30 pm

http://www.konsola.com.pl/wp39/index.php?page=107

Na samym dole strony, jest opisany skład Grupy Fortecznej OWŚ.
A więc:
-IV bat. specjalny 11pp
-6 komp. spec. 11 pp (de facto batalion)
-IV bat. spec. 75 pp
-IV bat. spec 73 pp
Powyższe jednostki stanowiły obsadę fortyfikacji śląskich w czasie pokoju,
i były mobilizowane przez pułki 23DP. Dodatkowo w czasie wojny:
-bat. ON typu S "Chorzów"
-bat. fort. "Mikołó" (mobilizowany przez KOP) w miarę rozbudowy fortyfikacji
planowano rozbudowę do rozmiarów pułku...

LESZEK

Post autor: LESZEK » sob sty 17, 2009 5:56 pm

Tiget pisze:Batalion ckm? Z tego co wiem, to nie było czegoś takiego. Ewentualnie kompania ckm - > http://www.konsola.com.pl/wp39/index.php?page=20
No...akurat. Były bataliony ckm w WP. Skład ( tak z grubsza ) :
- 3 x kompania ckm
- kompania strzelecka
- pluton ppanc. ( działka 37 mm Boforsa ).
- pl. pionierów
- pl. łączności
Etatowe wyposażenie w broń zespołową to: 36 ckm, 9-11 rkm, 3 granatniki 46 mm, 6 moździerzy 81 mm, 3 kb ppanc. wz35.

Batalionów owych zmobilizować miano 7 i tyleż zmobilizowano.
5-ty baon ckm był w składzie Armii Poznań, 6-ty w Armii Pomorze, 7-y w Łódź, 4-ty w Kraków, 1-y Modlin, 2-i SGO Narew ( ostatecznie Warszawa), 3-ci w SGO Polesie ( miał chyba być w A. Łódź ).
Batalionów ckm nie należy mylić ze specjalnymi batalionami czy kompaniami fortecznymi ckm, bo skład tychże był różny ( w zależności od umocnień i bronionego odcinka ) i raczej nie nadawały się do walki w polu.
Tyle.
Tako rzecze Konstankiewicz i każda monografia poświęcona Wrześniowi bądź walkom poszczególnych armii WP w 1939.


Sorry...widzę, że powtórzyłem niemalże to samo , co voodoo. Tak to jest jak nie czyta się wszystkich postów...Ale już nie będę tego usuwał.

ODPOWIEDZ