Katyń jako zemsta Stalina za klęskę Konarmii.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 14, 2009 1:32 pm

Chyba chodzi Ci o Józefa Czapskiego, rtm. rez. 8 p. uł. , jeńca Starobielska ? . Akurat śp. ks. Zdzisław Peszkowski w 1939 r. był podchorążym...

W związku z kilkakrotnymi konferencjami NKWD i Sipo [ m. in. w Zakopanem ] -istnieje teza [ OIDP, wysunął ją śp. Jerzy Łojek ], że NKWD proponował stronie niemieckiej, że przekaże im naszych oficerów z Kozielska i Starobielska. Ci nie chcieli się zgodzić, motywując to przepełnieniem swoich oflagów, nieświadomie dając przyzwolenie NKWD na rozstrzelanie jeńców.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob lut 14, 2009 2:06 pm

Faktycznie o Zdzisława Peszkowskiego, powiernika Berlinga. Przepraszam za pomyłkę, raz się zaczytałem o nim i pisało "rotmistrz". Księdzem został nieco póżniej tak jak i rotmistrzem. Chodzi mi o to że dość często tych którzy przeżyli Katyń traktuje się jak zdrajców. No chyba że wykazali się "patriotyzmem" i do kraju po wojnie nie wrócili.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » sob lut 14, 2009 4:46 pm

Horus pisze:[...] Chodzi mi o to że dość często tych którzy przeżyli Katyń traktuje się jak zdrajców. No chyba że wykazali się "patriotyzmem" i do kraju po wojnie nie wrócili.
Tak się składa, że akurat ja jestem daleki od wyciągania skrajnych i pochopnych wniosków. Często w takich ocenach zapominany jest udział oprawców sowieckich w powstaniu takich czy innych opinii o żołnierzach WP, których losem kierowli wg racji własnego państwa. W tym wypadku ZSRR.

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 14, 2009 9:48 pm

Mówiąc ściślej- raczej Rosji, niż ZSRR. Niejaki Wasilij Błochin http://pl.wikipedia.org/wiki/Wasilij_B%C5%82ochin i jego współpracownicy z NKWD, wyznaczeni do likwidacji naszych oficerów i policjantów, byli to prawie wyłącznie Rosjanie i działali zapewne ich zdaniem w interesie narodu rosyjskiego. A w tym interesie, począwszy od cara Aleksego Michajłowicza Romanowa [ wojna lat 1654- 1655 ] , leży wzięcie nas za twarz i podbicie, niestety.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » sob lut 14, 2009 10:59 pm

[quote="flugzeug30"] byli to prawie wyłącznie Rosjanie i działali zapewne ich zdaniem w interesie narodu rosyjskiego. [/quote]
Co prawda nie miałem się wtrącać do polskiego myślenia,
ale wymień proszę ludzi i narodowość osób odpowiedzialnych za Katyń..
Ja tam niewielu Rosjan znalazłem..
Józef Stalin - Gruzin...w połowie

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » ndz lut 15, 2009 12:10 pm

marlog pisze: Co prawda nie miałem się wtrącać do polskiego myślenia,
ale wymień proszę ludzi i narodowość osób odpowiedzialnych za Katyń..
Ja tam niewielu Rosjan znalazłem..
Józef Stalin - Gruzin...w połowie
Właściwie idąc polskim tokiem myślenia, mówiąc o odpowiedzialności za Katyń (i jemu podobne miejsca) względem ZSRR - Rosji Sowieckiej - Rosji, zasadniczo blędu w sprecyzowaniu wypowiedzi nie popełniamy. I tak wszystkie drogi prowadzą do Moskwy...

Witaj marlog :) .

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » ndz lut 15, 2009 5:24 pm

marlog pisze: byli to prawie wyłącznie Rosjanie i działali zapewne ich zdaniem w interesie narodu rosyjskiego. Co prawda nie miałem się wtrącać do polskiego myślenia,
ale wymień proszę ludzi i narodowość osób odpowiedzialnych za Katyń..
Ja tam niewielu Rosjan znalazłem..
Józef Stalin - Gruzin...w połowie
Tak, to prawda- Stalin, Beria, Mechlis [ szef Zarządu Politycznego RKKA ], Siemion Timoszenko [ Ukrainiec ] jako żywo Rosjanami nie byli.
Niemniej wykonawcy- Wasilij Pietrowicz Zarubin, Piotr Karpowicz Soprunienko, wyżej wzmiankowany Wasilij Błochin [ kat naszych policjantów z Ostaszkowa ], Timofiej Kuprij [ kat z Charkowa ], Dmitrij Tokariew i inni - byli to jak najbardziej Rosjanie. Ekipa przeznaczona do likwidacji naszych ludzi składała się prawie wyłącznie z Rosjan, gdyż ci byli w zasadzie najlojalniejsi.

Dopóki obecna Rosja będzie traktować ZSRR jako szczytowy etap rosyjskiej państwowości, nie będzie możliwe pełne oświetlenie sprawy Katynia i innych stalinowskich zbrodni.

ODPOWIEDZ