Hyde Park

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
LESZEK

Post autor: LESZEK » czw mar 26, 2009 5:31 pm

Horus pisze: Mogę Tobie przytoczyć parę nazwisk z tytułami profesorów, którzy napisali, że zbrodnię katyńską popełnili Niemcy. Czy jakiś mało r
No cóż, historie tworzą historycy, nie ludzie. Piłsudski też powiedział że historia służy temu kto więcej zapłaci. Pytanie testowe do LESZKA: drugą Wojnę Punicką rozpoczęła Kartagina czy Rzym? Niedawno przeczytałem o tym parę pozycji (nie w necie) i spotkałem się z dwiema wersjami. Każdy autor udowadnia że było tak jak pisze. Oczywiście najpopularniejsza jest wersja że wojnę rozpoczęła Kartagina ponieważ ujęła się za swoim sprzymierzeńcem którego zaatakował Rzym (chodzi o rzeż w Sagunt). Inni że były jeszcze inne przyczyny wojny. Na stwierdzeniu "inne", się kończy. Chciałbym wiedzieć jakie "inne". Niestety fotokopii dokumentów z tego okresu nie odnalazłem :D
Zadaniem każdego historyka powinno być dążenia do prawdy. Niestety często dzieje się tak, że interpretacja dziejów słuzy doraźnym lub długofalowym celom politycznym. Niestety nic na to nie poradzimy, tacy sa ludzie. Na domiar tego pojawiają się jeszcze historycy-amatorzy, którzy bardzo skutecznie uprawiaja historio-propagandę, bo chociaż bzdury głoszą, to sami gorąco w nie wierzą. Dlatego np. spotkamy się z takim absurdalnym stwierdzeniem, że Polsce wolność po PWS "darowali" bolszewicy, no...bo przecież anulowali traktaty rozbiorowe :lol: . Nie skonfrontuje taki wydarzeń z innymi źródłami, nie zbada całego kontekstu wydarzeń, poda wybiórczo fakty i wali farmazony. Albo z niewiedzy, albo celowo uprawiając w czyimś interesie właśnie propagandę historyczną ( czyli łże ).

strabek

Post autor: strabek » czw mar 26, 2009 6:10 pm

Witam mam pytanko czy to okienko na stronie głównej nie pamiętam jak się nazywało, ale pokazywało najaktywniejsze tematy na forum. Zostało chwilowo zamknięte czy usunięte na stałe? Było to ciekawe rozwiązanie ułatwiające korzystanie z forum.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » czw mar 26, 2009 7:30 pm

LESZEK pisze: Dlatego np. spotkamy się z takim absurdalnym stwierdzeniem, że Polsce wolność po PWS "darowali" bolszewicy, no...bo przecież anulowali traktaty rozbiorowe :lol: .
I tu kolejne pytanie. Anulowali traktaty rozbiorowe czy nie? Tym razem chodzi mi tylko o sam fakt-tak czy nie, intencje pomińmy. Oczywiście w świetle wydarzeń po PWS samo w sobie pozostaje bez znaczenia. Ale tak samo można powiedzieć o nieuznaniu przez Turcję wymazania Polski z mapy świata, " Turek ty się nie wygłupiaj, nie masz na to wpływu więc siedż cicho". Teraz pytanie " co by, gdyby". A gdyby po PWS Niemcy i Austria twardo obstawały przy tym że ziemie należące niegdyś do tzw. Polski, się im prawnie należą, na co maja dokumenty, i nie pozwolą na ich terenach tworzyć nowych państw. Jaki wtedy miałoby wpływ na odzyskanie niepodległości anulowanie traktatów przez jednego z zaborców. Jest obecnie podobna sprawa w Warszawie. Proszę bez unoszenia się, tylko pytam.

qrak

Post autor: qrak » czw mar 26, 2009 8:11 pm

Mogli obstawać. I co z tego? Na ziemiach Królestwa i Galicji tworzyły się oddolnie polskie struktury administracyjne i wojskowe. Metodą faktów dokonanych Polska "wybiła" się na mapy. Jeszcze nie wiadomo było o niej nic poza tym, że jest i będzie.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » czw mar 26, 2009 11:40 pm

qrak pisze:Mogli obstawać. I co z tego? Na ziemiach Królestwa i Galicji tworzyły się oddolnie polskie struktury administracyjne i wojskowe. Metodą faktów dokonanych Polska "wybiła" się na mapy. Jeszcze nie wiadomo było o niej nic poza tym, że jest i będzie.
Można porównać to z Ukrainą,też mieli struktury administracyjne, wojskowe i kwity od przegranych(Brześć) w pierwszej wojnie...
Kwity zostały anulowane, wojska przegranych musiały się wycofać do granic z 1.08.1914...

qrak

Post autor: qrak » pt mar 27, 2009 1:35 am

Powstały nawet dwie państwowości ukraińskie. Obie zniknęły z mapy za sprawą niesienia rewolucji z Rosji na zachód, przez tych samych bolszewików, którzy wcześniej "dali" Polsce wolność :?
wojska przegranych musiały się wycofać do granic z 1.08.1914.
Nie bardzo to rozumiem? Czyje wojska, skąd cofały się do granic sprzed wojny?

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt mar 27, 2009 2:04 pm

qrak pisze:

Nie bardzo to rozumiem? Czyje wojska, skąd cofały się do granic sprzed wojny?
I wojna można w skrócie napisać pomiędzy Ententą, do której należały między innymi Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy (od 1915), Stany Zjednoczone (od 1917) a Państwami Centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię..
W dniu 11. 11.1918 podpisana została kapitulacja Państw centralnych i jednym z warunków było wycofanie się do własnych granic z i podano datę 1.8.1914.
W tym czasie wojska Niemieckie były np. na terenie ówczesnej Ukrainy czy Polski..

Egon

Post autor: Egon » pt mar 27, 2009 9:10 pm

Tak sobie przeczytałem cały ten wątek.
I powiem wam, że mi się zrobiło strasznie smutno.
My na co dzień zapominamy, że II wojna światowa była tak niedawno to tylko 70 lat od dziś. Wydawać by się mogło że to tak dawno, a tu tymczasem widać, że potomkowie "tamtych" ludzi którzy z takim entuzjazmem niszczyli nasz naród cały czas myślą podobnie.
Teraz po latach wyciągają ręce z powrotem ku nam, jak to pięknie jeden z przedmówców stwierdził mają żądania, a żądania silniejszego należy spełniać. Tak przynajmniej rozumuje on historię.
Należy się tylko obawiać co się stanie jeśli władze przejmie ktoś o ich poglądach. Niby wiadomo że to już nie to samo, że to się nie powtórzy ale do licha przecież dzisiejsi Niemcy to potomkowie "tamtych" jak to pięknie piszą hitlerowców. Bo najlepiej żeby zapomnieć że to byli Niemcy.
Stąd pewnie co i raz pojawiające się w mediach informacje o "polskich obozach" (ostatnio nawet w niemieckich gazetach). Do czego to zmierza? Smutne po prostu smutne.
A apropo wypędzonych to zastanawiam się co by było gdyby rząd Polski popierał roszczenia wypędzonych z Lwowa i okolic, zachodniej części Wołynia, Grodna, Wilna. Dopiero dopadła by nas krytyka wszystkich i to nie tylko sąsiadów.
Marlogu Polska odzyskała Mazury, Śląsk, Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską nie dlatego ze sama tego chciała , tak ustalono w Jałcie. A za tą sytuacje sami Niemcy ponoszą winę bo to nikt inny tylko oni sami rozpoczeli wojnę. Zbrodnia i kara. My zresztą też ponieśliśmy karę, straciliśmy miliony ludzi i zmieniono granicę naszego kraju. I to możan powiedzieć kara bez winy (ale tak bywa w tym rejonie Europy).
I mam jeszcze pytanie do Ciebie osobiście Marlogu jako "wypędzony" pewnie będziesz mógł mi odpowiedzieć. Czy takim samym sentymentem jak tereny Polski są darzone przez "wypędzonych" ziemie obwodu kaliningradzkiego? Pytam z ciekawości, bo nigdy nie słyszałem o tym? Może mi to uciekło po prostu.
Pozdrawiam forumowiczów.

ASZ

Post autor: ASZ » pt mar 27, 2009 10:54 pm

Do Marloga
Pomyślałem sobie ze ta dziwna polityka niemiecka polegająca na:
- bezgranicznej miłości do Rosji gdzie: planuje się super drogi Rurociąg Północny i nie się nie mówi u wypędzonych z Prusach Wsch. o odpowiedzialności Rosji za ten stan rzeczy.
- podszczypywaniu nas przy pomocy E.Steinbach (Czechow przez Niemców sudeckich).
idzie nam na korzyść bo:
- stajemy się mimowolnym liderem w tym rejonie dla państw takich jak Czechy, Słowacja czy Nadbałtyckie przestraszonych kontaktami Niemcy-Rosja)
- przez plany rurociągu północnego popychana jest Ukraina i Białoruś w nasze objęcia. Gdy nie daj Boże zostanie on ukończony to skończy sie przesył ropy i gazu z Rosji przez te kraje i zostanie połączenie przez nas (port północny plus gazoport w Świnoujściu ew. EU).
Oby tak dalej Marlogu, możesz sobie wypisywać rożne rzeczy ale i tak to nie będzie miało znaczenia za jakis czas.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt mar 27, 2009 11:28 pm

Ja piszę w trosce o was , nie wiem dlaczego jestem nieustannie przez niektórych kopany..
Jestem wychowany w rodzinie na Warmii, łatwo rozróżnić to od Mazurów,bo Warmia została w czasie I rozbioru włączona do Niemiec..
Zawsze gdy Rosjanie dogadywali się z Niemcami płaciła za to Polska..
Tylko różnica,między Rosjanami a Niemcami była taka,że Rosjanie traktowali
Polaków prawie tak samo jak swoich obywatli..
Niemcy co najmniej i stopień niżej..
To Polacy w Niemczech w czasie II wojny światowej byli pierwszym Narodem zmuszonym do noszenia plakietki z literą "P"..
Nie wiem czy nie mówi się o tym,że po II wojnie światowej zniknęło jedno państwo z mapy..
Wcześniej czy później Niemcy o tym sobie przypomną....
Oczywiście przy silnej Rosji można było o tym nie pamiętać,ale gdy sytuacja jest inna..
Myślicie,że straszę czy żartuję...
Były w Szczecinie wybory symboliczne burmistrza tysiąclecia...
sprawdźcie kto wygrał wybory...
Podałem wam jak wyglądała sytuacja po I wojnie światowej, jak to zastał Piłsudski..
Musiał,przerobić marionetkowy Rząd (Radę Regencyjną) i Polnische Wehrmacht na Polskie siły Zbrojne by nie musieli się rozbroić,uporządkować wszystko,
prosić o uznanie Polski przez inne kraje...
I wtedy przyjeżdżają na gotowe "wypasione" mądre chłopaki .
Zrobiłeś swoje możesz odejść...
Dlatego te późniejsze błędy Marszałka..
Do dzisiaj nic się nie zmieniło,
kto dokonał zmian z komunizmu na obecny stan, i gdzie ci walczący- wypasione chłopaki mają wszystko...
Ale to moja opinia .....
Chyba jednak sobie przerwę zrobię..
bo ja jako jedyny muszę kwity na wszystko pokazywać..
a jak pokarzę to nie te..
Ostatnio napisałem,"dlaczego nie lubicie Rosjan bo przecież oni nawet nie brali udziału w I rozbiorze",..
to dyskusja szła o o rozbiór a nie o jawną nienawiść do Rosjan..
:-)

ODPOWIEDZ