Mundur i dystynkcje z I WŚ

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
ODPOWIEDZ
MagdaGrzebalkowska

Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: MagdaGrzebalkowska » wt sty 29, 2013 4:15 pm

Szanowni Panstwo, szukam pomocy w opisaniu/okresleniu munduru pewnego czlowieka, ktory sluzyl w armii Hallera. Mam jego dwa zdjecia,na ktorych mundury dosc sie roznia od siebie moze Panstwo moglibyscie mi pomoc? Chetnie przesle zdjecia pod wskazany adres email, bo sa za duze, zeby je tu wrzucic
Pozdrawiam Magdalena Grzebalkowska

seth

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: seth » śr sty 30, 2013 8:02 pm

Może lepiej będzie jak zamieścisz zdjęcia na forum ?

MagdaGrzebalkowska

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: MagdaGrzebalkowska » czw sty 31, 2013 3:43 pm

Sprobuje, ale nie umiem zmniejszac :)

MagdaGrzebalkowska

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: MagdaGrzebalkowska » czw sty 31, 2013 4:12 pm

Mam nadzieje, ze sie udalo. Znalazlam 4 zdjecia tego czlowieka. Na trzech ma mundur raczej polski, na jednym (zamieszcze w nastepnym wpisie) stoi w szynelu i nie jest to raczej polskie umundurowanie.
Wiem o nim tyle, ze urodzil sie w 1887 roku, mieszkal w Sanoku a wiec byl poddanym c.k. i byl hallerczykiem. Ale wczesniej zostal pewnie powolany do armii c.k. Moze byl c.k. dezerterem? :)) Wiem jeszcze ze w czasie wojny byl w sanatorium w Prowansji, wiec moze byl ranny? Nazywal sie Mateusz Beksinski.
Bardzo prosze o pomoc, w ustaleniu co to za mundury i stopnie wojskowe? Dzieki Magda
Załączniki
sisisis.jpg
prarrax.jpg
IMG_1212112222.jpg

MagdaGrzebalkowska

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: MagdaGrzebalkowska » czw sty 31, 2013 4:13 pm

I ostatni mundur Mateusza B.
Załączniki
huhuhuhu.jpg

seth

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: seth » pt lut 01, 2013 3:38 pm

Piękne zdjęcia żołnierza armii generała Hallera, tzw. "Błękitnej Armii" . Mundur francuski, na pagonach orzeł w czerwonym owalu. Na rogatywce belka, czyli podporucznik. Na kołnierzu trąbka, oznaczenie oddziału strzelców (piechota)

Szczegóły o Błękitnej Armii;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Polska_we_Francji


Dodam, że na pierwszym zdjęciu jest w stopniu porucznika (dwie gwiazdki na rogatywce)

MagdaGrzebalkowska

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: MagdaGrzebalkowska » pt lut 01, 2013 3:57 pm

Wielkie dzieki, ale czy na ostatnim zdjeciu, w tym plaszczu, tez jest w mundurze hallerczyka? Pozdrawiam Magda

seth

Re: Mundur i dystynkcje z I WŚ

Post autor: seth » sob lut 02, 2013 6:14 pm

Mundur francuski typowy dla żołnierzy oddziałów gen. Hallera. Wypada mi tylko pogratulować przodka, jak i zachowanych zdjęć.

ODPOWIEDZ