karabin przeciwpancerny

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Kozioł

Post autor: Kozioł » śr maja 09, 2007 4:45 pm

Co do pociągu pancernego to słyszałem(albo czytałem) że w trakcie zajmowania Zaolzia ostrzelaliśmy niemiecki pociąg pancerny który przekroczył linie demarkacyjną między terenami Sudetenlandu a Zaolziem. Postaram się znaleźć jakieś dokładniejsze informacje.

adamo

Post autor: adamo » śr maja 09, 2007 5:45 pm

właśnie o to mi chodziło ale nie wiedziałem zbyt wiele o tym zdarzeniu.

MarcinG

Post autor: MarcinG » śr paź 03, 2007 9:43 pm

Pod tym linkiem http://pl.youtube.com/watch?v=WpZ7C44qRtQ Wołoszański fajnie opowiada o Urze.

Bloo

Post autor: Bloo » ndz lis 04, 2007 9:05 pm

Za granicą polskie uzbrojenie jest niemalże zapomniane w tym karabin przeciwpancerny UR. Moim zdaniem to była dobra broń przeciwko lekkim czołgom wroga.Jest to najlepszy karabin ppanc. z II wojny światowej. Częściej wspomną ci brytyjskiego Boysa w zagranicznych filmach o uzbrojeniu z II WŚ . Dlaczego uważam karabin ppanc UR wz.35 za najlepszą broń w swojej kategorii?
Przewyższał zagraniczne konstrukcje tego typu : niemieckiego PzB 39 , brytyjskiego Boysa, radzieckiego PTRD.
PzB 39: był bronią niezbyt udaną, jednostrzałową i skuteczną tylko wobec bardzo lekkich pancerzy
PTRD: był jednostrzałowy i ciężko go się ładowało,trzeba było uważać, gdzie się celowało.
Boys:łamał nie tylko pancerze lecz także obojczyki :) .Miał on typowy dla siebie odrzut.
Karabin ppanc wz.35 UR:miał rozwiązane wszystkie te problemy. 8)

Bothrites

Post autor: Bothrites » wt lis 06, 2007 12:40 am

W muzeum w Koblencji widziałem zdjęcie transportera SdKfz 251 z 1940 r. uzbrojonego w k.ppanc. UR.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » sob gru 01, 2007 11:47 am

Von Slavek pisze:andrzeju jest to bronie powszechnie znana tak jak Łoś i 7TP :D ,a i jest to karabin ppanc nie rusznica, a skrót UR pochodzi od Urugwaju, ale co ja będę o nim opowiadał więcej znajdziesz tutaj
http://www.iirp.prv.pl/piechota/karabin ... y_KbUr.htm
Pozwolę sobie na dorzucenie małej cegiełki do strony IIRP, której współtwórcą jest Von Slavek. Do spisu placówek muzealnych posiadających w swych zbiorach Ur-y można dodać Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Małe, wręcz kameralne muzeum, ale widziałem tam chyba dwa egzemplarze.

Seweryn

Post autor: Seweryn » sob gru 15, 2007 4:13 pm

Z zachowanych dokumentów wynika że do sierpnia 1939 dostarczono ok 3500 egzemplazry UR-a z zamówionych 7610.Analiza numerów seryjnych zachowanych egzemplarzy karabinu i luf pozwala jednak przypuszczać że w rzeczywistości zamówienie zrealizowano w całości.Do jednostek karabin trafił między lipcem a sierpniem 1939r. w zamkniętych skrzyniach oznaczonych napisem że wewnątrz znajduje się sprzęt mierniczy.W trakcie walk broń znalazła się na stanie 40 pułków piechoty i 35 pułków kawalerii, posiadających czasami broń w liczbie ponadetatowej.

WojciechWW

Eksport

Post autor: WojciechWW » ndz mar 16, 2008 10:53 am

Z moich informacji wynika, że Polacy Kb Ur. "Urugwaj" produkowali głównie w celach eksportowych, natomiast podczas kampanii wrześniowej na uzbrojeniu było ich zaledwie 600

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: Eksport

Post autor: Jagmin » ndz mar 16, 2008 10:56 am

WojciechWW pisze:Z moich informacji wynika, że Polacy Kb Ur. "Urugwaj" produkowali głównie w celach eksportowych, natomiast podczas kampanii wrześniowej na uzbrojeniu było ich zaledwie 600
Błędne informacje.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » ndz mar 16, 2008 11:27 am

Ur. powstal z rozwiniecia niemieckiego (austriackiego?) karabinu mysliwskiego. Dlaczego nie probowano wykarzystac go jako dodatkowe uzbrojenie samochodow pancernych? Skuteczny zasieg do celow opancerzonych niebyl mniejszy od dzialka 37mm bedacego na ich uzbrojeniu.

ODPOWIEDZ