karabin przeciwpancerny

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
ODPOWIEDZ
andrzej

karabin przeciwpancerny

Post autor: andrzej » pn kwie 09, 2007 10:16 am

Brygada Wołyńska na swoim wyposażeniu miała karabiny przeciwpancerne URG - taki miały skrót. Trudno określić stan wyprodukowanej tej broni ile miało wojsko Polskie. Nie wszystkie oddziały je posiadały. Czy oprócz tej broni były rusznice przeciwpancerne?

Opis: Karabin przeciwpancerny Ur. wz. 35

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pn kwie 09, 2007 2:09 pm

Nie było poza karabinami przeciwpancernymi wz.35 żadnej innej podręcznej broni ppanc w armii polskiej, słyszałem jednak o pracach które prowadzono nad rozwinięciem tego karabinu o większym kalibrze odpowiednio wersje 10 mm i 13 mm (czy jakoś tak).

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn kwie 09, 2007 5:56 pm

Nie spotkałem się z terminem URG. Ur owszem. Nie żebym szukał dziury w całym, ale karabinek może byc sportowy albo samopowtarzalny, zaś jak już przeciwpancerny to karabin czy rusznica (to w odniesieniu do innych od Ur-a broni).

andrzej

Post autor: andrzej » pn kwie 09, 2007 6:44 pm

O tej broni wspomiał Bogusław Wołoszański w sensacjach XX wieku. kaliber miał 7 mm a dlugośc lufy ponad 1000 mm.. W wygladzie przypominał strzelbe długo lufową

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pn kwie 09, 2007 11:20 pm

andrzeju jest to bronie powszechnie znana tak jak Łoś i 7TP :D ,a i jest to karabin ppanc nie rusznica, a skrót UR pochodzi od Urugwaju, ale co ja będę o nim opowiadał więcej znajdziesz tutaj
http://www.iirp.prv.pl/piechota/karabin ... y_KbUr.htm

andrzej

Post autor: andrzej » pn kwie 09, 2007 11:38 pm

Jęzeli nie było broni przeciw pancernej to z braku sprzetu walczono z czołgami butelkami benzyny nie wiem na ile to była skuteczna metoda zwalczania czołgów przeciwnika raczej nie wielka

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » wt kwie 10, 2007 7:39 am

Koktajle mołotowa czyli "butelki z benzyną" były skuteczne, ale w pewnych okolicznościach - na jaką odległość można miotać butelki? Sprawdzą się w lesie, w walce miejskiej, ale nie bardzo na odkrytej przestrzeni. Wspomniany Ur miał kaliber 7,92 jak mauser (nie znam żadnej broni o kalibrze 7mm), zaś informacje na jego temat znajdują się chyba na każdej stronie dotyczącej "września" czy Wojska Polskiego, m.in. na stronie wskazanej przez Von Slavka czy nie szukając daleko www.1939.pl.

andrzej

Post autor: andrzej » wt kwie 10, 2007 9:43 am

Rosajnie opracowali bron podobna do UR tyle ze strzelano z niej do gąsić czołgów. Pokazana była w filmie do ,,Ostatniej kropli krwi"

Kozioł

Post autor: Kozioł » wt kwie 10, 2007 1:20 pm

Radziecki 14,5-mm PTRD powstał w 1941r. i należy go raczej określić jako rusznicę a nie karabin ppanc., był przeznaczony do niszczenia lekkich czołgów, samochodów pancernych, ewentualnie do unieszkodliwiania stanowisk dział(pocisk po trafieniu w osłonę działa zachowywał się jak nabój z Ur-a tj. rozpryskiwał się wraz z wybitymi fragmentami osłony i ranił obsługę), co do strzelania w gąsienice czołgów to wydaje mi się to fikcją literacką.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » wt kwie 10, 2007 4:24 pm

Ale powiedzcie mi co to ma do kb ppanc wz.35 :?:

ODPOWIEDZ