Działko 37 Boforsa

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
adamo

Post autor: adamo » śr maja 09, 2007 8:28 pm

trudno się nie zgodzić. jest jedno "ale". gdyby Niemcy rozpoczęły wojnę później to prawdopodobnie skupiliby się na produkcji czołgów pzkpfw 3 i 4 bo nie mieliby potrzeby konstruować lepszych czołgów bo i tak byłyby wówczas najlepsze.

pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » śr maja 09, 2007 8:44 pm

Czy ja wiem. Wydaje mi się, że już wtedy wchodziłyby do służby Pantery, bo już na początku lat 40. pzkfp III i IV byłyby wyprzedzane chociażby przez nasz 14TP. a więc w takim wypadku neizbędne byłoby posiadanie działa p-panc o większym kalibrze niż tylko 37mm.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » śr maja 09, 2007 9:02 pm

Jeżeli mowa o 47mmwz.39 i jej celności, to na próbnych strzelaniach wypadła 2x lepiej niż Bofors. Natomiast nie jestem pewien czy można ją nazwać starachowicką, nie wiem gdzie była opracowana i nie wiem gdzie planowano jej produkcję.

pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » śr maja 09, 2007 9:36 pm

a więc tak jak mówiłem ta armata kal. 47mm byłaby w późniejszym czasie znacznie częściej używana niż Bofors kal37, i pewnie miała by większy zasięg i oczywiście skuteczność. Może ta armata była konstruowana w oparciu o świetnego Boforsa wz.36??

Kozioł

Post autor: Kozioł » śr maja 09, 2007 9:45 pm

Piszę Starachowicka ponieważ lufę do niej opracowano w Towarzystwie Starachowickich Zakładów Górniczych, z tego co wiem była to konstrukcja całkowicie nowa, chociaż niektóre elementy mogły oczywiście być wzorowane na rozwiązaniach z Boforsa.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » śr maja 09, 2007 10:20 pm

Jakie masz źródła na jej temat - ja mam Artylerię Lądową Pataja i artykuł z Młodego Technika.

adamo

Post autor: adamo » czw maja 10, 2007 8:25 pm

Wydaje mi się, że już wtedy wchodziłyby do służby Pantery, bo już na początku lat 40. pzkfp III i IV byłyby wyprzedzane chociażby przez nasz 14TP.
pantery powstały dlatego że na froncie wschodnim pojawiły się t-34

pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » czw maja 10, 2007 9:47 pm

No tak, ale po upływie kilku lat, zakładając, że wojna wybuchłaby dopiero w 1942, to Niemcy musiałyby pracować nad nowocześniejszymi konstrukcjami niż pzkpf III i IV, bo w przeciwnym wypadku zostaliby zwyczajnie w tyle, być może nawet za Polską, w której powstałby czołg 14TP, a Pantera to chyba zdaje mi się, że powstała wcześniej niz T 34, chyba nawet Tygrys był wcześniejszą konstrukcją, ale mogę się oczywiście mylić.

Kozioł

Post autor: Kozioł » czw maja 10, 2007 10:10 pm

Jakie masz źródła na jej temat - ja mam Artylerię Lądową Pataja i artykuł z Młodego Technika.
Niestety nie posiadam literatury w której pojawiałyby się szersze informacje na temat tego działa, informacje o miejscu konstrukcji lufy odnalazłem tutaj: http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/w ... ppanc.html Autor strony powołuje się na artykuł z „Młodego Technika”, jeżeli możesz prosiłbym o przesłanie mi posiadanego przez Ciebie artykułu. Co do Pantery to powstała ona w roku 1942 a weszła do użycia rok później Tygrys powstał w tym samym mniej więcej czasie podczas gdy pierwsze projekty T 34 pojawiły się w 1939.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pt maja 11, 2007 8:02 am

Rzeczywiście, jest o lufie, nie pamiętałem tego. Artykuł w MT pokrywa się chyba całkowicie z tym co na stronie, ale bez gdybania o przezbrojeniu 7TP - jeszcze sprawdzę, natomiast Pataj podaje jeszcze zdolniśc przebicia płyt pancernych 60mm z 900m (co zdaje się potwierdzać parametry z MT).

ODPOWIEDZ