Strona 1 z 5

Umundurowanie i wyposażenie WP

: czw kwie 26, 2007 8:33 pm
autor: mannercheim
W galeri tej strony można zobaczyć maszerujących polskich żołnierzy mam pytanie czy chełmy amerykańskie były oparte na polskich ponieważ są bardzo podobne i czy ktoś wie coś o mudurach i wposażeniu żołnierzy polskich ?

: pt kwie 27, 2007 6:40 pm
autor: pułkownik Filipkowicz
Wątpie czy hełmy polskie były oparte na amerykańskich lub odwrotnie. Hełmy polskie są dość podobne do ówczesnych hełmów radzieckich , więc może na nich właśnie były wzorowane, przynajmniej jeśli chodzi o piechotę. A co do naszej kawalerii to już inna sprawa. Kawalerzyści polscy nosili hełmy typu francuskiego ("adrian") z charakterystycznym "garbem" na hełmie, (sam ma taki oryginalny hełm bo kupiłem go niedawno, mam tez np.: polski i niemiecki pojemnik na maskę przeciwgazową, manierki, szablę wz. 1921/1922 ) itp. więc troche wiem o wyposażeniu polskiego wojska w kampanii wrzesniowej. Zresztą jak zajrzysz na allegro to często są repliki mundurów piechoty i kawalerii renomowanej firmy hero, poza tym sa tam oczywiście oryginalne hełmy. Jeśli masz jakieś pytania do wal śmiało a ja postaram się odpowiedzieć.

: pt kwie 27, 2007 7:53 pm
autor: mannercheim
bo kolega ma repliki chełmów polskiego i amerykańskiego stąd to porównanie a co do wyposażenia chlebaki na granaty były podobne do niemieckich ale nie jestem pewien

: pt kwie 27, 2007 8:01 pm
autor: pułkownik Filipkowicz
Tak, chlebaki były bardzo podobne do niemieckich myśle że wynikało to po prostu z wygody i jakiegoś "uniwersalnego wzoru", bo radzieckie też przyppominały polskie, pojemniki na maski przeciwgazowe, polski i niemiecki są równiez bardzo podobne

: pn kwie 30, 2007 10:53 am
autor: Von Slavek
Czy ja wiem czy polski hełm był podobny do ówczesnego hełmu radzieckiego , popatrz jak wyglądał hełm wz.36 bardziej przypominał nasz wz.28, jedyny hełm w armiach przedwojennych podobny do naszego wz.31 był hełm włoski.

: wt maja 01, 2007 11:15 am
autor: Jagmin
Jakiś czas temu pojawiła się ksiązka o naszych hełmach, nie pamiętam tytułu.

: śr maja 02, 2007 8:01 pm
autor: Von Slavek
Zapewne chodzi o "Hełmy Wojska Polskiego"
http://www.historyton.pl/catalog/produc ... cts_id=291

: czw maja 03, 2007 4:51 pm
autor: kaljar
pułkownik Filipkowicz pisze:Wątpie czy hełmy polskie były oparte na amerykańskich lub odwrotnie. Hełmy polskie są dość podobne do ówczesnych hełmów radzieckich , więc może na nich właśnie były wzorowane, przynajmniej jeśli chodzi o piechotę. A co do naszej kawalerii to już inna sprawa. Kawalerzyści polscy nosili hełmy typu francuskiego ("adrian") z charakterystycznym "garbem" na hełmie, (sam ma taki oryginalny hełm bo kupiłem go niedawno, mam tez np.: polski i niemiecki pojemnik na maskę przeciwgazową, manierki, szablę wz. 1921/1922 ) itp. więc troche wiem o wyposażeniu polskiego wojska w kampanii wrzesniowej. Zresztą jak zajrzysz na allegro to często są repliki mundurów piechoty i kawalerii renomowanej firmy hero, poza tym sa tam oczywiście oryginalne hełmy. Jeśli masz jakieś pytania do wal śmiało a ja postaram się odpowiedzieć.
Mój pierwszy post i przepraszam że od razu taki. Szanowny panie pułkowniku ktokolwiek interesuję się tematem naszej kawalerii wie że były w użyciu takie hełmy typu francuskiego zwane popularnie adrianami, 10 brygada nosiła niemieckie bodajże m 35, i choć kupiłem od zajefania.... chleba nie uważam się za eksperta w sprawie jego wyrobu i nie wypowiadam się na ten temat mimo że wiem gdzie i jak mniej więcej się go robi i gdzie go można kupić. Człowiek zadał pytanie i należało by mu udzielić odpowiedzi a jak się nie wie to się trzyma buzię w ciup chyba ze chęć zabłyśnięcia nie pozwala, ale to do psychoanalityka trzeba a nie tu.

: czw maja 03, 2007 7:14 pm
autor: Von Slavek
10 BK miała niemieckie wz.16 i trochę bendorferów.

JW

: czw maja 03, 2007 7:39 pm
autor: kaljar
Przepraszam. Mój błąd biję się w piersi faktycznie chodziło o Stahlhelm M-16. Tylko ze jeden z służących w tej jednostce wspominał coś o innym hełmie bez "rogów" .