Umundurowanie i wyposażenie WP

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
qrak

Post autor: qrak » ndz mar 09, 2008 10:48 pm

Czy szanowny kol. strabek przeczytał poprzednie posty w tym temacie i linki do niego załączone?

kurbat

Post autor: kurbat » śr mar 19, 2008 10:02 am

Piechota nie miała masek w puszkach tylko w torbie, przez lewe ramie na prawy bok.
Maski w puszkach miała kawaleria, artyleria kona ...

qrak

Post autor: qrak » śr mar 19, 2008 6:07 pm

Piechota też stosowała maski RSC.


Tutaj fotka z poligonu:
Obrazek

Tutaj ciężko stwierdzić, czy wojna czy manewry. Raczej to drugie:

Obrazek

A tu fajna fotka. Dobrze widać szczegóły:

Obrazek

Zdjęcia z wojny przedstawiające nasze wojsko sa bardzo rzadkie (nie mówię o jeńcach).

qrak

Post autor: qrak » czw maja 15, 2008 8:10 am

Zaczęła zastanawiać mnie kwestia, skąd powszechne przekonanie o tym, że w czasie września kawaleria używała masek RSC. Na przedwojennych zdjęciach i owszem, są te maski. Ale czytałem ostatnio regulamin kawalerii i jak byk jest tam torba z maską (czyli wz.32) a nie puszka.

kurbat

Post autor: kurbat » czw maja 15, 2008 2:18 pm

qrak pisze:Zaczęła zastanawiać mnie kwestia, skąd powszechne przekonanie o tym, że w czasie września kawaleria używała masek RSC. Na przedwojennych zdjęciach i owszem, są te maski. Ale czytałem ostatnio regulamin kawalerii i jak byk jest tam torba z maską (czyli wz.32) a nie puszka.
Łatwiej jest wydać regulamin niż zmienić wyposażenie w całym WP :P
Czy możesz podesłać mi, albo wstawić tu ten fragment regulaminu?
Z przyczyn czysto praktycznych wydaje mi się, że torba na maskę dla konnego to "porażka".

Poza tym w czasie mobilizacji wydawano wszystko co było w magazynach, jak leci. Często oddziały były niedoposażone, braki w oporządzeniu nie były wyjątkami.

qrak

Post autor: qrak » czw maja 15, 2008 11:54 pm

Czy możesz podesłać mi, albo wstawić tu ten fragment regulaminu?
http://www.zurawiejki.horsesport.pl/
Klikasz "Instrukcja noszenia". I tam jest to o czym mówiłem.
Z przyczyn czysto praktycznych wydaje mi się, że torba na maskę dla konnego to "porażka".
Dlaczego? Epileptycznie przekonałem się, że torba lepsza. Acz nie miałem okazji konno tego sprawdzić.
Poza tym w czasie mobilizacji wydawano wszystko co było w magazynach, jak leci. Często oddziały były niedoposażone, braki w oporządzeniu nie były wyjątkami.
Wciąż pokutuje widzę stereotyp, że w czasie mobilizacji burdel był.

kurbat

Post autor: kurbat » pt maja 16, 2008 6:41 am

W wykazie jest ujęta maska wz. 32. Być może chodziło jedynie o same maski ? Choć to czysta teoria ;)

Poza tym "epileptycznie" to dość ciekawe określenie na sposób testowania noszenia maski.

A kto mówi, że był burdel ?
Widzę, że mylisz pojęcia. Co innego burdel a co innego braki w wyposażeniu.
O tym akurat można poczytać w kilku publikacjach, nawet w sztandarowej Polskiej Jesieni.

qrak

Post autor: qrak » pt maja 16, 2008 8:09 am

Jak sama maska? Nie rozumiem :?: Torba i maska to były nieodłączne elementy, jak np. hełm i podpinka.

No i dalej nie wiadomo dlaczego dogmatem jest to, że kawaleria używała masek RSC

LESZEK

Post autor: LESZEK » ndz maja 18, 2008 6:29 pm

Odnośnie chełmów piechoty polskiej.
Ja tam nie widzę wielkiego podobieństwa chełmu polskiego do sowieckiego. Jeśli któryś był na druguim wzorowany, to napewno nie nasz na krasnoarmiejskim. Czytałem gdzieś ( podam źródło jak znajdę - piszę z pamięci ), że chełm piechoty był oryginalnym wzorem polskim.
Podobnie było z innymi rzeczami, jeśli chodzi o wzorowanie się na czymś. Np. niemiecki mauser wz.98k (kurtz) był wzorowany na polskim kbk wz.29.

Pawel13

Post autor: Pawel13 » pt lis 07, 2008 8:24 pm

Witam wszystkich!!

Mam polski hełm wz. 67 a chciałbym dokupić do niego pokrowiec pantera wz 93. a niemoge go nigdzie znaleźć. Proszę pomóżcie mi

Z góry dzieki

ODPOWIEDZ