Krzyże na niemieckich czołgach

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn gru 22, 2008 10:15 pm

Krzyże białe pełne (tzw. greckie)
Krzyż grecki to krzyż równoramienny, a nie pełny czy biały - jak wynikało ze zwrotu powyżej... Chyba, że to ja tkwię w błędzie od lat.

voodoo34

Post autor: voodoo34 » wt gru 23, 2008 9:08 am

Jagmin pisze:
Krzyże białe pełne (tzw. greckie)
Krzyż grecki to krzyż równoramienny, a nie pełny czy biały - jak wynikało ze zwrotu powyżej... Chyba, że to ja tkwię w błędzie od lat.
Krzyż belkowy też był równoramienny. Chodziło mi w sformułowaniu pełny o jednolity kolor tego krzyża zazwyczaj biały, choć jak wiadomo stosowano też żółte.

ASZ

Post autor: ASZ » wt gru 23, 2008 9:37 pm

voodoo34 pisze:
flugzeug30 pisze:U nas było w dywizji stałej w czterech kompaniach przeciwpancernych [ dywizyjna i trzy pułkowe ] 4x9= 36 Boforsów 37 mm. Jako pepance można też traktować 6 armat 02/26 75 mm. w trzech pułkowych plutonach.
Mały off topic ale taką ilość działek ppanc we wrześniu 39 posiadała tylko jedna dywizja (19 DP). Do dywizji 3, 11, 12, 36 kompanie dywizyjne nie dotarły przy czym pewne jest że istniały tylko dwie z nich , a mianowicie dla 12 i 36 DP bo walczyły w grupie "Sandomierz", a na temat pozostałych dwóch nic mi nie wiadomo (czy powstały ?) Pozostałe dywizje czynne miały po 27 armatek ppanc., za wyjątkiem 30 DP która miała ich 26 (84 pp miał 4 bataliony po dwa działka w każdym), 16 DP( 64 pp miał prawdopodobnie 12 armatek), 21 DP ( w jej składzie był 202 pułk rezerwowy wyposażony w 6 armatek lecz są informacje że 3 i 4 psp miały po 12 armatek)
[/b]
Ciekawe informacje.
19 DP dowodził młodszy brat mojej babci gen.Józef Kwaciszewski. Dywizja ta zatrzymała skutecznie natarcie niemieckie na Piotrków. Później oddziały niemieckie uderzył w zaskakujący sposób w nocy. Wuj ze sztabem dostał sie wówczas do niewoli. Tak wiec podawana wcześniej informacja ze Niemcy nie atakowali w nocy nie jest całkiem ścisła.

voodoo34

Post autor: voodoo34 » wt gru 23, 2008 10:09 pm

ASZ pisze:Ciekawe informacje.
19 DP dowodził młodszy brat mojej babci gen.Józef Kwaciszewski. Dywizja ta zatrzymała skutecznie natarcie niemieckie na Piotrków. Później oddziały niemieckie uderzył w zaskakujący sposób w nocy. Wuj ze sztabem dostał sie wówczas do niewoli. Tak wiec podawana wcześniej informacja ze Niemcy nie atakowali w nocy nie jest całkiem ścisła.
Niestety 19 DP nie zatrzymała niemieckiego natarcia chociaż dzielnie się broniła. Do godz. 18 walki w rejonie Piotrkowa zakończyły się wycofaniem oddziałów polskich (a właściwie ich resztek). Żadnych walk nocnych nie było. Zresztą możesz o tym poczytać tu :
http://www.1939.pl/bitwy/piotrkow_trybunalski.htm

ASZ

Post autor: ASZ » wt gru 23, 2008 10:39 pm

voodoo34 pisze:
ASZ pisze:Ciekawe informacje.
19 DP dowodził młodszy brat mojej babci gen.Józef Kwaciszewski. Dywizja ta zatrzymała skutecznie natarcie niemieckie na Piotrków. Później oddziały niemieckie uderzył w zaskakujący sposób w nocy. Wuj ze sztabem dostał sie wówczas do niewoli. Tak wiec podawana wcześniej informacja ze Niemcy nie atakowali w nocy nie jest całkiem ścisła.
Niestety 19 DP nie zatrzymała niemieckiego natarcia chociaż dzielnie się broniła. Do godz. 18 walki w rejonie Piotrkowa zakończyły się wycofaniem oddziałów polskich (a właściwie ich resztek). Żadnych walk nocnych nie było. Zresztą możesz o tym poczytać tu :
http://www.1939.pl/bitwy/piotrkow_trybunalski.htm
Taka tez wersje przedstawiał mój ojciec, zgodnie z tym co wuj mu opowiadał po wojnie. Ja się oparłem na książce T.Jurgi Obrona Polski w 1939 roku. Widać jak źródła pisane sa nieścisłe (pisałem o tym w innym poście)

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » ndz sty 18, 2009 7:08 am

Odnośnie białych krzyży na wieży czeskich czołgów , ułatwiającej lotnikom Luftwaffe rozpoznanie czołgu , to spotkałem się gdzieś z analogicznym oznaczeniem na przedziale silnikowym czołgu [ OIDP Pz. III ] .

ODPOWIEDZ