Hełmy września `39

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
elemis

Hełmy września `39

Post autor: elemis » pt cze 22, 2007 12:38 pm

Czesc

nie jestem specjalistą, dlatego prosze o wyrozumialosc.

1. No wiec czy oznaczenie "wz.28" oznacza rok od którego te hełmy byly produkowane ?

2. Intersuje mnie hełm niemiecki wz.15. Czy on byl zakupiony przez nas od Niemców (ewentualnie zdobyczny z I wojny)?

3. Czy tez byl produkowany przez nas na licencji? I ostatnie pytanko: wiem, ze ten typ hełmu byl uzywany mn. przez 10 Brygade Kawalerii (zmotoryzowanej?).

4. Czy znacie inne jednostki polksie wyposazone w nie?

uffff...bede wdzieczny za odpowiedź

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pt cze 22, 2007 2:29 pm

1. No wiec czy oznaczenie "wz.28" oznacza rok od którego te hełmy byly produkowane ?
Tak
2. Intersuje mnie hełm niemiecki wz.15. Czy on byl zakupiony przez nas od Niemców (ewentualnie zdobyczny z I wojny)?
Były to hełmy zdobyczne (wz.16), choć też kupiliśmy niewielka partie w Austrii hełmów wz.17 bardzo podobnych
3. Czy tez byl produkowany przez nas na licencji? I ostatnie pytanko: wiem, ze ten typ hełmu byl uzywany mn. przez 10 Brygade Kawalerii (zmotoryzowanej?).
W latach dwudziestych stanowił wyposażenie 3 dywizji piechoty ale we wrześniu 1939 z jednostek bojowych hełmy te miła tylko 10 BK choć tez znajdowały sie one na stanie KOP.[/quote]

elemis

Post autor: elemis » pt cze 22, 2007 4:40 pm

Dzięki, poprosze jescze o kilka zdan na temat tego hełmu. Jakie byly jego plusy i minusy? :roll:

przeprasza za błąd w poscie powyzej. Powinno byc oczywiscie wz.16 :)

LEVY_1992

Post autor: LEVY_1992 » ndz lip 22, 2007 3:23 pm

Minusem było to, że zachodziły pewne "incydenty", tzn. podczas walk we wrześniu doszło do paru postrzeleń żołnierzy z 10BK w porze wieczornej ze względu na kształt hełmu... :?

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pn lip 23, 2007 4:59 pm

Raczej w drugiej połowie lat dwudziestych nie było żadnych incydentów, ale głównie z tego powodu że miała je armia Niemiecka zrezygnowano z ich używania z tego samego powodu zrezygnowano tez z hełmu wz.28 on także z dalszej odległości przypominał wyglądem hełm niemiecki.

qrak

Post autor: qrak » wt lip 24, 2007 1:41 pm

LEVY_1992 pisze:Minusem było to, że zachodziły pewne "incydenty", tzn. podczas walk we wrześniu doszło do paru postrzeleń żołnierzy z 10BK w porze wieczornej ze względu na kształt hełmu... :?
Dlatego żołnierze z brygady na własną rękę "przezbrajali się" w hełmy wz.31

MarcinG

Post autor: MarcinG » czw wrz 27, 2007 6:40 pm

A co z hełmami francuskimi których używała polska kawakeria? Jak one się spisywały na polu walki? Czy dobrze chronił przed kulami i odłamkami? Bo sądząc z kształtu strasznie odsłaniały boki głowy.

qrak

Post autor: qrak » czw wrz 27, 2007 11:08 pm

Mniejsza z odsłanianiem boków. Te hełmy były wykonane z cieniutkiej blachy, którą solidnym ciosem można wygiąć. Dodatkowo składały się z trzech części łączonych nitami.

MarcinG

Post autor: MarcinG » czw wrz 27, 2007 11:52 pm

Tego się spodziewałem, szczerze powiedziawszy to nawet nie wyglądały na solidne :?

Błyskawica

Post autor: Błyskawica » ndz lis 11, 2007 1:53 pm

to po co one były??Skoro wcale nie chroniły głowy

ODPOWIEDZ