Dlaczego nie mieliśmy mysliwców P 24?

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
ODPOWIEDZ
mrówa

Dlaczego nie mieliśmy mysliwców P 24?

Post autor: mrówa » ndz wrz 16, 2007 12:30 pm

Czy ktoś może powiedzieć dlaczego od czasu kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich (marzec 1939) nie zdąrzyliśmy wyprodukować już nie najnowszych ale lepszych myśliwców P 24? Przeglądając forum przeczytałem coś o braku silników, ale w takim razie z jakimi silnikami eksportowalismy te maszyny do Rumuni Grecji i Bułgarii?

Kozioł

Post autor: Kozioł » ndz wrz 16, 2007 3:36 pm

Eksportowaliśmy je z silnikami Gnome-Rhone 14N-07, gdyż taki silnik był docelowy dla tego samolotu, problem polegał na tym że dla każdej partii trzeba było sprowadzać silniki przez co montaż strasznie się wydłużał(a jak były opóźnienia z dostawami to już kiła mogiła i nie pajdiom), z tego co wiem to część z wyeksportowanych samolotów wysyłaliśmy bez silników a one trafiały bezpośrednio do kraju który kupował samoloty i już oni sami musieli je sobie poskładać, wiem ze na pewno było tak z Bułgarią, oraz partią samolotów która nie została wysłana przed wybuchem wojny, ale nie wykorzystano ich na Polskim niebie bo...

silniki były już w Bułgarii.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » ndz wrz 16, 2007 9:15 pm

w dodatku w 1939 przewinął się tylko 1 myśliwiec, więcej wtedy nie wyprodukowano. a co do twojego pytania to rozpoczęto paniczne prace nad Kobuzem w sumie samolot bardzo podobny do P-24

Kutrzeba- Werner

Post autor: Kutrzeba- Werner » ndz wrz 23, 2007 12:02 pm

Planowano wyprodukować do roku 1945, około 200-250 myśliwcow dla WP.

Kozioł

Post autor: Kozioł » ndz wrz 23, 2007 12:08 pm

A może podasz źródło tej dość niepewnej informacji? Bo liczba 200-250 samolotów w 6 lat wydaje mi się dość niewiarygodna, ponadto jaki to ma związek z tematem?

Kutrzeba- Werner

Post autor: Kutrzeba- Werner » ndz wrz 23, 2007 12:17 pm

Mój pradziadek, po wojnie miał przyjaciela w ministerstwie bezpieczeństwa publicznego, po pracy zajmował się polskim przemysłem zbrojeniowym przed 1939 rokiem a w szczególności lotnictwem. Ten kolega był w jakiejś komisji ds/przedwojennego lotnictwa i pokazał mu taki dokument podpisany przez inż. Kwiatkowskiego i mar. Rydza-Śmigłego

Kozioł

Post autor: Kozioł » ndz wrz 23, 2007 12:33 pm

Wiesz, tutaj będę materialistą, nie uwierzę póki nie zobaczę, ponadto twój pradziadek mógł też się pomylić przekazując ci tę informację np. mogły mu pomylić się daty, nigdy nic nie wiadomo :wink:

Kutrzeba- Werner

Post autor: Kutrzeba- Werner » ndz wrz 23, 2007 2:20 pm

Pradziadek kończąc tę historię powiedział mi, że dokument ten najprawopdobniej został ukrdziony przez tego kolegę i zabrany przez niego zaraz po zakonczeniu prac komisji w 1947 roku. Pradziadek niestety już od 2005 roku nie żyje :( więc spytać go czy się pomylił nie mogę....
Próbowalem odszukać jego kolegę. Pradziadek powiedzial mi , że wyjechał w 1968 do U.S.A i słuch po nim zaginął.....

mrówa

Post autor: mrówa » ndz wrz 23, 2007 5:37 pm

Tylko o jakie myśliwce chodziło? P24, jastrzębie , wilki czy wszytskie razem?Poza tym 250 mysliwców przez 6 lat wobec zagrożenia wojenngo to niezbyt wielka ilośc. samych wilków o ile wiem przewidywano wyprodukować 110 sztuk, jastrzębi zamówiono 300 sztuk.
Powracając do tematu naprawde szkoda ,że nie mieliśmy we wrzesniu P24. Zasadą jest przrecież eksport i spzredaż licencji broni starych, kiedy już posiada się lepsze i nowsze wersje. Uważam brak P24 za wilekie i tragiczne zaniedbanie.

Kutrzeba- Werner

Post autor: Kutrzeba- Werner » ndz wrz 23, 2007 9:27 pm

Kapralu Mrówo, wydaje mi się, że to tylko "Jastrzębi" mialo być 250 w 6 lat. Poszperam jeszcze jutro w domowych zbiorach i może znajdę kulisy tej sprawy.....Piszcie co o niej sądzicie :?

ODPOWIEDZ