Pamiątki września 39. Gdzie aktualnie można coś zobaczyć...

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
invictus

Pamiątki września 39. Gdzie aktualnie można coś zobaczyć...

Post autor: invictus » sob lis 24, 2007 9:42 pm

Mam propozycje nowego tematu a mianowicie: Chciałbym aby, każdy zorientowany mógł napisać tutaj, gdzie można obejrzeć coś ciekawego z „pamiątek” po kampanii wrześniowej. Mam tu na myśli ekspozycje muzealne ale i nie tylko może być to bunkier w szczerym polu tablica pamiątkowa ukryta gdzieś w lesie lub przy drodze, ślady walk, zapomniane groby itp. Może z czasem uda nam się zebrać to w jedną całość i stworzyć coś w rodzaju szlaku turystycznego dla pasjonatów.

invictus

Post autor: invictus » sob lis 24, 2007 9:43 pm

Jako pomysłodawca dziele się tym co widziałem i o czym pamiętam:


CZOŁG ROZPOZNAWCZY TK (tankietka)
W Muzeum Fortu Czerniakowskiego znajduje się od niedawna oryginalna tankietka używana przez Wojsko Polskie w 1939 roku i która jest swego rodzaju symbolem września. Z tego co się dowiedziałem od pani która mnie pilnowała gdy chodziłem dookoła tego „cuda” i wścibsko zaglądałem do środka mogę napisać… Egzemplarz, który się tam znajduje został zdobyty przez Niemców we wrześniu następnie w trakcie wojny trafił do Danii gdzie doczekał końca wojny. Z Danii w jakiś sposób trafił do Szwecji. W Szwecji został odnaleziony kilka lat temu u… ROLNIKA, który… ORAŁ NASZĄ TANKIETKĄ POLE . To co zostało po latach z pojazdu zostało zauważył i rozpoznał jakiś Polak, powiadomił stosowną instytucje, która wykupiła maszynę. Po jakimś czasie zrekonstruowano brakujące elementy i tak dzięki przypadkowi tankietka stała się jednym z najciekawszych (moim zdaniem) eksponatów Muzeum Fortu Czerniakowskiego.

CZOŁG LEKKI 7TP
W tym samym muzeum znajdują się też elementy czołgu 7TP. Niekompletna wieża i kilka blach. Ta sama Pani powiedziała mi, że może w przyszłości i ten pojazd może zostanie zrekonstruowany.

Inne ciekawe ekspozycje to: MUZEUM ARMII POZNAŃ w Cytadeli Poznańskiej.
Nie jest może zbyt duże i bogate ale zawsze to coś na temat. Ekspozycja jest raczej skromna i bardzo już przykurzona. Zawiera dużą ilość eksponatów wykopanych przez pasjonatów nad Bzurą. Serdecznie Polecam.

Wiem też o muzeum znajdującym się w TWIERDZY MODLIN niestety nie wiele mogę o nim napisać (niech ktoś życzliwy uzupełni). Będąc na zlocie pojazdów wojskowych, który się tam odbył w wakacje 2007 nie widziałem zbyt wiele bo Pan tam pracujący wyszedł przed drzwi wejściowe aby zakomunikować że jest 17 i on już skończył prace wiec nikogo nie wpuści i tym sposobem przegnał ciekawskich osób. Owego Pana czującego „misję” pozdrawiam…

Jest jeszcze Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie gdzie znajduje się trochę broni i ekwipunku. Nie pamiętam już co dokładnie takim prawdziwym rodzynkiem jaki zapadł mi w pamięć jest pistolet maszynowy 9mm wz. 38 „Mors”.

Mam nadzieje, że temat będzie chodliwy. Proszę koniecznie aby ktoś napisał co się znajduje na Westerplatte bo jestem ciekaw a byłem tam w wieku 12 lat i pamiętam tylko T34 oraz trochę gruzu w krzakach (sic) . Wiem, że ma się to nie długo zmienić i mam nadzieje, że tak będzie.

Bloo

Post autor: Bloo » sob lis 24, 2007 9:54 pm

Też coś, 7TP jest właśnie rekonstruowany obecnie.Nie słyszeliście o ''PROJEKCIE 7TP''?
Obrazek

qrak

Post autor: qrak » ndz lis 25, 2007 9:11 am

Na WST jest wartownia nr 1, ładnie zachowana. Muzeum w środku to lekka pomyłka. Dalej odnawiana jest placówka "Fort". Na terenie wojska czy straży granicznej jest wartownia nr 4 - piękny stan zachowania. Za "jedynką" pozostałości po wartowni nr 3 (sama izba bojowa). No i ruiny jednego ze skrzydeł koszar.
Dodatkowo w terenie można sie dopatrzyć pozostałości po placówkach.

W Sochaczewie jest Muzeum Bitwy nad Bzurą.
Pułtusk - ładnie zachowane 5 schronów bojowych.

Czesław

Post autor: Czesław » śr lis 28, 2007 7:54 am

W Kutnie jest oddział Muzeum Regionalnego, trkatyjący o Bitwie nad Bzurą. Jest tam browning (ckm) haubica polowa, trochę medali.

MarcinG

Post autor: MarcinG » czw gru 06, 2007 7:56 pm

Bloo pisze:Też coś, 7TP jest właśnie rekonstruowany obecnie.Nie słyszeliście o ''PROJEKCIE 7TP''?
Obrazek
Słyszałem kiedyś o tym w programie "Było nie minęło". Mam nadzieje że będzie on na chodzie gdyż na pewno nie jeden miłośnik września (i nie tylko) chciałby go zobaczyć w ruchu.

qrak

Post autor: qrak » czw gru 06, 2007 8:33 pm

Jeden z twórców zapewniał mnie, że do 2009 roku będzie na chodzie :D

edit: literówka

qrak

Post autor: qrak » śr gru 12, 2007 1:50 pm

Na WST wróciły armaty: "prawosławna" i bofors :)

http://picasaweb.google.pl/cezarytulin/ ... PrawosAwna

Edit:

Propos tankietek to w Polsce obecnie znajdują się dwa TKSy. Oba na chodzie. Jeden egzemplarz w Muzeum WP, z oryginalnym silnikiem (pięknie chodzi) i drugi w prywatnych rękach, silnik od Żuka bodajże.

TKS Z Czerniakowa:

Obrazek


I ten drugi, jak widać do renowacji:

Obrazek

invictus

Post autor: invictus » wt sty 01, 2008 5:39 am

Bardzo ciekawy link. Zdjęcia sprzętu używanego we wrześniu. Polecam.

http://www.odkrywca.pl/slajd.php?gn=wrzesien&f=0

Hobo

Post autor: Hobo » sob sty 05, 2008 7:01 pm

Zainteresowanym poleciłbym między innymi zwiedzenie Półwyspu Helskiego. Ośrodek oporu "Jastarnia" w postaci schronów bojowych został poddany renowacji i prezentuje się pięknie: odtworzono oryginalny kamuflaż i maskowanie. W okolicy m. Hel warto obejrzeć istniejące do dziś stanowisko dział z baterii nadbrzeżnej im. H. Laskowskiego, stanowiska baterii artylerii przeciwlotniczej, zachowane linie okopów, a i znalezienie zardzewiałej łuski czy odłamka nie będzie trudne.

ODPOWIEDZ