Pamiątki września 39. Gdzie aktualnie można coś zobaczyć...

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pn sty 07, 2008 12:35 am

Na WST jest wartownia nr 1, ładnie zachowana. Muzeum w środku to lekka pomyłka. Dalej odnawiana jest placówka "Fort". Na terenie wojska czy straży granicznej jest wartownia nr 4 - piękny stan zachowania. Za "jedynką" pozostałości po wartowni nr 3 (sama izba bojowa). No i ruiny jednego ze skrzydeł koszar.
Dodatkowo w terenie można sie dopatrzyć pozostałości po placówkach.


Podobno 4 to tylko magazyn powojenny zbudowany na fundamentach prawdziwej 4, ale to tylko podobno.

Co do Fortu masz może Qraku zdjęcia jak tam jest w środku :wink:

MarcinG

Post autor: MarcinG » pn sty 07, 2008 10:37 am

Jak jest w środku lepiej nie myśleć. Spotkałem się z określeniem, że w środku jest cytuję "Sodoma, Gomora, syf i malaria"

qrak

Post autor: qrak » pn sty 07, 2008 7:21 pm

Von Slavek pisze: Podobno 4 to tylko magazyn powojenny zbudowany na fundamentach prawdziwej 4, ale to tylko podobno.

Co do Fortu masz może Qraku zdjęcia jak tam jest w środku :wink:
Co do obecne "czwórki" to nie wiem czy to konstrukcja powojenna czy przedwojenna. Ciężko się tam dostać, jako, że leży na terenie SG. Byłem tam tylko kilka lat temu, i dziś ciężko mi stwierdzić jak się rzeczy mają. Nie mniej stoi izba bojowa ze wszystkimi szczegółami.

Fort jest restaurowany systematycznie od kilku lat. Początkowo rzeczywiście był to jedne wielki syf i malaria, dodatkowo zalane. Po kilku latach renowacji pierwsza piwnica jest wysuszona i odnowiona. Nie wiem czy wymieniono już drzwi wejściowe. Można tam teraz wejść i opatrzeć sobie wszystko. Oczywiście kiedy jest otwarte.
Z drugim poziomem jest już niestety gorzej. Przez to, że tuż obok powstał wielki betonowy placek, zwany parkingiem, naruszona została naturalna gospodarka wód gruntowych. I teraz drugi poziom fortu permanentnie stoi w wodzie i nie da się jej wypompować (syzyfowy wysiłek) :wink:

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » śr sty 09, 2008 12:53 pm

No ja do Gdańska mam kawałek, a że raczej w najbliższym czasie nie planuje tam jechać to na osobiste oglądniecie tego Fortu chyba trochę poczekam. Ale może wiesz gdzie można przeczytać zobaczyć jakieś zdjęcia środka Fortu chociażby jakie wymiary maja te pomieszczenia bo męczy mnie to od dłuższego czasu :D A w biblii Flisowskiego głucho na ten temat :?

qrak

Post autor: qrak » śr sty 09, 2008 6:45 pm

Może tu: http://www.westerplatte.com.pl/glowna/index.php coś będzie na ten temat

Hobo

Post autor: Hobo » śr sty 09, 2008 9:50 pm

qrak pisze: Pułtusk - ładnie zachowane 5 schronów bojowych.
To ja dodam, że na cmentarzu w Pułtusku do dziś znaleźć można ślady po otworach strzelniczych w murze cmentarnym (dzieło żołnierzy III bat. 115 pp) i ślady kul na nagrobkach. No i mogiły żołnierskie na sąsiednim, "nowym" cmentarzu oraz w lesie na wschód od Pułtuska.

qrak

Post autor: qrak » czw sty 10, 2008 2:23 pm

Wokół Pułtuska jest sporo mogił z "września". Przeważnie są to albo zbiorowe albo jedna dwie do kilku. Oczywiście N.N.

Hobo

Post autor: Hobo » czw sty 10, 2008 8:15 pm

qrak pisze:Wokół Pułtuska jest sporo mogił z "września". Przeważnie są to albo zbiorowe albo jedna dwie do kilku. Oczywiście N.N.
To ja poproszę o szczegóły, jeśli można.
Z tych okolic znam jeszcze mogiłę 300 żołnierzy 5ppLeg. w Zambskach Kościelnych

qrak

Post autor: qrak » pt sty 11, 2008 12:41 am

To ja poproszę o szczegóły, jeśli można.
Z tych okolic znam jeszcze mogiłę 300 żołnierzy 5ppLeg. w Zambskach Kościelnych
"Polecam" lasy wokół Popław. Według Narwi najlepiej.

Szczegóły? Mam napisać którą leśną drogą jechać, który zakręt w prawo albo lewo?
Polecam spacer po tamtych okolicach. Do dziś w glebie ślady "września" widać. I znajdziesz tam niejedną mogiłę.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pt sty 11, 2008 1:44 pm

Piękny odtworzony schron Ziemno-Drewniany na 1 ckm w Pszczynie Obrazek

ODPOWIEDZ