Armie nadbaltyckie

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Armie nadbaltyckie

Post autor: Horus » czw lut 21, 2008 6:48 pm

Poszukuje wszelkich danych o stanie wojsk Estoni, Lotwy, a przedewszystkim Litwy, na IX 1939. Interesuje mnie ilosc i rodzaj jednostek, oraz sprzet lotniczy i pancerny.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » czw lut 21, 2008 7:48 pm

Ciekawy temat. Wyszła książka "Wojsko litewskie 1918-40" Rutkiewicza. Analogiczna publikacja dotyczyła Łotwy, o Estonii nic nie wiem. Nie miałem tych książek w rękach, nie wiem co o nich sądzić. Allegrowa cena to zwykle 40-50 zł, niestety. Mam w domu artykuł z NTW o siłach pancernych Łotwy - bardzo krótki, ale temat zapowiada się interesująco.
Niestyty nic więcej nie przychodzi mi do głowy.

wallenrod.69

Re: Armie nadbaltyckie

Post autor: wallenrod.69 » czw mar 20, 2008 4:56 pm

Horus pisze:Poszukuje wszelkich danych o stanie wojsk Estoni, Lotwy, a przedewszystkim Litwy, na IX 1939. Interesuje mnie ilosc i rodzaj jednostek, oraz sprzet lotniczy i pancerny.
Mam dwa artykuły: o lotnicwie Litwy, nawet dość obszerny i wojskach lądowych Litwy, Łotwy i Estonii ale informacje w nim są mało szczegółowe. Oczywiście do 1940, bo potem wiesz co i jak. Mogę coś tam z tego sklecić, jeśli by Ci to odpowiadało. Na dobry początek, oczywiście.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » czw mar 20, 2008 7:47 pm

Wszystko sie przyda i za wszystko bede wdzieczny. Wszystko przez to ze jestem gapa i chyba wszystko na ten temat pogubilem.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » śr mar 26, 2008 12:36 am

LITWA: Wojska Lądowe:3DP czynne, 1Brygada Kawalerii, czwartą DP zaczęto formować we wrześniu 1939r(razem 27tys żołnierzy).Dodatkowo kilkadziesiąt czołgów Vickers i sam.panc.(ile?) oraz 3 pociągi pancerne. Formacja ON tzw. Sauliu Sajunga: bataliony i oddziały konne (razem 50tys.). Lotnictwo: 3 esk.myśliwskie (1-Fiat CR.20, 2-Dewoitine D.501L, 3-Gladiator Mk I), 2 esk. rozpoznawcze, każda na Anbo IV(litewski dwumiejscowy górnopłat, rozp.13,2m dług.8,8m masa 2245kg, prędkość 305km/h), 2 esk.bombowe, każda na Ansaldo A.120 (oczekiwana wymiana na AnboVIII: nowoczesny dwumiejscowy dolnopłat ze stałym podwoziem, prototyp: rozp.13,5m dług.9,5m, prędkość 400km/h), dodatkowo dwa sam. transp. D.H.89M Dragon Rapide. Marynarka Wojenna: 1 kanonierka, 6 kurtów obr.wyb. ŁOTWA: Wojska Lądowe: pułki piech. i kawalerii (ile?) rozwijane w jednostki wyższego rzędu w przypadku mobilizacji. Lotnictwo: 1 Pułk Lotn. w składzie 2 dyonów, każdy po 2 esk. rozpoznawczo-bombowe (Smolik 16) i 1 esk. myśliwska (Bristol Bulldog Mk II). Mar.Woj.: okręty podwodne (ile?), 1 kanonierka, 3 stawiacze min, kilka (ile?) jedn. pomoc. ESTONIA: Wojska Lądowe: nie mam danych, poza: 6 pociągów panc., pluton (6szt.) polskich TKS. Lotnictwo: 1 Pułk Lotn. (nie mam danych co do ilości eskadr) który posiadał samoloty szkolno-obserwacyjne PTO-4, myśliwskie Bristol Bulldog MkII (12szt.), co do innych samolotów nie mam danych. Mar.Woj.: 2 średnie okręty podwodne (dalsze zamówiono we Finlandii), 1 torpedowiec, 1 okręt baza o.p., kilka (ile?) okrętów minowych i kanonierek (ile?). W budowie nowoczesna szybka kanonierka i 4 kutry torpedowe. To wszystko co udało mi się zebrać do kupy z kilku artykułów. Może inni koledzy coś dorzucą aby uzupełnić brakujące dane?

invictus

Post autor: invictus » śr mar 26, 2008 2:05 am

Znalazłem ciekawy artykuł na temat Litwy tego okresu. Walczyli do 1961 roku!

http://wiadomosci.polska.pl/kalendarz/k ... ?id=118766

Czesław

Post autor: Czesław » czw kwie 03, 2008 2:23 pm

Wynik godny uwagi. Pytanie brzmi tylko ilu żołnierzy litewskich, łotewskich itd. należało w czasie wojny do SS? W Talinie istnieją pomniki estońskich essesowców. Co do ich wyposażenia w latach 1937-1939 Litwa kupiła chyba kilka myśliwców Gloster Gladiator od Wlk. Brytanii.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » ndz kwie 06, 2008 2:02 pm

Czesław pisze:Wynik godny uwagi. Pytanie brzmi tylko ilu żołnierzy litewskich, łotewskich itd. należało w czasie wojny do SS? W Talinie istnieją pomniki estońskich essesowców.
Pytanie Horusa dotyczyło armii tych państw do września 1939r. Co dalej ? Po przyłączeniu do szczęśliwych Republik Sowieckich, narodowe armie zostały rozwiązane i zastąpione Armią Czerwoną. Oczywiście do 22.06.1941r. Po utracie niepodległości w 1940r. nie dziwi mnie fakt tworzenia narodowych jednostek wojskowych u boku Wehrmachtu. Wbrew ogólnemu przeświadczeniu, dywizje WaffenSS były oddziałami elitarnymi, odpowiednikami jednostek Gwardyjskich ACz. Litwa jako jedyna nie zorganizowała WJ wojskowych, poza oddziałami paramilitarnymi. Estonia wystawiła 20 DGren.SS. Łotwa 15 i 19 DGren.SS. Nie zapominajmy, że te trzy kraje walczyły o swój niepodległy byt, uważając za agresora ZSRR. Alternatywy to raczej oni nie mieli... Łotewska 19 DGren. wsławiła się w obronie Kurlandii, a więc własnego terytorium. Moralna ocena wystawienia w/w jednostek Waffen SS, należy do tych krajów, których jest to nieodłączną historią...

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » ndz kwie 06, 2008 2:37 pm

Jezeli to jeszcze kogos by interesowalo, to znalazlem cos o broni pancernej Lotwy. W 1926 Lotwa zamowila 6 czolgow FIAT 3000 A, dwa uzbrojone w dzialka 37mm, pozostale km. Vickersa. Sformowano z nich dwa plutony wchodzace w sklad Pulku Czolgowo-Samochodowego w Rydze. W 1935 zamowiono 18 lekkich czolgow Vickers-Carden-Lloyd. Pierwszych 12 bylo uzbrojonych w km, pozostale dzialka 40mm. Sformowano z nich dwie kompanie po trzy plutony. Jedna kompania stacjonowala w Rydze, druga w Daugavpilis. W 1940 wszystkie czolgi przejeli Rosjanie, i przeniesli je na Litwe gdzie z nich i czolgow litewskich sformowano brygade pancerna.

strabek

Post autor: strabek » ndz kwie 06, 2008 8:07 pm

Dane dotyczące armii Litwy
1600 oficerów
21000 żołnierzy i podoficerów
14 Gladiatorów Mk.I
14 Dewoitianów D 501
uformowane w 3 dywizje (3 pułkowe + pułk art.)
Kawaleria litewska liczyła 3 pułki były to
1 pułk huzarów im.księcia Janusza Radziwiłła
2 pułk ułanów im.księżnej Biruty
3 pułk dragonów"Żelaznego Wilka"
Pułk kawalerii liczył 500-600 ludzi każdy po cztery szwadrony liniowe oraz szwadron ckm na wózkach.
I GRUPA
1 Dyon - 13 D-501
5 Dyon - 14 Gladiatorów
7 Dyon - 7 Fiatów CR-20
II GRUPA
2, 6 i 8 Dyon - w sumie 16 Anbo-IV i 17 Anbo-41 (maszyny klasy pomiędzy naszym RWD-14 a Letowem S.328)
III GRUPA
3 i 4 Dyon - o ile pamiętam - to z 13 Ansaldo A-120 (jednomotorowe "bombery" z końca lat '20-ych)
Dane dotyczące armii Estońskiej
11 000 ludzi
1320 oficerów
8 samochodów pancernych Crossley (zakupione 1925-27)
13 samochodów pancernych M1927/1928 (na podwoziu Crossley)
1 samochód pancerny Landsverk 180 (1937)
4 czołgi Mark V (pozostałość po wojnie z Sowietami, w służbie do 1940 roku)
12 czołgów Renault FT-17
6 tankietek TKS (1935)
1 "Dywizja Powietrzna" - 7 x Hawker Hart (Rakvere)
2 "Dywizja Powietrzna" - 5 x Hs-126A (Tartu)
3 "Dywizja Powietrzna" - 4 x Bulldog, 2 x AW Siskin III (Talin)
Dane dotyczące armii łotewskiej
24 300 ludzi
2300 oficerów
4 DP
po mobilizacji 130000 żołnierzy
2 Dyony Myśliwskie po 13 Gladiatorów
Dyon Bombowy z 3 Hawker Hind
Powyższe dane znalazłem w Internecie wiec nie odpowiadam za ich ścisłość. :lol:

ODPOWIEDZ