NKM 20mm FK-A 38

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
graba

Post autor: graba » sob lut 14, 2009 2:25 pm

flugzeug30 pisze:Przestarzałe ?.
- czołgi wolnobieżne Renault R- 17 i w zasadzie też wszystkie inne wozy bojowe z francuską armatą 37 mm. z I wojny [ poza R- 35 i H- 35/39 ] .
- broń maszynowa typu rkm. Chauchat, LMG 08/15 Spandau, wczesne wersje ckm. Maxim.
- armaty górskie francuskie 65 mm. [ z uwagi na zużycie ],
- armaty 120 mm. francuskie wz. 1878.
- francuskie kb. Lebelle i Berthier.
- austriackie kb. Mannlicher.

I generalnie całe uzbrojenie wykonane wg. standardów z I wojny [ zwłaszcza francuskie, gdyż tego z armią gen. Hallera przyszły nam duże ilości ] .
Renault przestarzały w stosunku do PKW- 1?
Armata wz. 1878 przestarzała??????
Myslałem o poważniejszym potraktowaniu tematu.

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 14, 2009 6:27 pm

Przecież napisałem wyraźnie, [b]że nie wszystkie[/b] Renaulty były przestarzałe.
Akurat R- 35 [ i zbliżone do nich Hotchkissy H- 35/39 ] dobrze radziły sobie [ choćby w składzie półkompanii por. Jakubowicza ] z niemieckimi czołgami 4 Le. Div. [ zapewne Pz. I ] . Natomiast R- 17 ze składu 111 kompanii czołgów lekkich wolnobieżnych zostały pod Brześciem pokonane przez Panzery z korpusu Guderiana i dalsze R- 17, ze 112 kompanii, zostały użyte przez obrońców twierdzy Brześć jako stacjonarne punkty ogniowe.

Ale dosyć OT, wróćmy do tematu.

Mam pytanie- mianowicie, jak dalece nasza amunicja była wymienna z amunicją typu Solothurn do Pz. II oraz Sd. kfz. 231 ?. Wiem, że w niektórych naszych tankietkach, np. w Wielkopolskiej BK, użyto zdobycznej niemieckiej amunicji 20 mm. .
Były przypadki, ż[code][/code]

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » sob lut 14, 2009 8:10 pm

graba pisze:
Renault przestarzały w stosunku do PKW- 1?
Armata wz. 1878 przestarzała??????
Myslałem o poważniejszym potraktowaniu tematu.
Przepraszam jak wyjdzie na to że się czepiam, ale jeśli proponujesz poważne traktowanie tematu, to zwróć uwagę na poprawne opisy sprzętu o którym mówisz. Mianowicie przez chwilę zastanawiałem się o co chodzi z tym PKW-1? Co to takiego? Oczywiście domyśliłem się, że mowa o niemieckim PzKpfw I. Jak widzisz poprawna pisownia też jest ważna.

Niestety ale armata 120mm wz.1878 była przestarzała. Dopiero jej modernizacja (czyli armata wz.1878/09/31) podniosła jej walory, ale niestety nie te balistyczne.

graba

Post autor: graba » sob lut 14, 2009 9:02 pm

wallenrod.69 pisze:
graba pisze:
Renault przestarzały w stosunku do PKW- 1?
Armata wz. 1878 przestarzała??????
Myslałem o poważniejszym potraktowaniu tematu.
Przepraszam jak wyjdzie na to że się czepiam, ale jeśli proponujesz poważne traktowanie tematu, to zwróć uwagę na poprawne opisy sprzętu o którym mówisz. Mianowicie przez chwilę zastanawiałem się o co chodzi z tym PKW-1? Co to takiego? Oczywiście domyśliłem się, że mowa o niemieckim PzKpfw I. Jak widzisz poprawna pisownia też jest ważna.

Niestety ale armata 120mm wz.1878 była przestarzała. Dopiero jej modernizacja (czyli armata wz.1878/09/31) podniosła jej walory, ale niestety nie te balistyczne.
Ważne, że mój skrót dał do myślenia. Trudno udowodnić :lol: na papierze kto ma rację, więc?!
Proponuję stacjonarny pojedynek na dystansie 500 m.
Ty w jednym z dwóch podstawowych czołgów niemiecki z Września czyli PzKpfw I.
Ja w przestarzałym Renault FT-17.
Po jednostce ognia na pojazd.
Kto wygra?
Pytanie retoryczne. Pojedynek teoretyczny. Wynik wiadomy?
Lepiej jakby kto inny skończył wypowiedź na temat tego pojedynku, innymi słowy podsumował go. :lol:

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob lut 14, 2009 9:25 pm

Ciekawe podejście do sprawy :roll: . Znaczyłoby to że np."Schlesien" był nowocześniejszy od ORP"Grom", a R-XIII znacznie bardziej zaawansowany technicznie niż Fi-156.

graba

Post autor: graba » sob lut 14, 2009 9:57 pm

Horus pisze:Ciekawe podejście do sprawy :roll: . Znaczyłoby to że np."Schlesien" był nowocześniejszy od ORP"Grom", a R-XIII znacznie bardziej zaawansowany technicznie niż Fi-156.
Widzę, że tu duża część forumowiczów (co za słowo....) jest zaprawiona w bojach i polemikach. A także w odwracaniu kota ogonem, przynajmniej częściowo.
Ja się dopiero wprawiam...!
ORP Błyskawica i ORP Grom były najnowoczesnymi okrętami II WW.
ORP Błyskawica dodatkowo i jak na nazwę przystało najszybszym niszczycielem tej wojny (choć trzeba przyznać, że trochę przypadkowo..) :D

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 14, 2009 10:07 pm

Ja wrócę do tematu wątku...

Były mianowicie przypadki używania przez Niemców w działkach 20 mm. w Pz. II lub Sd. Kfz. 231, zamiast własnej amunicji Solothurn, naszej amunicji do nkm- u FK. 20 mm. , czy to w wersji dla tankietek, czy to w wersji przeciwlotniczej ?.

Odwrotnie- wiem, że w WBK użyto w Puszczy Kampinoskiej zdobycznej niemieckiej amunicji Solothurn właśnie.

Zaś co do Pz. I lub Pz. II vs. R- 35- na krótkich dystansach nawet nie najnowsze już działko R- 35 dawało sobie radę z lekko opancerzonymi wozami niemieckimi.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob lut 14, 2009 10:19 pm

graba pisze:
Horus pisze:Ciekawe podejście do sprawy :roll: . Znaczyłoby to że np."Schlesien" był nowocześniejszy od ORP"Grom", a R-XIII znacznie bardziej zaawansowany technicznie niż Fi-156.
Widzę, że tu duża część forumowiczów (co za słowo....) jest zaprawiona w bojach i polemikach. A także w odwracaniu kota ogonem, przynajmniej częściowo.
Ja się dopiero wprawiam...!
ORP Błyskawica i ORP Grom były najnowoczesnymi okrętami II WW.
ORP Błyskawica dodatkowo i jak na nazwę przystało najszybszym niszczycielem tej wojny (choć trzeba przyznać, że trochę przypadkowo..) :D
A weż postaw je (Schlesien i Grom) przeciwko sobie na kotwicy w odległości 12000m. Który pierwszy pójdzie na dno? A przecież to jest dla Ciebie wyznacznikiem nowoczesności? A jak byś się poczuł gdyby pociski z przestarzałego czołgu niemieckiego, poucinały nity w nowoczesnym FT-17, powodując oddzielenie płyty pancernej od szkieletu i wystawienie załogi na ostrzał? To jest możliwe.

graba

Post autor: graba » sob lut 14, 2009 11:02 pm

Dyskusja robi się trochę niemertoryczna. O co chodzi? Z jednej strony Niemcy byli super uzbrojeni a z drugiej strony Polskie Wojsko z przestarzałym sprzętem?
Wyznacznikem nowoczesności jest przydatność na polu walki poszczególnego rodzaju uzbrojenia.
Parametry techniczne są ważne, ale nie najważniejsze.
Angielskie Swordfishe ciężko uszkodziły pancernik Bismarck doprowadzając w konsekwencji do jego zatopienia. Były nowoczene? Patrząc na parametry techniczne nie bardzo.
Resasumując Niemcy zaatakowali Polskę z Pzkpw I i Pzkpw II, bardzo nowoczesnymi czołgami, a polski złom 7-TP i R-35 (o TK-3 i TKS uzbrojonych w FK a-38 nie wspomnę) nie miały z nimi szans........

voodoo34

Post autor: voodoo34 » ndz lut 15, 2009 8:30 am

flugzeug30 pisze:Ja wrócę do tematu wątku...

Były mianowicie przypadki używania przez Niemców w działkach 20 mm. w Pz. II lub Sd. Kfz. 231, zamiast własnej amunicji Solothurn, naszej amunicji do nkm- u FK. 20 mm.
Nie ma takiej możliwości. Nasza amunicja była większa (niewiele) od niemieckiej i nie mieściła się w komorze nabojowej ich działek. Natomiast masz rację o relacjach używania niemieckiej amunicji do naszych działek.

ODPOWIEDZ