23TP

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Awatar użytkownika
d_sz1
Sierżant
Sierżant

Re: 23TP

Postautor: d_sz1 » ndz sie 16, 2009 6:00 pm

Tylko, że WP znało trzy 47. Pierwsza to 47 mm Vickers QF zakupione od anglików w 1934 r. w ilości 22 sztuk wraz z wieżami, które posłużyły do modernizacji polskich dwuwieżowych czołgów Vickers E Typ A do standardu jednowieżowego Typ B. Niestety w literaturze jest mało na temat tego działka oraz jego charakterystyki, ale trochę znalazłem parametrów: prędkość wylotowa pocisku ppanc. - 488 m/s, prędkość wylotowa pocisku odłamkowego (HE) - 302 m/s, masa pocisku - 1,5 kg. Przemijalność pancerza - 25 mm na 500 metrach; inne dane - 29 mm na 1200 m pod kątem 60°. Zasięg (pocisku odłamkowego) do 6 km. Szybkostrzelność - do 10 strz/min. Długość lufy wynosiła szacunkowo około L/18. Amunicja składała się z pocisków przeciwpancernych (wybuchowych) i odłamkowych.
Druga to 47 mm wz. 25 "Pocisk" wyprodukowana została w 1925 r. w Zakładach Amunicji "Pocisk" i wzięło udział w konkursie na działo piechoty. Była to całkiem udana konstrukcja - pierwsze nowoczesne działo zaprojektowane w Polsce. Nie została jednak wprowadzona na uzbrojenie, gdyż w 1930 zrezygnowano z wyposażenia polskiej piechoty w specjalne działka piechoty, a ponadto jej przemijalność pancerza uznana została za niewystarczającą. Ze zbudowanych kilku sztuk armat, 4 zostały natomiast w 1932 zamontowane na 4 eksperymentalnych lekkich działach samobieżnych TKD na podwoziu tankietki (nieopancerzonych). I tak jak z poprzednią 47 jest mało źródeł, co do jego parametrów, ale znalazłem parę dotyczących wykorzystania go w TDK: szybkostrzelność - do 16 strz/min, kąt podniesienia -12 +23°, wiem, że specjalnie dla niej wyprodukowano jeszcze trzy rodzaje amunicji, ale nie pamiętam, jakie.
No i trzecia 47 mm wz.1939, Pod koniec lat 30-tych powstał pomysł budowy nowego działka przeciwpancernego dla Wojska Polskiego. Na konkurs rozpisany przez MSWojsk, wpłynął szereg propozycji. Ostatecznie do realizacji wybrano dwa projekty – 47 mm armaty oznaczone roboczo, jako wariant „a” i „b”. W 1939 r. była wyprodukowana lufa i amunicja, ale sama armatka była w fazie prób tak samo było z lawetami dla tej armatki. Produkcja 47 mm armaty wz.39 planowana była na rok 1940. Z tego, co czytałem to 14TP miały być Uzbrojone w armatkę ppanc. 47 mm wz.40 Więc żadną z podanych prze zemnie. Ma ktoś coś na temat tej właśnie armatki :?:
Aby pisać historię trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności.

Jagmin
Generał
Generał

Postautor: Jagmin » ndz sie 16, 2009 9:50 pm

d_sz1 pisze:... Z tego, co czytałem to 14TP miały być Uzbrojone w armatkę ppanc. 47 mm wz.40 Więc żadną z podanych prze zemnie. Ma ktoś coś na temat tej właśnie armatki :?:

Gdzie czytałeś? Niewątpliwie chodziło o wz.39, zaś wzór 40 dla kalibru 47mm zapewne nie istniał.

Awatar użytkownika
d_sz1
Sierżant
Sierżant

Postautor: d_sz1 » pn sie 17, 2009 11:14 am

Jagmin pisze:
d_sz1 pisze:... Z tego, co czytałem to 14TP miały być Uzbrojone w armatkę ppanc. 47 mm wz.40 Więc żadną z podanych prze zemnie. Ma ktoś coś na temat tej właśnie armatki :?:

Gdzie czytałeś? Niewątpliwie chodziło o wz.39, zaś wzór 40 dla kalibru 47mm zapewne nie istniał.

P.Zarzycki "Nieznana broń drugiej Rzeczpospolitej",
S. Pataj, „Artyleria lądowa”
Aby pisać historię trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności.

Jagmin
Generał
Generał

Postautor: Jagmin » pn sie 17, 2009 2:54 pm

P.Zarzycki "Nieznana broń drugiej Rzeczpospolitej",
S. Pataj, „Artyleria lądowa”

Jeżeli myślimy o artykule Zarzyckiego z MT, o dziale 47mm to nie ma tam chyba określenia wz.40, ani też informacji o wprowadzeniu go do wież czołgowych, ewentualnego artykułu Zarzyckiego o 14TP chyba nie znam. W Pataju też chyba nie ma nic o uzbrojeniu czołgów w ppanc 47mm, a i symbol jest raczej wz.39, mogę sprawdzić. Zresztą to nie wyrocznia, u Pataja zdarzają się błędy.
Tak czy inaczej ppanc wz.39 i prawdopodobnie wyimaginowane wz.40 to będzie to samo.

Awatar użytkownika
d_sz1
Sierżant
Sierżant

Postautor: d_sz1 » pn sie 17, 2009 8:13 pm

Ja przy swojej wersji nie obstaje, sam wiem, że w niektórych publikacjach zdarzają się błędy. Ale jeśli byłbyś łaskaw sprawdzić swoje źródła to będę wdzienczny.
Ja jeszcze pogrzebie w CBW i jak się uda w CAW. Może tam coś znajdę.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lwowiak
Kapral
Kapral

Postautor: Lwowiak » czw wrz 03, 2009 1:15 pm

1.Znalazłem jeszcze coś na stronach rosyjskich , ale oni tam powołują się na Odkrywca -online .
Tak więc silnik Maybach HL 120 dwunastocylindrowy ,300 KM,a za to podają ,że pancerz tylko do 60mm, jednowieżowy. I to jest opisane jako 25TP.
Dodają jeszcze , że silnik mógł być tutaj wysokoprężny o mocy 500 KM, lub 2 po 300 KM.
Mógłby pokonać przeszkodę wodną o gł.1,2m oraz rowy o szerokości do 2,5 m.

Obrazek :[23/25 TP

2.Mamy jeszcze takie dane :
- armata w wariantach od 47 -75 mm,
- w głównej wieży armata i ckm , w bocznych po ckm,
- masa 23-25 ton,
- prędkość 45 km/h ,
- silnik wysokoprężny ,
- załoga 6 lub siedem ,
- pancerz 35 do 80mm.
Szkic 23 TP

3. I jeszcze coś na temat uzbrojenia w działko plot i trzy ośrodki projektujące rożne wersje tego czołgu.

20/25TP (Heavy Tank)
multi-turret heavy tank,
similar design to Russian T-28 tank,
three projects were made:
BBT design (1936/37) - 23tons, 40mm Anti-Aircraft or 75mm gun, 7 men crew, 40km/h max. speed and 50mm armor,
KSUS design - 22tons, 40 or 75mm and 35mm armor,
PZInz design - 25tons, unknown and 80mm armor,
Mortui sunt ut liberi vivamus.

Jagmin
Generał
Generał

Postautor: Jagmin » czw wrz 03, 2009 9:02 pm

Obrazek :[23/25 TP

To była próba rekonstrukcji w wykonaniu Krzychala (przepraszam, jeżeli przekręciłem).

NiezlomnyPejczyk
Szeregowy
Szeregowy

Re:

Postautor: NiezlomnyPejczyk » śr paź 09, 2013 11:43 am

voodoo34 pisze:
tomekw pisze:Coś o tym słyszałem...

A teraz mam tu obrazy o 9TP:

To są skany z publikacji o czołgu 7 TP. Są to tylko i wyłącznie przypuszczenia autorów (na podstawie opisów) wyglądu tego wozu, gdyż żadne plany wzmocnionego 7 TP się nie zachowały.

Więc możesz zrewidować swoje poglądy...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
d_sz1
Sierżant
Sierżant

Postautor: d_sz1 » ndz paź 13, 2013 10:21 pm

Pierwsza fota przedstawia założenie modernizacji BBTBP względem 7TP ale tylko na podstawie meldunku płk. O'Briena de Lacy.

Wróć do „Uzbrojenie, ekwipunek i organizacja”