23TP

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
d_sz1

Re: 23TP

Post autor: d_sz1 » ndz sie 16, 2009 6:00 pm

Tylko, że WP znało trzy 47. Pierwsza to 47 mm Vickers QF zakupione od anglików w 1934 r. w ilości 22 sztuk wraz z wieżami, które posłużyły do modernizacji polskich dwuwieżowych czołgów Vickers E Typ A do standardu jednowieżowego Typ B. Niestety w literaturze jest mało na temat tego działka oraz jego charakterystyki, ale trochę znalazłem parametrów: prędkość wylotowa pocisku ppanc. - 488 m/s, prędkość wylotowa pocisku odłamkowego (HE) - 302 m/s, masa pocisku - 1,5 kg. Przemijalność pancerza - 25 mm na 500 metrach; inne dane - 29 mm na 1200 m pod kątem 60°. Zasięg (pocisku odłamkowego) do 6 km. Szybkostrzelność - do 10 strz/min. Długość lufy wynosiła szacunkowo około L/18. Amunicja składała się z pocisków przeciwpancernych (wybuchowych) i odłamkowych.
Druga to 47 mm wz. 25 "Pocisk" wyprodukowana została w 1925 r. w Zakładach Amunicji "Pocisk" i wzięło udział w konkursie na działo piechoty. Była to całkiem udana konstrukcja - pierwsze nowoczesne działo zaprojektowane w Polsce. Nie została jednak wprowadzona na uzbrojenie, gdyż w 1930 zrezygnowano z wyposażenia polskiej piechoty w specjalne działka piechoty, a ponadto jej przemijalność pancerza uznana została za niewystarczającą. Ze zbudowanych kilku sztuk armat, 4 zostały natomiast w 1932 zamontowane na 4 eksperymentalnych lekkich działach samobieżnych TKD na podwoziu tankietki (nieopancerzonych). I tak jak z poprzednią 47 jest mało źródeł, co do jego parametrów, ale znalazłem parę dotyczących wykorzystania go w TDK: szybkostrzelność - do 16 strz/min, kąt podniesienia -12 +23°, wiem, że specjalnie dla niej wyprodukowano jeszcze trzy rodzaje amunicji, ale nie pamiętam, jakie.
No i trzecia 47 mm wz.1939, Pod koniec lat 30-tych powstał pomysł budowy nowego działka przeciwpancernego dla Wojska Polskiego. Na konkurs rozpisany przez MSWojsk, wpłynął szereg propozycji. Ostatecznie do realizacji wybrano dwa projekty – 47 mm armaty oznaczone roboczo, jako wariant „a” i „b”. W 1939 r. była wyprodukowana lufa i amunicja, ale sama armatka była w fazie prób tak samo było z lawetami dla tej armatki. Produkcja 47 mm armaty wz.39 planowana była na rok 1940. Z tego, co czytałem to 14TP miały być Uzbrojone w armatkę ppanc. 47 mm wz.40 Więc żadną z podanych prze zemnie. Ma ktoś coś na temat tej właśnie armatki :?:

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: 23TP

Post autor: Jagmin » ndz sie 16, 2009 9:50 pm

d_sz1 pisze:... Z tego, co czytałem to 14TP miały być Uzbrojone w armatkę ppanc. 47 mm wz.40 Więc żadną z podanych prze zemnie. Ma ktoś coś na temat tej właśnie armatki :?:
Gdzie czytałeś? Niewątpliwie chodziło o wz.39, zaś wzór 40 dla kalibru 47mm zapewne nie istniał.

d_sz1

Re: 23TP

Post autor: d_sz1 » pn sie 17, 2009 11:14 am

Jagmin pisze:
d_sz1 pisze:... Z tego, co czytałem to 14TP miały być Uzbrojone w armatkę ppanc. 47 mm wz.40 Więc żadną z podanych prze zemnie. Ma ktoś coś na temat tej właśnie armatki :?:
Gdzie czytałeś? Niewątpliwie chodziło o wz.39, zaś wzór 40 dla kalibru 47mm zapewne nie istniał.

P.Zarzycki "Nieznana broń drugiej Rzeczpospolitej",
S. Pataj, „Artyleria lądowa”

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: 23TP

Post autor: Jagmin » pn sie 17, 2009 2:54 pm

P.Zarzycki "Nieznana broń drugiej Rzeczpospolitej",
S. Pataj, „Artyleria lądowa”
Jeżeli myślimy o artykule Zarzyckiego z MT, o dziale 47mm to nie ma tam chyba określenia wz.40, ani też informacji o wprowadzeniu go do wież czołgowych, ewentualnego artykułu Zarzyckiego o 14TP chyba nie znam. W Pataju też chyba nie ma nic o uzbrojeniu czołgów w ppanc 47mm, a i symbol jest raczej wz.39, mogę sprawdzić. Zresztą to nie wyrocznia, u Pataja zdarzają się błędy.
Tak czy inaczej ppanc wz.39 i prawdopodobnie wyimaginowane wz.40 to będzie to samo.

d_sz1

Re: 23TP

Post autor: d_sz1 » pn sie 17, 2009 8:13 pm

Ja przy swojej wersji nie obstaje, sam wiem, że w niektórych publikacjach zdarzają się błędy. Ale jeśli byłbyś łaskaw sprawdzić swoje źródła to będę wdzienczny.
Ja jeszcze pogrzebie w CBW i jak się uda w CAW. Może tam coś znajdę.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lwowiak
Kapral
Kapral
Posty: 62
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 1:10 pm

Re: 23TP

Post autor: Lwowiak » czw wrz 03, 2009 1:15 pm

1.Znalazłem jeszcze coś na stronach rosyjskich , ale oni tam powołują się na Odkrywca -online .
Tak więc silnik Maybach HL 120 dwunastocylindrowy ,300 KM,a za to podają ,że pancerz tylko do 60mm, jednowieżowy. I to jest opisane jako 25TP.
Dodają jeszcze , że silnik mógł być tutaj wysokoprężny o mocy 500 KM, lub 2 po 300 KM.
Mógłby pokonać przeszkodę wodną o gł.1,2m oraz rowy o szerokości do 2,5 m.

Obrazek :[23/25 TP

2.Mamy jeszcze takie dane :
- armata w wariantach od 47 -75 mm,
- w głównej wieży armata i ckm , w bocznych po ckm,
- masa 23-25 ton,
- prędkość 45 km/h ,
- silnik wysokoprężny ,
- załoga 6 lub siedem ,
- pancerz 35 do 80mm.
Szkic 23 TP

3. I jeszcze coś na temat uzbrojenia w działko plot i trzy ośrodki projektujące rożne wersje tego czołgu.

20/25TP (Heavy Tank)
multi-turret heavy tank,
similar design to Russian T-28 tank,
three projects were made:
BBT design (1936/37) - 23tons, 40mm Anti-Aircraft or 75mm gun, 7 men crew, 40km/h max. speed and 50mm armor,
KSUS design - 22tons, 40 or 75mm and 35mm armor,
PZInz design - 25tons, unknown and 80mm armor,

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: 23TP

Post autor: Jagmin » czw wrz 03, 2009 9:02 pm

Obrazek :[23/25 TP
To była próba rekonstrukcji w wykonaniu Krzychala (przepraszam, jeżeli przekręciłem).

NiezlomnyPejczyk

Re:

Post autor: NiezlomnyPejczyk » śr paź 09, 2013 11:43 am

voodoo34 pisze:
tomekw pisze:Coś o tym słyszałem...

A teraz mam tu obrazy o 9TP:
To są skany z publikacji o czołgu 7 TP. Są to tylko i wyłącznie przypuszczenia autorów (na podstawie opisów) wyglądu tego wozu, gdyż żadne plany wzmocnionego 7 TP się nie zachowały.
Więc możesz zrewidować swoje poglądy...
Obrazek
Obrazek

d_sz1

Re: 23TP

Post autor: d_sz1 » ndz paź 13, 2013 10:21 pm

Pierwsza fota przedstawia założenie modernizacji BBTBP względem 7TP ale tylko na podstawie meldunku płk. O'Briena de Lacy.

ODPOWIEDZ