Oczy armii II Rzeczpospolitej-Rozpoznanie lotnicze 1939-1945

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.

Którym samolotem zastąpiłbyś "Lublin--R-XIII"?

PWS-1
0
Brak głosów
PWS-10
0
Brak głosów
PWS-15
1
25%
PWS-17 M2
2
50%
PWS-19
1
25%
 
Liczba głosów: 4

tomekw

Oczy armii II Rzeczpospolitej-Rozpoznanie lotnicze 1939-1945

Post autor: tomekw » pt mar 13, 2009 11:22 pm

Wszyscy wiemy, że w 1939 rozpoznanie lotnicze było naszym jedynym skutecznym źródłem informacji o ruchach wroga... W tamtym okresie posiadaliśmy tzw. dalekie rozpoznanie, do którego używane były samoloty PZL P-23 "Karaś-II", natomiast lotnictwo obserwacyjne miało nie najnowsze "Lublin--R-XIII" (7 eskadr), oraz RWD-13 "Czapla" (5 eskadr)...
Tutaj chcę porozmawiać o jego działaniu i ewentualnych zmianach, które tu sobie omówimy... Myślę, że można by wspomóc "Czaple" i "Lubliny" także innymi, szybszymi i lepiej uzbrojonymi maszynami np: PWS-10, PWS-15, PWS-17 M2 i PWS-19... Każdym z tych samolotów można by było zastąpić wysłużone "Lubliny" i być może "Czaple"... Z tego co wiem, posiadaliśmy na tyle dużo tych samolotów w 1938 że mogłyby one zostać wprowadzone do eskadr obserwacyjnych... :wink:

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » sob mar 14, 2009 12:15 am

Zastanawia mnie, czemu nie wziąłeś pod uwagę PWS-26? Samolot szkolny uzbrojony w jeden kaem pilota i dodatkowo zaopatrzony w wyrzutniki bomb 12,5 kg.
Ja zagłosowałbym właśnie na ten typ jako zamiennik dla "trzynastek" z Lublina. 8)

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob mar 14, 2009 9:07 am

A dlaczego nie Potez 25 Jupiter?

lipek11

Post autor: lipek11 » sob mar 14, 2009 9:13 am

Ja w ogóle nie zagłosowałem ponieważ te samoloty są kiepskie do obserwacji

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Oczy armii II Rzeczpospolitej-Rozpoznanie lotnicze 1939-

Post autor: Horus » sob mar 14, 2009 9:28 am

tomekw pisze: PWS-1, PWS-10, PWS-15, PWS-17 M2 i PWS-19... Każdym z tych samolotów można by było zastąpić wysłużone "Lubliny" i być może "Czaple"... Z tego co wiem, posiadaliśmy na tyle dużo tych samolotów w 1938 że mogłyby one zostać wprowadzone do eskadr obserwacyjnych... :wink:
Których samolotów mieliśmy tak dużo do zastąpienia "Pasikoników"? I dlaczego PWS-10 a nie P-7a?

tomekw

Post autor: tomekw » sob mar 14, 2009 4:56 pm

Heh...
Pomyślcie... Rok 1939 PZL P-7 to myśliwce, są potrzebne brygadzie pościgowej...

Wallenrod.69
PWS-26 nie biorę pod uwagę ponieważ szukamy tu samolotu przynajmniej tak dobrego jak "Czapla", tymczasem jego prędkość to 200 km/h w porównaniu do 245 km/h "Czapli"... Napisałem przecież chyba /do zastąpienia "Lublina" i być może "Czapli"/ (czy jakoś tak)... W każdym razie poszukujemy samolotu z co najmniej 235 km/h-240 km/h oraz minimalnie 2 km...

Horus...
Każda ilość jest dobra by przynajmniej w części, jeśli nie w całości zastąpić samoloty o prędkości 180 km/h i 1 km... Potez 25 Jupiter miał prędkość ok 220 km/h czyli może uszedłby ale my szukamy czegoś na przynajmniej 235 km/h-240 km/h...

Lipek11...
PWS-1, i PWS-19 to samoloty rozpoznawcze lub myśliwsko-rozpoznawcze... Gdy znajdziesz źródło lepiej rozpoznające niż samoloty do tego stworzone to daj mi znać... Co do PWS-10 i PWS-15 to były to samoloty myśliwskie ale przecież nawet PZL P-11 rozpoznawały kiedy musiały i były na tyle poharatane, że nie mogły walczyć... Te 2 PWS-y miały możliwość rozpoznania i wygrania z niemieckim myśliwcem w szansie ok 1:10, natomiast pozostałe PWS-y... Brak szansy mogły nadrobić tylko ucieczką do ziemi... "Lublin" natomiast praktycznie nie zdążyłby nawet uciec do ziemi, zwłaszcza przy spotkaniu z Messerschmittem Bf-109 z działkiem...

Czy to wszystkie pytania na temat PWS? Chcę też wiedzieć jakie samoloty mogłyby być jeszcze... :D 8)

LESZEK

Post autor: LESZEK » sob mar 14, 2009 7:27 pm

tomekw pisze:Heh...
Pomyślcie... Rok 1939 PZL P-7 to myśliwce, są potrzebne brygadzie pościgowej...
Co takiego??? P-7 potrzebne Brygadzie Pościgowej??? A to żeś pojechał...
I Ty piszesz "pomyślcie"...

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » sob mar 14, 2009 7:37 pm

Każda ilość dobra. No dobra. Ale wszystkie typy które zaproponowałeś to tylko prototypy lub projekty, z wyjątkiem PWS-10. Tak więc "każda ilość" to około 6 maszyn. Każda inna.

tomekw

Post autor: tomekw » ndz mar 15, 2009 3:08 pm

Po 1... Mówimy tu o lotnictwie rozpoznawczym w okresie 1936-1939 i ewentualnych zmianach w tym okresie... Teoretycznie PWS-1 i PWS-15 były do zrobienia seryjnie...

LESZEK...
Skonkretyzuj post... Poza tym PZL-P7 i PZL-P11 to były najnowsze mysliwce polskie produkowane seryjnie... Zajrzyj do jakiejkolwiek strony czy też książki o brygadzie pościgowej... P7 były w niej i miały lepsze osiągni niż PWS których w ogóle nie użyto... Kiedy mieliśmy ok. 150 myśliwców P7 mogły służyć tylko w brygadzie razem z P11... Jeśli byłyby osłoną jakiejś armii, Messerschmitty zniszczyły by je w kilka dni... Celem wzmocnienia siły Brygady podporządkowano jej dowództwu 123 eskadrę myśliwską z III/2 dywizjonu myśliwskiego stacjonującego w Krakowie. Wyposażenie eskadry stanowiło 10 PZL-P7.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » ndz mar 15, 2009 3:39 pm

Coś kolego mieszasz. Najpierw mówisz o zastąpieniu R-XIII tym co mamy potem o możliwości wyprodukowania czegoś w latach 1936-39, czegoś co jako prototyp nie zdało egzaminu (PWS-1). Chyba że siedem lat po oblocie samolot się unowocześnił :) . Lub wyprodukowanie czegoś co nie powstało nawet jako prototyp (PWS-17).
Podoba mi się stwierdzenie:" P7....miały lepsze osiągnięcia niż PWS-10 których w ogóle nie użyto". Tak samo 7TP miał lepsze osiągnięcia niż 14TP którego nawet nie stworzono :P
A właśnie. W tym okresie powstała "Czapla". I "Mewa".

ODPOWIEDZ